Αναδρομή στην 1η αγωνιστική του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης | Ισόπαλη «πρεμιέρα» ανάμεσα σε Α.Ε. Κοζάνης και Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας (φωτογραφίες - βίντεο)

Τα πρωταθλήματα της Ε.Π.Σ. Κοζάνης έχουν σταματήσει εδώ και λίγες εβδομάδες, αφού το δεύτερο κύμα της πανδημίας του κορωνοϊού

δεν επέτρεψε να συνεχιστούν, με τον Ερασιτεχνικό Αθλητισμό να βάζει λουκέτο για ακόμα μία φορά. Μέχρι νεοτέρας…

Το www.top-sport.gr σας θυμίζει τον αγώνα ανάμεσα σε Α.Ε. Κοζάνης και Εορδαϊκό, στο πλαίσιο της «πρεμιέρας» του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Δείτε το ρεπορτάζ, τις φωτογραφίες και το βίντεο από το ματς που διεξήχθη στις 19 Σεπτεμβρίου.

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου, στο Στρατιωτικό  Γήπεδο Κοζάνης, ανάμεσα

σε Αθλητική Ένωση Κοζάνης και Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας.

Στην «πρεμιέρα» του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, αφού αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Μπορεί η ομάδα του Εορδαϊκού να άνοιξε στο σκορ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σικαλόπουλου, αλλά η Α.Ε. Κοζάνης βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο 89ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Αντώνη Λαβαντσιώτη.

Ένα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο, βάση της απόδοσης που είχαν οι δύο ομάδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Από την ομάδα της Α.Ε. Κοζάνης ξεχώρισε η εμφάνιση του Νικολαΐδη, ο οποίος ήταν καταλυτικός, δημιουργώντας παιχνίδι στους συμπαίχτες του με πολύ καλές εκτελέσεις φάουλ και μπαλιές. Από την πλευρά του Εορδαϊκού, αδιαμφισβήτητα ο πορτιέρο της ομάδας, Χ. Μπερμπερίδης  με τις μοναδικές του αποκρούσεις, ήταν ο MVP.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν ισορροπημένο, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την μπάλα να είναι συνεχώς πάνω κάτω. Αντίθετα στο δεύτερο μέρος, είδαμε διαφορετικό παιχνίδι, αφού όσο περνούσαν τα λεπτά, ήταν ξεκάθαρο πως ο Εορδαϊκός οπισθοχωρεί θέλοντας να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα, κάτι που το πλήρωσε στο τέλος, αφού η Α.Ε. Κοζάνης «σφυροκοπούσε» με φάσεις την εστία του εκπληκτικού Μπερμπερίδη, ο οποίος έσωσε την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις, όχι όμως στο 89ο λεπτό.

Η πρώτη καλή φάση θα γίνει στο 17ο λεπτό από πλευράς Εορδαϊκού, με τον Ozuni να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα (19’), η Α.Ε. Κοζάνης θα απαντήσει, με τον Λαβαντσιώτη να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, έπειτα από ατομική προσπάθεια, αλλά ο Μπερμπερίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 26ο λεπτό, ο Μαρτιρόσοβ θα ανατρέψει εντός περιοχής τον Σικαλόπουλο, με τον διαιτητή Κουτσώνα να υποδεικνύει πέναλτι, όπου στο 27ο λεπτό, θα μετουσιώσει σε γκολ ο ίδιος που το κέρδισε (Σικαλόπουλος), για το 1-0 του Εορδαϊκού Πτολεμαΐδας.

Στο 36ο λεπτό, ο Αποστολίδης θα πιάσει μακρινό σου στην κίνηση για λογαριασμό της Α.Ε. Κοζάνης, αλλά ο Μπερμπερίδης θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση που είδαμε στο πρώτο σαρανταπεμτάλεπτο, το οποίο ήταν αρκετά φτωχό από πλευράς τελικών προσπαθειών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι και πάλι θα απειλήσουν πρώτοι, με τον Σικαλόπουλο να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Χλιαρά, σε κόρνερ.

Στο 53ο λεπτό, οι παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης θα διαμαρτυρηθούν έντονα στον διαιτητή για πέναλτι, ζητώντας χέρι μέσα στην περιοχή του Εορδαϊκού, με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά.

Ένα λεπτό αργότερα (54’), έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νικολαΐδη, ο Ευθυμιάδης θα πιάσει γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 64’ σε μία παρόμοια φάση με την προηγούμενη, ο Νικολαΐδης και πάλι θα εκτελέσει φάουλ, ο Μαλούτας θα πιάσει φαλτσαριστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει και πάλι ελάχιστα δίπλα από το τέρμα.

Στο 63’ ο Παπαγαθονίκου από τα δεξιά θα σπάσει την μπάλα στον Σικαλόπουλο, με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει εξ επαφής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού οι αμυντικοί θα διώξουν την μπάλα.

Από εκεί και πέρα, ο Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας θα κλειστεί στα καρέ του, αφού οι αλλαγές του κύριου Σιαπανίδη όσο περνούσε ο χρόνος, έδειξαν πως ήθελε το υπέρ του αποτέλεσμα, παίζοντας περισσότερο παθητικό ποδόσφαιρο, χωρίς να απειλεί επιθετικά.

Έτσι η Α.Ε. Κοζάνης ανέβασε τις γραμμές της στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας πως θα κυνηγήσει μέχρι τέλους την ισοφάριση.

Στο 78’ ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή θα απειλήσει, αλλά ο Μπερμπερίδης θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Στο 82’ έπειτα από σέντρα του Νικολαΐδη, ο Παναγιωτίδης από κοντινή απόσταση θα χάσει μοναδική ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 85’ και πάλι ο Νικολαΐδης με μοναδική μπαλιά θα βρει στον Λαβαντσιώτη, ο οποίος θα πιάσει το σουτ στην κίνηση με το αριστερό, αλλά ο Μπεμπερίδης και πάλι θα αποκρούσει εντυπωσιακά την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Παπαδόπουλος με μακρινό σουτ θα αναγκάσει τον Μπερμπερίδη να αποκρούσει εκ νέου την μπάλα σε κόρνερ.

Η πίεση της Α.Ε. Κοζάνης απέδωσε καρπούς στο 89ο λεπτό, με την μπάλα να φτάνει στην περιοχή του  Εορδαϊκού, τον Ευθυμιάδη να κάνει το πρώτο σουτ, το οποίο θα αποκρούσει σωτήρια ο Μπερμπερίδης, ο Λαβαντισώτης θα κάνει το δεύτερο σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι, αλλά λένε «ο επιμένων νικά» με τον Λαβαντσιώτη εκ νέου να ξανά κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, σε μία τρελή φάση διαρκείας.

Στο 93ο λεπτό μάλιστα λίγο έλειψε οι «κιτρινόμαυροι» να πάρουν και τη νίκη, αφού ο Μεχτερίδης θα βγει σε τετ α τετ, αλλά το σουτ θα καταλήξει άουτ.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Κουτσώνα, θα μοιράσει στις δύο ομάδες από έναν βαθμό, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε. Κοζάνης θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση την Δόξα Βερμίου Πύργων, ενώ ο Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας θα ταξιδέψει στο Βελβεντό για να παίξει με την τοπική ομάδα.

Α.Ε. Κοζάνης: (Μαλούτας) Χλιαράς, Μαρτιρόσοβ (36’ Παπαδόπουλος), Παπαθανασίου, Λαβαντσιώτης, Ευθυμιάδης, Αποστολίδης (77’ Παναγιωτίδης), Μαλούτας, Μεχτερίδης Κ., Πολυχρονιάδης, Νικολαΐδης, Μεχτερίδης Α. (80’ Φωτούλας)

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας: (Σιαπανίδης) Μπερμπερίδης, Κάτανας, Σαββάκης, Τσιντός, Λιάμης, Γιαννίκος, Ozuni (59’ Μαυροδήμος), Βλαδίκας, Σικαλόπουλος (81’ Σαπαλίδης), Παπαγαθονίκου (68’ Μπαμπαλίκης), Κουτούπης

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Λαμπριανίδης | Τζιαμπάζης

Δείτε τα Highlights από την κάμερα του Κώστα Τσιώρα: (ΒΙΝΤΕΟ: Αθλητική Ενωση Κοζάνης)

Περισσότερες φωτογραφίες:

Α.Ε. Κοζάνης - Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας 1-1 (Α' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης | 1η Αγωνιστική) Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης www.top-sport.gr