ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Κύπελλο Ελλάδος: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 2-1 | Τα Highlights (video)

Μετά το "διπλό" στο Φάληρο, η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό και στη ρεβάνς κυπέλλου με 2-1

, παίρνοντας το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά. Σούπερ ο Βράνιες, εξαιρετικοί οι Λάζαρος, Μπακάκης και Κονέ για την Ένωση.

Με τον ...αέρα που της έδωσε η εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού μέσα στο "Γ. Καραϊσκάκης" για το πρωτάθλημα, η ΑΕΚ μπήκε με ψυχολογία νικήτριας στη ρεβάνς κυπέλλου με τους "ερυθρόλευκους" στο ΟΑΚΑ. Μετά μάλιστα από ένα α' ημίχρονο χωρίς σημαντικές φάσεις, οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης μπήκαν στο γήπεδο με διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Τα γκολ των Χριστοδουλόπουλου και Αραούχο έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας στην Ένωση, αλλά το γκολ του Ταχτσίδη στο 83' κράτησε "ζωντανό" τον Ολυμπιακό στη μάχη της πρόκρισης. Το αποτέλεσμα αυτό όκως έμεινε ως το τέλος κι έτσι οι "κιτρινόμαυροι" πανηγύρισαν για δεύτερη διαδοχική σεζόν την πρόκριση στον θεσμό του κυπέλλου επί του Ολυμπιακού.

Κορυφαίος για την Ένωση ήταν ο Όγκνιεν Βράνιες, ο οποίος δεν έχασε μονομαχία από αντίπαλό του, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης ο σκόρερ Χριστοδουλόπουλος, ο Μπακάκης και ο Παναγιώτης Κονέ. Σε υψηλά επίπεδα κινήθηκε και η απόδοση του Γκάλο, ο οποίος έκανε πολλά χιλιόμετρα από την δεξιά πτέρυγα.

Τα πλάνα των προπονητών

Ίδιο σύστημα (4-2-3-1) επέλεξε τόσο ο Μανόλο Χιμένεθ όσο και ο Όσκαρ Γκαρθία (με τον Χρήστο Κόντη να τον αντικαθιστά στο κοουτσάρισμα, λόγω του προβλήματος υγείας που αντιμετώπισε) στην έναρξη του ντέρμπι.

Ο προπονητής της ΑΕΚ άρχισε με τον Μπάρκα στα δοκάρια, τον Γκάλο δεξιά, τον Μπακάκη αριστερά και τους Τσιγκρίνσκι – Βράνιες στο κέντρο της άμυνας. Κονέ και Σιμόες πήραν θέση στη μεσαία γραμμή, με την τριάδα μπροστά τους να αποτελούν ο Λόπες αριστερά, ο Μπακασέτας δεξιά και ο Μασούντ πίσω από τον Λιβάια.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού έβαλε τον Προτό στην εστία και τους Κούτρη αριστερά, Ελ Εμπντελαουί δεξιά και Νικολάου – Ρομαό στην άμυνα. Ταχτσίδης και Ρομαό ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι των φιλοξενούμενων, με τους Μάριν, Φορτούνη και Μιραλάς να κινούνται πίσω από τον Ανσαριφάρντ.

Παρά το γεγονός μάλιστα ότι είχε δηλωθεί ο Σισέ για την αρχική ενδεκάδα, ο Γάλλος δοκίμασε πριν το ματς και ένιωσε ξανά ενοχλήσεις, γι' αυτό και έμεινε εκτός απ' τον προπονητή του Ολυμπιακού. Σε σχέση με το πρόσφατο παιχνίδι των δύο ομάδων στο “Γ. Καραϊσκάκης” για το πρωτάθλημα ο Γκαρθία έκανε τέσσερις αλλαγές. Τις θέσεις των Σισέ, Μποτία, Πάρντο και Οτζίτζα πήραν οι Νικολάου, Ταχτσίδης, Μάριν και Ανσαριφάρντ.

Απ' την πλευρά της ΑΕΚ ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα, με τους Μπάρκα, Λόπες και Λιβάια να παίρνουν τις θέσεις των Τσιντώτα, Χριστοδουλόπουλου και Αραούχο.

Φοβόταν ο ένας τον άλλον

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι από την ΑΕΚ και προσπάθησε σε τρεις περιπτώσεις να γίνει απειλητικός, αλλά ούτε ο Μάριν, ούτε ο Κούτρης με τον Ρομαό κατάφεραν να νικήσουν τον Μπάρκα σε ατομικές προσπάθειές τους. Στο 18΄ήταν η πρώτη στιγμή που οι γηπεδούχοι απείλησαν, αλλά ο Κονέ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική κίνηση και σέντρα του Λόπες απ' τα αριστερά. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο η ΑΕΚ ισορροπούσε το παιχνίδι και στο 22' ο Τάσος Μπακασέτας απείλησε τον Προτό με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Βέλγο γκολκίπερ να έχει απάντηση. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναγιώτης Κονέ σούταρε επίσης έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός έστίας. Η καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο ματς έγινε στο 42' με τον Μασούντ να πιάνει γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ.

Μια ...άλλη ΑΕΚ μπήκε στο β'  ημίχρονο κι έκανε πάρτι

Οι πρώτες ευκαιρίες στο β' ημίχρονο ήταν για την ΑΕΚ με τον Κονέ να σουτάρει άουτ από μακρινή απόσταση στο 46', ενώ έξι λεπτά αργότερα τον μιμήθηκε ο Μιχάλης Μπακάκης. Η λύτρωση για την ΑΕΚ ήρθε στο 57ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Μπακάκη με το αριστερό πόδι. Το γκολ αυτό έδωσε ...φτερά στους παίκτες της Ένωσης οι οποίοι μέσα σε δύο λεπτά απώλεσαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν το υπέρ τους σκορ. Αρχικά στο 63' με κεφαλιά του Κονέ, απ' την οποία ο Προτό έδιωξε σε κόρνερ και στη συνέχεια με δυνατό σουτ του ...ανενόχλητου Μασούντ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Το κερασάκι στην ...τούρτα της νίκης – πρόκρισης των “κιτρινόμαυρων” πέτυχε ο Σέρχιο Αραούχο στο 73ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, μετά από διώξιμο – ασίστ του Κονέ.

Ο Ολυμπιακός μείωσε το σκορ στο 83ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά του Παναγιώτη Ταχτσίδη κι έκανε το ματς ...θρίλερ. Οι "ερυθρόλευκοι" ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης στα λεπτά που απέμεναν, αλλά η πίεση που άσκησαν δεν μετουσιώθηκε στο γκολ της ισοφάρισης που θα τους έδινε και την πρόκριση.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους "4" του κυπέλλου, λίγες μέρες μετά τη νίκη τους μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα.

Ο διαιτητής Γιώργος Κομίνης “κιτρίνισε” τους: Τσιγκρίνσκι, Αραούχο, Βράνιες, Μπακάκης και Μιραλάς.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Λόπες (28' Χριστοδουλόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Γκάλο, Κονέ, Σιμόες, Μπακασέτας (88' Γαλανόπουλος), Μασούντ, Λιβάια (66' Αραούχο).

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελ Αμπντελαουί, Ζιλέ (65' Οφόε), Κούτρης, Νικολάου, Ρομαό, Ταχτσίδης, Μάριν (69' Πάρντο), Φορτούνης, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ (75' Τζούρτζεβιτς).