ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Κύπελλο Ελλάδος: Τα Highlights από το "Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 2-1" (video)

Μετά τη γκέλα του Πασχαλάκη ο Σταυρόπουλος έκανε το 2-1 του Πανιώνιου επί του ΠΑΟΚ

που είχε πολλές αλλαγές και προηγήθηκε με τον Σβιντέρσκι από δώρο του Κότνικ, αφήνοντας ανοιχτή την πρόκριση στους 4.

Ο Πανιώνιος κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 2-1 υπό βροχή, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, στη Νέα Σμύρνη κι έφερε… τούμπα τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν μέσα στο ίδιο το παιχνίδι, αναφορικά με την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι Θεσσαλονικείς παρατάχθηκαν με έξι απουσίες «βασικών» από την 11άδα τους, έχοντας μπροστά τους το ντέρμπι τίτλου κόντρα στον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά κατάφεραν να προηγηθούν, με τέρμα του Σβίντερσκι στο 52’, από δώρο του Κότνικ. Ενώ είχαν κι άλλες ευκαιρίες να «καθαρίσουν» τη νίκη και να πάρουν προβάδισμα για το «εισιτήριο» για τους «4»...

Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» δεν πτοήθηκαν και, κόντρα στη ροή του αγώνα, μπόρεσαν να κάνουν την ολική επαναφορά. Ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Ντουρμισάι στο 73’, μετά από ωραία συνολική προσπάθεια, αλλά και πετυχαίνοντας το τελικό 2-1, μετά από γκέλα του Πασχαλάκη και γκολ του Σταυρόπουλου στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης!

Πολύ καλός συνολικά ο Ίνγκασον, πληθωρική παρουσία είχε ο Σβιντέρσκι που σκόραρε μάλιστα και το μοναδικό γκολ του ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολιβέιρα έδειξε την ποιότητά του με τη μπάλα στα πόδια, με κάποιες μακρινές μεταβιβάσεις ακριβείας.

Από πλευράς Πανιωνίου, ο μεν Μασούρας ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα αλλά δεν έδειξε πολλά πράγματα ενώ ο έτερος «φρέσκος» Μαξίμοβιτς πέρασε ως αλλαγή, με τον Σπιριντόνοβιτς αντιθέτως που επίσης ήρθε από τον πάγκο να δίνει άλλη… πνοή στην ομάδα του.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Σταδιακά πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερος, παρότι δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ το ποίο έψαξε με πολλούς τρόπους. Είτε σε ροή αγώνα, είτε από «στημένη» μπάλα, με κόρνερ και φάουλ…

Η πρώτη αξιόλογη φάση του «δικέφαλου του Βορρά» καταγράφηκε στο 5’, με τον Λημνιό να αστοχεί, από δύσκολη πάντως θέση, μετά την εντυπωσιακή πάσα του Ολιβέιρα που τον έβγαλε απέναντι στον Κότνικ! Ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σβιντέρσκι να απειλήσει, με το κεφάλι, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έδιωξε σε κόρνερ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα, ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά κοντά στο 0-1, εις διπλούν… Αρχικά με τον Λημνιό, που καθυστέρησε όμως χαρακτηριστικά να σουτάρει κι ο Σαραμαντάς του πήρε τη… μπουκιά απ’ το στόμα, διώχνοντας σε κόρνερ. Ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά και ο Κότνικ «απογειώθηκε», αποκρούοντας εντυπωσιακά με το ένα χέρι!

Οι «κυανέρυθροι» στον αντίποδα αρκέστηκε κυρίως στο να ψάξει κάποια καλή φάση μέσα από κάποια αντεπίθεση, δυσκολεύθηκε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή και ως εκ τούτου δεν παρήγαγε «καθαρή» τελική. Είναι ενδεικτικό πως, η καλύτερη του στιγμή, ήταν μια… υποψία φάσης.

Όταν από «κάθετη» πάσα του Κούρντι, ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή αλλά ο Ίνγκασον τον πρόλαβε και έδιωξε με τάκλιν, πριν εκείνος βγει τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, στο 26ο λεπτό. Μάλιστα, ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ενήργησε και σαν… λίμπερο, στο 35’, κάνοντας έξοδο και διώχνοντας προτού ο Ντουρμισάι βγει επικίνδυνα απέναντί του.

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς, με τα στατιστικά να είναι 0-4 τα σουτ, 33%-67% η κατοχή της μπάλας και 1-3 τα κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε κάπως με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις τους στα πρώτα λεπτά. Ακόμα κι έτσι βέβαια, ήταν οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου εκείνοι που πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο. Μοιραία, έφτασαν και στο 0-1…

Όταν ο Σβιντέρσκι εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Κότνικ, που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, μετά από τη σέντρα του Γιαννούλη για να βρει στη συνέχεια στο δοκάρι, και με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα, στο 57’!

Ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά με τον Λημνιό, δύο λεπτά μετά, ενώ συνέχισε να κρατάει με σχετική άνεση το υπέρ του σκορ και τους… κινδύνους μακριά από την εστία του Πασχαλάκη, σχεδόν μέχρι το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Η είσοδος του Σπιριντόνοβτς στο 67ο λεπτό καθώς και η ταυτόχρονη αλλαγή του συστήματος του Πανιωνίου σε 4-4-2, όμως έδωσε νέα πνοή στην ομάδα του Άκη Μάντζιου, που πήρε μέτρα και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Αυτό αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ, καθώς στο 74’ έγινε το 1-1. Με τον Τσιλούλη να νικάει τον Γιαννούλη και να κάνει τη συρτή σέντρα από δεξιά, τη μπάλα να περνάει από όλους και τον Ντουρμισάι να το εκμεταλλεύεται, στέλνοντας τη στα δίχτυα του Πασχαλάκη!

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των γηπεδούχων, λίγο έλειψε όμως να το… καταστρέψει ο Σβιντέρσκι. Ωστόσο, ο Μαξίμοβιτς έβαλε το πόδι του στο σουτ του πρώτου μέσα από την μικρή περιοχή, γλιτώνοντας το 1-2, στο 83ο λεπτό.

Παράλληλα, ο Πανιώνιος… προειδοποίησε τους «ασπρόμαυρους», τρία λεπτά αργότερα, με τον Σπιριντόνοβιτς να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ από θέση μέσα αριστερά και τον Πασχαλάκη να «απογειώνεται» για να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ…

Ωστόσο, σε ένα… περίεργο παιχνίδι της μοίρας, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έγινε από ωραίος… μοιραίος, στο 90’. Όταν, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, έκανε λάθος έξοδο και έδωσε τη δυνατότητα στον ανενόχλητο Σταυρόπουλο να πετύχει το τελικό 2-1!

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος (4-4-1-1): Κότνικ, Παπαγεωργίου (67’ Μαξίμοβιτς), Ντομίνγκεζ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μακρύλλος (67’ Σπιριντόνοβιτς), Μασούρας, Κούρντι (77’ Καμαρά), Τσιλούλης, Ντουρμισάι.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Σάκχοφ (63’ Μίσιτς), Ολιβέιρα, Λημνιός, Πέλκας (73’ Ελ Καντουρί), Ενρίκε (80’ Ακπόμ), Σβιντέρσκι.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).