spartakosBanner2

Β' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Ατρόμητος Πτολεμαΐδας - Α.Ε.Κ. Καλαμιάς 5-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Ατρόμητο, που κέρδισε με το ευρύ 5-1 την ΑΕΚ Καλαμιάς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους μιας και στο 12ο λεπτό έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μητσόπουλος η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, από τους δυνατούς ανέμους που υπήρχαν στην περιοχή, πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα της Καλαμιάς και ο Αργυρόπουλος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως στο 23′ μετά από διαδοχικά λάθη της άμυνας, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-1.

Ωστόσο, στο 32′ μετά από συνεχής επίθεση των γηπεδούχων η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού της Καλαμιας και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση με τον Σίσκο να μην αστοχεί ένα λεπτό αργότερα και να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Ατρόμητο.

Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό ο Σίσκος εκτέλεσε φάουλ από τα 30 μέτρα και με τη βοήθεια του αέρα η μπάλα μπέρδεψε τον τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίχτυα γράφοντας το 3-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας και των καιρικών συνθηκών η απόδοση και των δύο ομάδων έπεσε σε σχέση με το πρώτο με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στο κέντρο και στην περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως είχαν και τις καλές στιγμές τους με κάποιες κάθετες μπαλιές που έκοψαν οι Χαριτωνίδης και Καραβίτης και δεν επέτρεψαν τη δημιουργία φάσης προς την εστία τους, καθώς και με ένα ωραίο μακρινό σουτ που απέκρουσε ο Μήτκας.

Στο 77′ μετά από ωραία ενέργια του Αργυρόπουλου ο οποίος πέρασε τον αμυντικό και έδωσε ασίστ στον Ξανθόπουλο που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-1 και στο 90ο λεπτό και πάλι ο Αργυρόπουλος με μακρινό σουτ στην αριστερή γωνία έγραψε το 5-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτήν την νίκη ο Ατρόμητος παρέμεινε στην 3η θέση με 41 βαθμούς ενώ, την επόμενη αγωνιστική παίζει με την Αναγέννηση Εράτυρας στο γήπεδό του.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Μαργιορίδης): Μήτκας, Εμμανουήλ, Παναγιώτου, Χαριτωνίδης, Καραβίτης, Φυραρίδης (76′ Μπαμπαλίκης), Ρέλκας, Σίσκος (82′ Στράτης), Μητσόπουλος (80′ Ραμπίδης), Μουρούζης (62′ Ξανθόπουλος), Αργυρόπουλος

ΑΕΚ Καλαμιάς (Ανδρεάδης): Σιμιτζής, Γιαμουρίδης Γ., Δημούδιας, Κατίδης, Χατζηζήσης, Μπεθάνης, Δαβιδόπουλος (65′ Γιαμουρίδης Ι.), Σαββούδης, Σόφογλου (65′ Μακρυγιάννης), Πολύμερος, Τσαλίδης

ΠΗΓΗ: atromitos-ptol.gr