Μεγάλο «διπλό» για τον Αλιάκμων Αιανής κόντρα στον ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης με «buzzer beater» του ήρωα Νάνου (φωτογραφίες)

Επέστρεψε και λύτρωσε τον Αλιάκμων Αιανής στις καθυστερήσεις ο Ζήσης Νάνος, στην εκτός έδρας νίκη των «μπλε» με σκορ 2-1, κόντρα στον «μαχητικό» ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, αλλά και σε ένα γήπεδο με πολύ δυνατό αέρα, ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης, φιλοξένησε στην έδρα του, τον πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα, Αλιάκμων Αιανής, σ’ ένα ματς όπου «έσπασε καρδιές», αφού κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα της Αιανής προηγήθηκε (0-1) στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον συνήθη ύποπτο Νίκο Ματούλα, ενώ ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης, ισοφάρισε (1-1) στο 34ο λεπτό, χάρις σε παλικαρίσιο γκολ που πέτυχε ο Μπάμπης Κεΐσογλου. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι θα μείνουν με δέκα παίχτες στον αγωνιστικό χώρο, αφού ο διαιτητής Σαββούδης θα αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον τερματοφύλακα Γιώργο Παπαγερίδη, για διαμαρτυρία, με τους ανθρώπους του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης να διαμαρτύρονται έντονα, θεωρώντας πως ο διαιτητής εξάντλησε όλη την αυστηρότητά του στην συγκεκριμένα φάση.

Έτσι τα σχέδια του Βασίλη Μαντζώλα άλλαξαν, δίνοντας αναγκάστηκα αμυντικούς προσανατολισμούς στην ομάδα του, η οποία έδειχνε πως άντεχε στην ασφυκτική πίεση που άσκησαν οι παίχτες του κύριου Λεωνιδάκη, αφού είχαν αριθμητική υπεροχή για 35 ολόκληρα λεπτά.

Να τονίσουμε πως την θέση του Παπαγερίδη, πήρε ο 16χρονος νεαρός τερματοφύλακας Χαραλαπίδης, μπαίνοντας σε καθοριστικό σημείο, με τον "μικρό" να παίρνει το χειροκρότημα της κερκίδας σε κάθε του επαφή, αφού είχε να υπερασπιστεί την εστία του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης, απέναντι στον πρώτο της βαθμολογίας. Το μέλλον του ανήκει!

Μπορεί ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης να ήταν «σκληροτράχηλος», αλλά ο Ζήσης Νάνος είχε άλλη άποψη, αφού στο 94ο λεπτό με ένα φανταστικό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2 για την Αιανή, επιστρέφοντας με τον καλύτερο τρόπο στην ομάδα που τον ανέδειξε και χαρίζοντας ένα σημαντικό «τρίποντο», ενόψει της συνέχειας.

Ας πάρουμε το παιχνίδι από την αρχή. Μόλις στο 1ο λεπτό ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης απείλησε, με τον Ποσινακίδη να «σπάει» την μπάλα στον Σαμαρά, ο οποίος από πλεονεκτική θέση θα αστοχήσει, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 8ο λεπτό, ο Σαλονικίδης με σουτ έξω από την περιοχή, θα αναγκάσει τον Ζηνόβιο να μπλοκάρει την μπάλα.

Φτάνοντας στο 14ο λεπτό, ο Αλιάκμων Αιανής θα απειλήσει για πρώτη φορά στο ματς και θα σκοράρει. Πιο συγκεκριμένα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μετικάνου και διώξιμο της άμυνας, η μπάλα θα φτάσει στον αμαρκάριστο Ματούλα, ο οποίος με πολύ ωραίο σουτ θα στείλει την μπάλα στην κλειστή γωνία του Παπαγερίδη, κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω, αφού είκοσι λεπτά αργότερα (34’), έπειτα από ωραία μπαλιά του Σαλονικίδη, ο Κεΐσογλου με την ταχύτητά του θα βγει απέναντι από τον Ζηνόβιο και παρά το τάκλιν του Γεωργιάδη, ο επιθετικός των Κοίλων με παλικαρίσιο τρόπο θα σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 36ο λεπτό, ο Κεΐσογλου θα δοκιμάσει το πόδι του με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει ελάχιστα άουτ.

Στο 40ο λεπτό, η Αιανή θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να προηγηθεί, με τον Βούρτη να σεντράρει, βρίσκοντας τον Καβαλάρη σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από κοντά και την μπάλα να καταλήξει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο διαιτητής θα σφυρίξει φάουλ υπέρ της Αιανής σε καλό σημείο, με τους παίχτες του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης να διαμαρτύρονται, ζητώντας φάουλ υπέρ της ομάδας τους. Ανάμεσα στις διαμαρτυρίες, ήταν και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Γιώργος Παπαγερίδης, ο οποίος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίχτες. Όπως τονίσαμε και παραπάνω, οι άνθρωποι του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης, θεώρησαν πολύ αυστηρή την αποβολή.

Κάπου εκεί το παιχνίδι άλλαξε, αφού από τη μία ο Αλιάκμων Αιανής πίεζε ασφυκτικά μέχρι τέλους για να σκοράρει, ενώ ο ΠΑΟ Κοίλων περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, παίζοντας περισσότερο αμυντικά.

Στο 64’ έπειτα από λάθος του νεαρού τερματοφύλακα των «ασπρόμαυρων»  που πήρε τη θέση του Παπαγερίδη, ο Ματούλας με κοντινό σουτ δεν θα μπορέσει να σκοράρει, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Στο 67ο λεπτό, ο Κεΐσογλου μετά από ατομική προσπάθεια θα γίνει απειλητικός, κάνοντας δυνατό σουτ, αλλά ο Ζηνόβιος θα αποκρούσει σώζοντας την ομάδα του.

Στο 72’ ο Φωτιάδης με σουτ στην κίνηση θα στείλει την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 80’ ο Μετικάνος με νέο σουτ θα απειλήσει, αλλά η κατάληξη της μπάλας θα είναι ίδια. Στο 89ο λεπτό, ο Νάνος με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι, φτάσαμε στο 94ο λεπτό, με το Νάνο να έχει έμπνευση, αφού θα χάνει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, όπου με τη βοήθεια και του αέρα θα καταλήξει στα δίχτυα, κάνοντας το τελικό 2-1 για τον Αλιάκμων Αιανής, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίχτες και προπονητή, αφού αυτό το γκολ έδωσε ένα σημαντικό τρίποντο στους «μπλε».

Με αυτή τη νίκη η Αιανή έφτασε τους 38 βαθμούς και συνεχίζει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας στο «ντέρμπι» της 16ης αγωνιστικής.

Από την άλλη, ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης έμεινε στους 23 βαθμούς και την 7η θέση. Την επόμενη αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας με την Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Βοΐου.

ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης: (Μαντζώλας) Παπαγερίδης, Ζιώγας, Κικκίδης, Σαββίδης, Λαζαρίδης, Ποσινακίδης, Σαμαράς (56’ Χαραλαμπίδης), Σαλονικίδης, Κεΐσογλου (73’ Γιαννακόπουλος), Αροσβίλι (88’ Ραφαηλίδης), Αθαναδιάδης

Αλιάκμων Αιανής: (Λεωνιδάκης) Ζηνόβιος, Βούρτης, Βλάχος (82’ Αποστολίδης), Γεωργιάδης, Πασχαλίδης, Μετικάνος, Φωτιάδης, Χαραλαμπίδης, Σαββούδης (53’ Νάνος), Καβαλάρης (66’ Τρούπκος), Ματούλας

Διαιτητής: Σαββούδης

Βοηθοί: Πραχάλης | Τζιαμπάζης

Παρατηρητής: Καραχάλιος

Γιατρός: Καρυπίδης