Β' Εθνική - Μπάσκετ: Προμηθέας Πατρών - Άργος Ορεστικό 106-102

Χαρακτηρίστηκε ως το ματς της χρονιάς, ίσως όχι άδικα μιας και το παιχνίδι στο οποίο χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να αναδείξει νικητή αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα

, με τις δύο ομάδες που διεκδικούσαν ισάξια την νίκη μέσα στο παρκέ να προσφέρουν πλούσιο και χορταστικό θέαμα. Οι «κυανόλευκοι» ,με εκπληκτική εμφάνιση, όχι μόνο γύρισαν το παιχνίδι αλλά βρέθηκαν αγκαλιά με το διπλό, με τους Πατρινούς τελικά να παίρνουν μια μεγάλη νίκη  στις λεπτομέρειες , σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές…

Ρεπορτάζ: Τερζοπούλου Ερμιόνη

Μέσα σε μια άκρως γιορτινή ατμόσφαιρα με τον αγώνα να πλαισιώνεται από την Μπαντίνα του Δήμου Πατρέων, οι γηπεδούχοι υποδέχτηκαν την φορμαρισμένη ομάδα του Άργους η  οποία προέρχονταν από ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.

Παρότι οι παίχτες του Γιάννη Δημητριάδη ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι πολύ καλά διαβασμένοι, όπως φάνηκε σε όλη την διάρκεια του , δεν μπήκαν δυνατά στο ματς κάτι που σε συνδυασμό με την αστοχία τους στις πρώτες επιθέσεις, έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 21-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μουδιασμένοι οι «κυανόλευκοι» οι οποίοι δεν τελείωναν αποφασιστικά τις φάσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κούτρα να παίρνει πρωτοβουλίες επιθετικά, αναλαμβάνοντας το σκοράρισμα για την ομάδα του σε αυτή την  σε αυτή την περίοδο, ψάχνοντας τις συνεργασίες με τον Βοϊβατόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τα ριμπάουντ και  με τους Πέττα και Κατιάκο (πέτυχαν συνολικά μαζί 67 πόντους !) από την άλλη πλευρά να είναι ασταμάτητοι, η ψαλίδα άνοιξε γρήγορα στους 14 (46-32) για το ημίχρονο.

Αλλαγή σκηνικού στο τρίτο δεκάλεπτο… Η ζώνη από πλευράς «κυανόλευκων» αποτέλεσε κλειδί για την συνέχεια του παιχνιδιού, μπλοκάροντας επιθετικά τους Πατρινούς που έμειναν πέντε λεπτά χωρίς καλάθι με το σκορ να είναι 46-39, στο 5:00.  Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Βλάχου με δύσκολες προσπάθειες αλλά και με τον Μαυρίδη απειλεί συνεχώς το αντίπαλο καλάθι,  κρατούσαν από κοντά τους γηπεδούχους στο σκορ, με τον Πέττα όμως να κάνει «ζημιά» στο αντίπαλο καλάθι . Με δικό του τρίποντο, η διαφορά πήγε και πάλι στους 14 (61-47) , 40’’ πριν την λήξη, με τον ίδιο να είναι ήδη στους 27 πόντους σε εκείνο το σημείο. Η διαφορά παρέμεινε σταθερή μέχρι το τέλος με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-49.

Σε ένα συγκλονιστικό  τέταρτο δεκάλεπτο, οι «λύκοι» καταθέτοντας την ψυχή τους μέσα στο γήπεδο έκαναν αυτό που δεν κατάφεραν σε όλο το παιχνίδι και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο. Όχι μόνο μάζεψαν την διάφορα αλλά έκαναν και την ανατροπή παίρνοντας το προβάδισμα. Με Βλάχο, Κόττα, Τράντα, και Μιχαηλίδη να πετυχαίνουν συνολικά 7 τρίποντα σε αυτή την περίοδο και την άμυνα να δυναμώνει, οι Άργείτες με τεράστια ψυχικά αποθέματα έκαναν μια φοβερή επιστροφή στο παιχνίδι, ρίχνοντας τους έμπειρους Πατρινούς προσωρινά στο «καναβάτσο». Ο Μιχαηλίδης, που είναι ο πρώτος σκόρερ στα τρίποντα στο πρωτάθλημα, έφερε το παιχνίδι στα ίσια, από τα 6,75, για πρώτη φορά ( 72-72 στο 1:53) . Με συνεχόμενους πόντους του αρχηγού Β. Κόττα και ένα δικό μεγαλοπρεπές «στοπ» στην άμυνα  αλλά και με εκ νέου τρίποντο του Τράντα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για τα καλά στο ματς μειώνοντας στο ένα πόντο, 79-80. Στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, το παιχνίδι να παιζόταν πλέον στις βολές, μιας τα ομαδικά είχαν συμπληρωθεί και για τις δυο πλευρές. Ο Πέττας έχασε την πρώτη και το 0/2 του Τζακόπουλου αμέσως μετά, έφερε την τύχη του παιχνιδιού στα χέρια του Μαυρίδη ο οποίος «κρύο αίμα» ευστόχησε και στις δύο βολές για το 83-83, δίνοντας ζωή στην ομάδα του, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης οι φιλοξενούμενοι που ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το ματς έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ και κατάφεραν με δίποντο του Τράντα να περάσουν για πρώτη φορά στο σκορ για το 86-87 στο 1:36, με τον Κόττα αμέσως μετά να πετυχαίνει καλάθι- φάουλ αστοχώντας όμως στην συμπληρωματική βολή για το 86-89. Το παιχνίδι θα κρινόταν στις βολές. Κόττας και Κούτρας παρέμεναν ψύχραιμοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας,  με τον Μαυρίδη να έχει μία στις δύο  δευτερόλεπτα πριν την λήξη και τους φιλοξενούμενους πλέον να έχουν την τύχη του ματς στα χέρια τους, με το σκορ να είναι 94-95, έπειτα από την χαμένη βολή του Πέττα. Στην επαναφορά όμως για την ομάδα του Άργους ο Πέττας κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο, και ενώ είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αστόχησε στην μία βολή δίνοντας εκ νέου συνέχεια για το 95 όλα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης μέχρι ένα σημείο και χωρίς τους βασικούς τους  Βλάχο, Κούτρα, Τράντα και Μιχαηλίδη που είχαν συμπλήρωσαν τα πέντε ομαδικά φάουλ. Μόλις στα τελευταία είκοσι δευτερόλεπτα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, με τον νεαρό Δεληγιάννη να ευστοχεί στις βολές για το τελικό 106-102 και τους παίχτες του Γιάννη Δημητριάδη παρότι δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη να κερδίζουν  σίγουρα τις εντυπώσεις.

Την επόμενη αγωνιστική (11η) η ομάδα του Άργους υποδέχεται στο τελευταίο της για φέτος εντός έδρας παιχνίδι τον Πιερικό Αρχέλαο επιδιώκοντας να κλείσει την χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 106-102 (2 παρ.)
Δεκάλεπτα: 21-14, 46-32, 63-49, 83-83 (κ.α.), 95-95 (1η παρ.), 106-102
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κυριακόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λάππας 1, Κατιάκος 28 (2), Γιαννικόπουλος 12, Τζακόπουλος 9 (2), Πέττας 39 (6), Πέτροβιτς 10 (2), Σακελλαρόπουλος, Πετρόπουλος, Τασόπουλος, Χαμηλός 3 (1), Νικολάου 4.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Δεληγιάννης 2, Χατζόπουλος, Μπόζιαρης, Κούτρας 14, Μιχαηλίδης 11 (3), Βλάχος 12 (1), Τράντας 12 (2), Κόττας 27 (2), Βοϊβατόπουλος 8, Καζάκος, Μαυρίδης 16.