SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

«Τσέχικη» υπόθεση η νίκη κορυφής της ΑΕΠ Κοζάνης κόντρα στα «μαχητικά» Γιαννιτσά (φωτογραφίες)

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε η ομάδα της ΑΕΠ Κοζάνης, κερδίζοντας εντός έδρας τα Γιαννιτσά, με σκορ 3-2, πιάνοντας κορυφή.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής, για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής Κατηγορίας (2ος Όμιλος).

Οι «Πόντιοι» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Τσέχο επιθετικό τους, Σασίνκα, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ για την ομάδα του, χάνοντας μάλιστα και κλασσικές ευκαιρίες για να σημειώσει χατ τρικ. Το κερασάκι στην τούτα νίκης των γηπεδούχων, έβαλε ο Κριζάκ, ένα «τρίποντο», όπου θα το χαρακτηρίζαμε «Τσέχικη» υπόθεση.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές της ΑΕΠ Κοζάνης, με τον Βαλμά στα χαφ να δείχνει την ποιότητά του, δίνοντας σημαντική βοήθεια στην ομάδα, την κατάλληλη στιγμή.

Από την άλλη, η ομάδα των Γιαννιτσών πάλεψε το ματς μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, έδειξε μαχητικότητα και πάθος στο παιχνίδι της, αλλά δεν μπόρεσε να αποκομίσει κάτι θετικό, κρατώντας μόνο την εμφάνιση. Ο Μυλωνάς ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Πλατσιωτάς μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Έτσι, με αυτή τη νίκη, η ΑΕΠ Κοζάνης έπιασε στην κορυφή τον Μακεδονικό, θέλοντας να παραμείνει εκεί και τις επόμενες αγωνιστικές.

Οι παίχτες του Ρόμαν Ναντβόρνικ, άνοιξαν το σκορ νωρίς στο ματς, αφού στο 6ο λεπτό έπειτα από κάθετη μπαλιά του Βοριαζίδη, η μπάλα θα φτάσει στον Φράνκο Σέα, ο οποίος θα μπει στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή, θα «σπάσει» την μπάλα στον Σασίνκα, ο οποίος σε κενή εστία θα πλασάρει για το 1-0.

Στο 16ο λεπτό, ο Σέα θα «τρυπώσει» στην περιοχή από τα πλάγια, αλλά το σουτ που θα κάνει θα καταλήξει σε άουτ.

Στο 18ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της ΑΕΠ Κοζάνης, Μάρτιν Παστορκίνι θα ανατρέψει καθαρά μέσα στην περιοχή τον Γαλούπη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πολύ σωστά πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μυλωνάς στο 19ο λεπτό, ο οποίος ισοφάρισε για τα Γιαννιτσά σε 1-1.

Στο 23ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ το Φωλίνα, ο Κοτταρίδης ανενόχλητος θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Στο 29ο λεπτό, και πάλι ο δραστήριος Φωλίνας θα σεντράρει μέσα στην περιοχή, με τον Σασίνκα από το ύψος του πέναλτι να κάνει γυριστό σουτ, αλλά θα σταθεί άτυχος, γιατί η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Στο 35ο λεπτό, η ΑΕΠ Κοζάνης θα πάρει και πάλι το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα, ο Βαλμάς, έπειτα από ατομική προσπάθεια, θα κάνει την σέντρα, με τον Σασίνκα με δυνατό σουτ στην κίνηση, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Στο 38ο λεπτό, ο Κριζάκ με ωραίο γυριστό σουτ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα καταλήξει ελάχιστα σε άουτ.  Στο 45ο λεπτό, ο Φωλίνας για ακόμα μία φορά θα βρει τον Τσέχο στράικερ μέσα στην περιοχή, αλλά η καρφωτή κεφαλιά του Σασίνκα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στ δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, ο Κατσαβάκης μετά από ωραία ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Τοψής θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο 64’ ο Κωστίκος από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή θα κάνει σουτ στην κίνηση, αλλά ο Τοψής θα αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 69ο λεπτό, ο Φράνκο Σέα θα δοκιμάσει το πόδι του, αλλά το σουτ θα καταλήξει λίγο άουτ. Στο 75ο λεπτό, ο Πελτέκης θα βρεθεί σε καλή θέση για τους φιλοξενούμενους, αλλά το σουτ που θα κάνει θα καταλήξει απελπιστικά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 78ο λεπτό, ο Κατσαβάκης που πήρε πρωτοβουλίες στο δεύτερο ημίχρονο, με πανέμορφη κάθετη μπαλιά «σπάσει» την άμυνα τον  Γιαννιτσών, βγάζοντας σε τετ α τετ τον Κριζάκ, ο οποίος με σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-1 για την ΑΕΠ Κοζάνης, μέσα σε πανηγυρισμούς από τον ίδιο.

Δύο λεπτά αργότερα (80’), ο Κριζάκ παραλίγο να ξανά σκοράρει, αλλά το σου που θα κάνει από διαγώνια θέση, θα αποκρουστεί από τον Τοψή.

Στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πλατσιωτάς με ωραίο σουτ από πλάγια θέση θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΠ Κοζάνης, μειώνοντας σε 3-2 για τα Γιαννιτσά, αλλά ήταν πλέον αργά, αφού με την σέντρα ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη.

Να τονίσουμε πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν αρκετές φορές προς τους διαιτητές του παιχνιδιού, με αποκορύφωμα τα τελευταία λεπτά, όπου ο αποβλήθηκε ο προπονητής των Γιαννιτσών, κύριος Γιάννης Γυριχίδης, έχοντας μάλιστα και ένα «θερμό» τετ α τετ με τον ρέφερι της συνάντησης.

Με αυτό το «τρίποντο» η ΑΕΠ Κοζάνης έφτασε τους 16 βαθμούς, πάτησε κορυφή, έχοντας όμως και συγκάτοικο, τον Μακεδονικό. Την επόμενη αγωνιστική, οι «βυσσινή» θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθίας.

Από την άλλη, τα Γιαννιτσά παρέμειναν στους 10 βαθμούς, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσουν την Α.Ε. Λευκίμμης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΠ Κοζάνης: (Ρόμαν Ναντβόρνικ) Παστορκίνι, Βοριαζίδης, Φωλίνας, Κοτταρίδης, Κανταρτζής, Κωστίκος, Κριζάκ, Βαλμάς (84’ Τσελέπης), Κατσαβάκης (88’ Κουντουρής), Σασίνκα, Σέα Φράνκο (82’ Κουλούσιας)

Α.Σ. Γιαννιτσά: (Γιάννης Γυριχίδης) Τοψής, Γαλούπης (55’ Τσάκαλος), Μπαμπαλής, Ξανθόπουλος, Πελτέκης (89’ Πλατσιωτάς), Χατζόπουλος, Τασιώνας (55’ Δεληχατζής), Χατζηαλεξιάδης, Χαραβητίδης, Πρέτσι, Μυλωνάς (69’ Πλατσιωτάς Σ.)

Διαιτητής: Πολυχρονίου (Ε.Π.Σ. Καστοριάς)

Βοηθοί: Δρουδάκης (Ε.Π.Σ. Γρεβενών) | Αποστολίδης (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)

Γιατρός: Σαρβάνης