Europa League: ΑΕΚ - Μίλαν 0-0 (video)

Όπως στο Σαν Σίρο, έτσι και ο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ όχι μόνο δεν ηττήθηκε απ' τη Μίλαν, αλλά παρά το 0-0

ήταν η ομάδα που δικαιούταν, βάση ευκαιριών, να πάρει το τρίποντο της νίκης. Σούπερ Λόπες για την Ένωση, παίζει την πρόκριση με Ριέκα.

Η ΑΕΚ πήρε ό, τι ακριβώς ήθελε απέναντι στη Μίλαν. Σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι απέναντι στους Ιταλούς διατήρησε ανέπαφη την εστία της, πρόσθεσε έναν βαθμό στο ...σακούλι και κρατά την πρόκριση στα χέρια της. Ιδιαίτερα μετά την εντός έδρας ήττα της Ριέκα από την Αούστρια, σε περίπτωση νίκης κόντρα στους Κροάτες την επόμενη αγωνιστική, είναι πολύ πθανό να πανηγυρίσει για το "εισιτήριο" στην επόμενη φάση.

Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν ως κορυφαίο παίκτη τους τον Έλντερ Λόπες, ο οποίος ήταν το απόλυτο "αφεντικό" απ' την αριστερή πτέρυγα (ιδιαίτερα στο α' ημίχρονο), ενώ με τον Χριστοδουλόπουλο, τον Γκάλο και τον Αραούχο, θα μπορούσε σε πολλές περιπτώσεις να πάρει ακόμα και τη νίκη. Πολύ καλή απόδοση είχε και η τριάδα της άμυνας, με τους Μπακάκη, Τσόσιτς και Βράνιες να συνεργάζονται άψογα στις περισσότερες φάσεις στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και να μην επιτρέπουν στους Ιταλούς να γίνουν απειλητικοί. Από την πλευρά τους, ο Γιάννης Ανέστης κράτησε το μηδέν για δεύτερο ματς, αν και δε δέχθηκε την πίεση όπως στο Μιλάνο και όποτε χρειάστηκε ήταν σταθερός.

Όπως στο Σαν Σίρο, έτσι και στο ΟΑΚΑ ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε σύστημα 3-5-2 με τον Ανέστη στα δοκάρια και τους Τσόσιτς, Μπακάκη και Βράνιες στην τριάδα της άμυνας. Λόπες και Γκάλο βρέθηκαν στις δύο πλευρές και τους Σιμόες, Γαλανόπουλο στον άξονα. Ο Μπακασέτας είχε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους και οι Χριστοδουλόπουλος – Αραούχο πήραν θέση στην επίθεση.

Ο Βιτσέντσο Μοντέλα απ' την πλευρά του είχε τον Ντοναρούμα στα δοκάρια με αμυντική τριάδα αποτελούμενη από τους Ρομανιόλι, Μπονούτσι και Μουσάτσιο. Μοντολίβο και Λοκατέλι ήταν οι δύο μέσοι με τους Ροντρίγκες και Μπορίνι στα δύο άκρα. Ο Τσαλχάνογλου κινήθηκε πίσω από τους Αντρέ Σίλβα και Κουτρόνε.

Δεν απειλήθηκε και ήταν καλύτερη στα ...σημεία

Μετά το πρώτο “μοιρασμένο” δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και με “οπλο” της τις αντεπιθέσεις απείλησε δύο φορές τη Μίλαν για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη στο 12ο λεπτό με μακρινό σουτ του Γκάλο, απ' το οποίο η μπάλα πέρασε άουτ και η δεύτερη δύο λεπτά αργότερα όταν ο Λόπες βγήκε γρήγορα στην κόντρα και μετά το 1-2 με τον Αραούχο, σούταρε αλλά νικήθηκε από τον Ντοναρούμα. Στη συνέχεια, με εξαίρεση την εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 19' (η μπάλα βρήκε στο τείχος και πέρασε κόρνερ) και το σουτ του Γκάλο στις καθυστερήσεις, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με πολλά λάθη κυρίως στη μεσαία γραμμή.

Δοκάρι η Μίλαν, η ΑΕΚ τις περισσότερες ευκαιρίες

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά απ' τους Ιταλούς και στο β' ημίχρονο, με τον Βράνιες να στέλνει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά στο 47' και τον Ντοναρούμα να λέει “όχι” σε σουτ του Σιμόες δύο λεπτά αργότερα. Όπως ήταν λογικό, κάποια στιγμή η Μίλαν θα έβγαζε αντίδραση μέσα στον αγωνιστικό χώρο και σε διάστημα λιγότερο των τριών λεπτών έφτασε δύο φορές κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Στο 56' ο Ανέστης “νίκησε” τον Σούσο μετά την προβολή του τελευταίου, ενώ στην επόμενη φάση απ' το δυνατό σουτ του Μοντολίβο η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα. Λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρα παιχνιδιού ο Χριστοδουλόπουλος απείλησε και πάλι με δυνατό σουτ, αλλά είδε τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 65΄ο Τσαλχάνογλου “ανάγκασε” τον Ανέστη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Ο Ροντρίγκο Γκάλο προσπάθησε με σουτ εκτός περιοχής να νικήσει τον Ντοναρούμα αλλά δεν τα κατάφερε, με τον γκολκίπερ των Ιταλών να μπλοκάρει.

Ο Πορτογάλος διαιτητής Μανουέλ Ντε Σόουζα “κιτρίνισε” τους: Μουσάτσιο, Λοκατέλι και Τσόσιτς.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Τσόσιτς, Βράνιες, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπακασέτας (66' Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (79' Γιακουμάκης).

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ρομανιόλι, Μπονούτσι, Μουζάτσιο, Μοντολίβο, Λοκατέλι (68' Κεσί), Ροντρίγκες, Μπορίνι, Τσαλχάνογλου, Σίλβα (81' Κάλινιτς), Κουτρόνε (46' Σούσο).

Κόπηκαν 40.538 εισιτήρια και οι εισπράξεις ήταν 687.190 ευρώ.