Δίκαιη μοιρασιά ανάμεσα σε Βελβεντό και Σιάτιστα (φωτογραφίες)

Δυνατό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο γήπεδο του Βελβεντού ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Οι δύο ομάδες έληξαν ισόπαλες με 2-2 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Ο Μακεδονικός Σιάτιστας αν και προηγήθηκε με 2-0, ισοφαρίστηκε από το Βελβεντό μέσα σε δύο λεπτά! Οι παίχτες του Γιάννη Παρασκευά χαλάρωσαν και έκατσαν στο προβάδισμα της ομάδα τους, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι παίχτες του Θωμά Παπαδόπουλου και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Μάλιστα στο τέλος οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν και την ολική ανατροπή, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι, χτυπώντας στο δοκάρι.

Στο πρώτο μέρος η μπάλα ήταν συνεχώς πάνω κάτω με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές φάσεις στις δύο εστίες. Ο Μακεδονικός Σιάτιστας ευτύχησε πρώτος και άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με σουτ του Τσικόπουλου, μετά από λάθος της άμυνας του Βελβεντού. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με πολλές χαμένες ευκαιρίες, κυρίως από το Βελβεντό. Ο Μακεδονικός Σιάτιστας όμως σκόραρε και δεύτερη φορά και πάλι με σουτ του Τσικόπουλου, έπειτα από σέντρα του Παπαρίζου. Οι παίχτες του Βελβεντού όμως δεν παράτησαν το ματς και με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών έφεραν στα ίσια. Αρχικά στο 68’ ο Ελευθεριάδης βγήκε σε τετ α τετ πλασάροντας σωστά και στην συνέχεια στο 70’ το Βελβεντό κέρδισε πέναλτι με τον Ευαγγέλου να ευστοχεί και να γράφει το τελικό 2-2. Ο διαιτητής της αναμέτρησης στο τελευταίο τέταρτο, απέβαλε τον προπονητή του Βελβεντού Θωμά Παπαδόπουλο.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

(1ο ημίχρονο)

6’ Σουτ από τον Τσιούκρα, ο Κωστόπουλος μπλοκάρει

9’ Σουτ από τον Ντερό, η μπάλα λίγο άουτ

10’ Απευθείας φάουλ από τον Πιτσιάβα, η μπάλα έξω

13’ Σκαφτό σουτ από τον Τρίχα, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι

19’ Ο Τσακνάκης θα βγει τετ α τετ, θα κάνει το σουτ αλλά ο Κωστόπουλος θα μπλοκάρει

36’ Κεφαλιά από τον Τσαρσιταλίδη, μπλοκάρει ο Βήττας

37’ (ΓΚΟΛ) Ο Τσικόπουλος με σουτ θα ανοίξει το σκορ για την Σιάτιστα, μετά το λάθος της άμυνας. 0-1

40’ Σουτ από τον Τσιούκρα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

41’ Σουτ από τον Τσακνάκη, η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι

44’ Ο Τσιούκρας θα βγει τετ α τετ αλλά ο Κωστόπουλος θα μπλοκάρει

(2ο ημίχρονο)

47’ Κεφαλιά από τον Τσαρσιταλίδη, η μπάλα άουτ

58’ (ΓΚΟΛ) Ο Παπαρίζος θα κάνει την κούρσα από τα δεξιά, θα βγάλει σέντρα πάρε βάλε στον Τσικόπουλο, με τον τελευταίο να σκοράρει με σουτ. 0-2

66’ Ο Μπαλάνης θα κάνει την σέντρα, σουτ από τον Τσαρτσιταλίδη η μπάλα σύριζα άουτ

68’ (ΓΚΟΛ) Ο Ελευθεριάδης, όπου είχε περάσει σαν αλλαγή στο παιχνίδι, θα βγει τετ α τετ και με ωραίο πλασέ θα μειώσει για το Βελεβντό. 1-2

70’ (ΓΚΟΛ) Το Βελβεντό θα κερδίσει πέναλτι μετά από χέρι του Μυλωνά, με τον Ευαγγέλου να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. 2-2

73’ Απευθείας φάουλ από τον Ευαγγέλου, η μπάλα άουτ

81’ Σουτ από τον Τρίχα, μπλοκάρει ο Βήττας

84’ Εντυπωσιακό ψαλιδάκι από τον Πιτσιάβα, αποκρούει ο Βήττας

93’ Μετά από κόρνερ του Βελβεντού, ο αμυντικός της Σιάτιστας στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του

Α.Σ. Βελβεντό: (Παπαδόπουλος) Κωστόπουλος, Ταϊρης (85’ Καλτσούνης), Ευαγγέλου, Τσέλα (60’ Πιτσιάβας Χ.), Μπαλάνης, Τυρολόγος, Κοριτάρι (48’ Ελευθεριάδης), Τρίχας, Τσαρτσιταλίδης, Διβηκέλης, Πιτσιάβας

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Παρασκευάς) Βήττας, Μυλωνάς, Ντερός, Κατσαντώνης, Νασιόπουλος,  Τσιούκρας, Τσακνάκης (86’ Τσιούκρας Ι.) , Μπούρτζος, Στεργίου, Παπαρίζος (91’ Ντερός), Τσικόπουλος

Διαιτητές: Ζούγρας, Τζιουβάρας, Παπαδόπουλος