«Ματσάρα» χωρίς νικητή ανάμεσα σε Κοζάνη και Ερμή Αμυνταίου (φωτογραφίες)

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Κοζάνη και Ερμής Αμυνταίου, το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Κοζάνης, αφού αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2

, σ’ ένα πραγματικό «ντέρμπι» που τα είχε όλα, ανάμεσα στις δύο ομάδες της Δυτικής Μακεδονίας.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, του 3ου Ομίλου, της Γ' Εθνική Κατηγορίας.

Τέσσερα γκολ, αρκετές κλασσικές ευκαιρίες, ένα ακυρωθέν γκολ για κάθε ομάδα, χαμένο πέναλτι στο 97ο λεπτό για τον Ερμή Αμυνταίου, κόκκινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους και πολλές εναλλαγές συναισθημάτων.

Όλα τα παραπάνω, χαρακτηρίζουν το παιχνίδι ανάμεσα σε Κοζάνη και Ερμή Αμυνταίου, με τις  δύο ομάδες να χαρίζουν ένα πλούσιο θέαμα, σε όσους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το κε κλεισμένων των θυρών ματς, λόγω κορωνοϊού.

Από τη μία πλευρά, η ομάδα της Κοζάνης βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, έχασε κλασσικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κωφίδη και σίγουρα θα μπορούσε να είχε πάρει και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Από την άλλη πλευρά, ο Ερμής Αμυνταίου μπορεί να μην έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά έδειξε πως έχει αποτελεσματικότητα στις φάσεις του, παίρνοντας δύο φορές το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι σίγουρα «τραβάνε» τα μαλλιά τους, αφού στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (97ο λεπτό) κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μάγγου, αλλά ο Γιορετζίδης αστόχησε, με τον Στόικο να αποκρούει το πέναλτι, σώζοντας την ομάδα του από την ήττα.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Ρωμαίος στο 27ο λεπτό, ενώ για την Κοζάνη ισοφάρισε ο Ιωάννου στο 38’. Ο Ερμής Αμυνταίου πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τον πρώην παίχτη της Κοζάνης, Βαγγέλη Σεκουλίδη να γράφει το 1-2 στο 51ο λεπτό, για να ισοφαρίσει και πάλι ο Ιωάννου για το τελικό 2-2 στο 54ο λεπτό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους «ερυθρόλευκους», αφού στο 7ο λεπτό ο Αντωνιάδης με σουτ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 12’ μετά από γύρισμα στου Σερσέμη προς τα πίσω, ο τερματοφύλακας της Κοζάνης, Κώστας Στόϊκος δεν θα υπολογίσει καλά, κάνοντας λάθος με τον Ρωμαίο να κλέβει την μπάλα, αλλά το πλασέ που θα κάνει σε σχεδόν κενή εστία, θα περάσει άουτ.

Στο 14’ ο Ηλιάδης θα πιάσει την κεφαλιά, η οποία θα καταλήξει στα δίχτυα της Κοζάνης, αλλά το γκολ θα ακυρωθεί ως οφσάιντ.

Στο 18ο λεπτό, ο Αλεξίου θα πασάρει στον Μαυροματίδη, με τον τελευταίο να κάνει εξωτερικό σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ρωμαίο να προλαβαίνει την λανθασμένη έξοδο του Στόικου και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, θα κάνει το 0-1 για τον Ερμή Αμυνταίου.

Στο 37ο Ιωάννου θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Κωφίδης θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μαυροματίδης θα κάνει κεφαλιά πάσα στον Ιωάννου, με τον τελευταίο να πηδάει ψηλότερα όλων, στέλλοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 της Κοζάνης.

Στο 40ο λεπτό, ο Ηλιάδης θα κάνει ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή, αλλά ο Στόικος θα αποκρούσει τη μπάλα. Η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου θα γίνει στο 43ο λεπτό, με τον Ιωάννου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ, αλλά το γκολ του θα ακυρωθεί ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ερμής Αμυνταίου θα «χτυπήσει» στο 51ο λεπτό, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ηλιάδη, ο πρώην παίχτης της Κοζάνης, Βαγγέλης Σεκουλίδης, με κεφαλιά θα κάνει το 1-2 για την ομάδα του, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον ίδιο.

Η απάντηση της Κοζάνης δεν θα αργήσει, αφού στο 54ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Αλμασίδη, ο Ιωάννου θα κατεβάσει την μπάλα με το στήθος και με σουτ μέσα από την περιοχή, θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Τρία λεπτά αργότερα (57’), ο Σερσέμης θα γεμίσει προς τον Ιωάννου, με τον τελευταίο να κάνει το απευθείας το σουτ και τον Κωφίδη να αποκρούει σε κόρνερ, από οποίο ο Μαυροματίδης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, αφού οι δύο ομάδες, εκτός από την κατοχή της μπάλας, δεν δημιουργούσαν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Έτσι φτάσαμε στο 84ο λεπτό, με τον Χατζηστεφάνου να κάνει τακουνάκι πάσα στον Μαυροματίδη, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ θα αναγκάσει τον Κωφίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 86ο λεπτό, ο Δούμτσης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Ερμή Αμυνταίου με δέκα παίχτες για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στο 96ο λεπτό ο Μάγγος θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Αντωνιάδη μέσα στην περιοχή, με τον Γιορετζίδη να στήνει την μπάλα στην άσπρη βούλα και την αγωνία να φτάνει στο κατακόρυφο και για τις δύο ομάδες. Ο παίχτης του Ερμή Αμυνταίου θα εκτελέσει, αλλά ο Στάικος θα μαντέψει σωστά την γωνία, αποκρούοντας την μπάλα, μέσα σε πανηγυρισμούς των γηπεδούχων, αφού σώθηκε ο βαθμός, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι χάθηκε αυτή η μεγάλη ευκαιρία για να φύγουν νικητές από το Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Τζάμο, μοίρασε στις ομάδες από έναν βαθμό, με την Κοζάνης να έχει 2 βαθμούς πλέον σε 3 παιχνίδια, ενώ ο Ερμής Αμυνταίου έφτασε τους 5 βαθμούς σε 5 παιχνίδια.

Την επόμενη αγωνιστική (7η) η Κοζάνη θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Καρίτσας, αφού πρώτα αγωνιστεί την Τετάρτη κόντρα στον Δία Δίου, σε εξ’ αναβολής παιχνίδι, ενώ από την άλλη ο Ερμής Αμυνταίου θα υποδεχτεί τα Μετέωρα.

Κοζάνη: (Καραγκιολίδης) Στόικος, Αντωνιάδης, Πυριτζάους, Σερσέμης, Αλμαδίδης, Μπακάλης, Μπίντσης (80’ Παπαδόπουλος), Αλεξίου (72’ Παπαδόπουλος), Μαυροματίδης, Ιωάννου, Δινοβίτσης (63’ Συράκος)

Ερμής Αμυνταίου: (Τσιλεμάνης) Κωφίδης, Μυλωνάς, Γιώσης, Λίτσιος, Τσίτσης, Σεκουλίδης, Ακριτίδης, Γιορετζίδης, Ηλιάδης, Δούμτσης, Ρωμαίος

Διαιτητής: Τζάμος

Βοηθοί: Δρουδάκης | Σιδερίδης