www.top-sport.gr | Αναδρομή στο παρελθόν | Το ντέρμπι της πρεμιέρας ανάμεσα σε Α.Ε. Κοζάνης και Μακεδονικό Κοζάνης βάφτηκε "κιτρινόμαυρο" (φωτογραφίες)

www.top-sport.gr | Αναδρομή στο παρελθόν | Το ντέρμπι της πρεμιέρας ανάμεσα σε Α.Ε. Κοζάνης και Μακεδονικό Κοζάνης βάφτηκε "κιτρινόμαυρο".

Πήρε το Κοζανίτικο «ντέρμπι» η Α.Ε. Κοζάνης κόντρα στον Μακεδονικό Κοζάνης.

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το «ντέρμπι» ανάμεσα σε Α.Ε. Κοζάνης και Μακεδονικό Κοζάνης, το απόγευμα της Δευτέρας, με τους παίχτες του κύριου Μαλούτα να παίρνουν τη νίκη με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Κοζάνης. Το μοναδικό γκολ που έδωσε και τη νίκη στην Α.Ε. Κοζάνης πέτυχε ο Νικολαΐδης στο 35ο λεπτό.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο και με τις καιρικές συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο, η Α.Ε. Κοζάνης υποδέχτηκε τον Μακεδονικό Κοζάνη, σε μία συνηθισμένη «μονομαχία». Η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε πολύ ένταση από την αρχή έως και το τέλος, με αρκετές δυνατές μονομαχίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κλασσικές ευκαιρίες για γκολ εκατέρωθεν, αλλά και διαμαρτυρίες από τους πάγκους προς τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Βάση ευκαιριών, ο Μακεδονικός Κοζάνης ίσως να άξιζε κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση, αλλά στο ποδόσφαιρο δεν μετράνε οι ευκαιρίες που θα χάσεις, αλλά τα γκολ που θα σημειώσεις.

Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισε τόσο ο Νίκος Ματούλας στην μεσοεπιθετική λειτουργία του Μακεδονικού Κοζάνης, όσο και ο Τζούτζας στην μεσαία γραμμή, ο οποίος έκανε αθόρυβη δουλειά. Μοιραίος για την ομάδα του κύριου Καραθανάση, ο επιθετικός Ζηνόβιος όπου έχασε κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.

Από την άλλη πλευρά, για την Α.Ε. Κοζάνης ξεχώρισε ο τερματοφύλακας Χλιαράς, ο οποίος κατέβασε κυριολεκτικά τα ρολά, αφού πραγματοποίησε αρκετές αποκρούσεις, σώζοντας την ομάδα του σε πολλές περιπτώσεις. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον δεξί οπισθοφύλακα της Α.Ε.Κ., Μαρτιρόσοβ, ο οποίος βοήθησε σημαντικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα θα έρθει στο 12ο λεπτό, με τον Αποστολίδη από πλάγια θέση να κάνει σέντρα σουτ και τον Ζηνόβιο να αποκρούει με γροθιές. Στο 26’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ματούλα, ο Τζούτζας θα πιάσει δυνατή κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει «ξυστά» δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας,

Η μπάλα ήταν συνεχώς πάνω κάτω και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να γίνεται κάποια σημαντική φάση μπροστά στις δύο εστίες. Μέχρι το 35ο λεπτό όμως, όπου θα έρθει το γκολ για την Α.Ε. Κοζάνης. Πιο συγκεκριμένα, ο Καραγεώργος θα κάνει το σουτ από πλάγια θέση, ο Ζηνόβιος θα αποκρούσει την μπάλα, με τον Νικολαΐδη να παίρνει το «ριμπάουντ» και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για την Α.Ε. Κοζάνης.

Στο 40ο λεπτό έπειτα από συρτή σέντρα του Τρομπούκη, ο Ζηνόβιος θα μπει στην φάση, κάνοντας την προβολή, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι της εστίας και θα βγει άουτ. Στο 42, ο Ευθυμιάδης θα απειλήσει με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Ζηνόβιος θα διώξει την μπάλα σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Στο 44’ θα χαθεί ακόμα μία ευκαιρία από πλευράς Μακεδονικού. Ο Ματούλας θα εκτελέσει το φάουλ, ο Ζηνόβιος θα σηκωθεί ανενόχλητος και θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή η φάση ήταν και η τελευταία του πρώτου ημιχρόνου, με την Α.Ε. Κοζάνης να πηγαίνει στα αποδυτήρια, με το σκορ υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος, είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, αφού από την μία πλευρά ο Μακεδονικός Κοζάνης πίεζε και έχανε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, ενώ από την άλλη η Α.Ε. Κοζάνης περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, θέλοντας να κρατήσει προβάδισμά της.

Στο 51ο λεπτό, ο Ζηνόβιος θα βγάλει κάθετη μπαλιά στον Ματούλα, με τον τελευταίο να βγαίνει σε τετ α τετ κάνοντας το πλασέ, αλλά ο Χλιάρας θα αποκρούσει την μπάλα. Στο 53’ ο Ζηνόβιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα αναγκάσει τον Χλιαρά σε ακόμα μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 55ο λεπτό ο Χατζηζήσης θα βγει τετ α τετ με τον Χλιαρά, θα σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης Κουτσώνας θα ακυρώσει το γκολ, καταλογίζοντας οφσάιντ στον παίχτη του Μακεδονικού, έπειτα από υπόδειξη της Β’ βοηθού, Μπακατάρη. Αυτή η φάση θα σηκώσει θύελλα αντιδράσεων από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν με έντονο τόνο στον κύριο Κουτσώνα, υποστηρίζοντας πως ο παίχτης Χατζηζήσης ξεκίνησε από κανονική θέση.

Το ματς συνεχίστηκε, με τον προπονητή της Α.Ε. Κοζάνης να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Λαβαντσίωτη, θέλοντας να δώσει κάτι παραπάνω στην επιθετική του γραμμή, αφού έβλεπε την ομάδα του να έχει οπισθοχωρήσει. Όπως και έγινε, με τον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων να χάνει δύο συνεχόμενες φάσεις στο 71’ και στο 73’, βλέποντας τα σουτ που επιχείρησε να περνάνε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Ο Μακεδονικός Κοζάνης συνέχισε την πίεση, προσπαθώντας να βρει δίχτυα. Αυτό δεν θα το καταφέρει ούτε στο 86ο λεπτό, με τον Ζηνόβιο να βγαίνει σε τετ α τετ κάνοντας το πλασέ, αλλά ο Χλιαράς θα δηλώσει και πάλι παρόν, αποκρούοντας την μπάλα. Στο 90ο λεπτό οι «μπλε» θα ζητήσουν χέρι εντός περιοχής από αμυντικό της Α.Ε. Κοζάνης, χωρίς όμως να δοθεί κάτι.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης από τον κύριο Κουτσώνα, θα πανηγυριστεί έξαλλα από τους παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης, οι οποίοι ξεκίνησαν τη νέα χρονιά με το δεξί.

Από την άλλη ο Μακεδονικός Κοζάνης κρατάει την καλή εμφάνιση.

Στο τέλος και κατά την αποχώρηση των διαιτητών, είχαμε αρκετές διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Μακεδονικού.

Α.Ε. Κοζάνης: (Μαλούτας) Χλιαράς, Μαρτιρόσοβ, Πανταζίδης, Πουλατσόγλου, Ευθυμιάδης, Αποστολίδης (68’ Λαβαντσιώτης), Μαλούτας, Νικολαΐδης (84’ Ψιάνος), Ευθυμιάδης (63’ Βοριαζίδης), Καραγεώργος, Θεοδωρίδης (79’ Καραγιάννης)

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Ζηνόβιος, Γοδενόπουλος, Γλιάνας, Αντωνόπουλος (74’ Βατζήκας), Τσικόπουλος, Τρομπούκης, Τζούτζας, Δαβζάκης (59’ Στεφανίδης), Ζηνόβιος Ν., Ματούλας, Χατζηζήσης

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Σίας | Μπακατάρη

Περισσότερες φωτογραφίες: (ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ FACEBOOK)