Europa League: Μίλαν - ΑΕΚ 0-0 (video)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Ανέστη και με όλους τους παίκτες διακριθέντες

η ΑΕΚ έφυγε με βαθμό από το Σαν Σίρο κόντρα στη μεγάλη Μίλαν και παρέμεινε φαβορί για την πρόκριση. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Χιμένεθ.

Με σπουδαία εμφάνιση μέσα σε μια από τις πιο ιστορικές έδρες του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, το Σαν Σίρο, η ΑΕΚ όχι απλώς στάθηκε όρθια απέναντι στη μεγάλη Μίλαν, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά με το εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο που εμφάνισε θα μπορούσε ακόμα και να φύγει με το τρίποντο της νίκης. Μεγάλος πρωταγωνιστής της Ένωσης ήταν ο "ανίκητος" Γιάννης Ανέστης, ο οποίος αρνήθηκε να νικηθεί απ' τους Ιταλούς σε δύο τετ α τετ και σε αρκετές ακόμα ευκαιρίες των γηπεδούχων, ενώ είχε για άξιους συμπαραστάτες τους Μπακάκη, Λόπες, Τζανετόπουλο και Σιμόες.

Ο Μανόλο Χιμένεθ, ο οποίος έκανε εξαιρετικό κοουτσάρισμα κατά τη διάρκεια του αγώνα, επέλεξε ενδεκάδα με σύστημα 3-5-2 έχοντας στα δοκάρια τον Ανέστη και τριάδα στην άμυνα αποτελούμενη από τους Βράνιες, Τζανετόπουλο και Μπακάκη. Τις δύο πλευρές ανέλαβαν ο Γκάλο (δεξιά) και ο Λόπες (αριστερά) με τους Σιμόες – Γιόχανσον στη μεσαία γραμμή και τον Μάνταλο σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Χριστοδουλόπουλος και Λιβάια πήραν θέση στη γραμμή κρούσης.

Δέχθηκε πίεση η ΑΕΚ, αλλά θα μπορούσε ακόμα και να πάρει προβάδισμα

Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό, δίνοντας χώρο στη Μίλαν, ωστόσο όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο περισσότερο πίεζε στη μεσαία γραμμή, ανεβάζοντας το ποσοστό της στην κατοχή της μπάλας μέχρι το 20λεπτο. Οι Ιταλοί πάντως είχαν την πρώτη φάση στο ματς, όταν ο Σούσο σούταρε άουτ στο 18ο λεπτό κι ενώ νωρίτερα, σωστά δεν είχε μετρήσει γκολ του Κουτρόνε ως οφσάιντ. Ο Λοκατέλλι έστειλε τη μπάλα άουτ σε νέο σουτ που είχαν οι γηπεδούχοι στο 20', δίχως να ανησυχήσει ο Ανέστης. Με τη συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών η Μίλαν πήρε πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση, βάζοντας την ΑΕΚ σε θέση άμυνας. Από τη στιγμή όμως που οι “κιτρινόμαυροι” είχαν σωστή αμυντική λειτουργία, σχετικά εύκολα είχαν απάντηση σε όλες τις επιθετικές πρωτοβουλίες των γηπεδούχων.

Στο 29' ο Ανέστης είπε και πάλι “όχι”, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Ροντρίγκες απ' τη μικρή περιοχή, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ έφτασε μια ...ανάσα απ' το να ανοίξει το σκορ. Ο Σιμόες ανέβηκε “ψηλά” και πίεσε με επιτυχία στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων. Κέρδισε τη μπάλα απ' τον Μουσάτσιο κι έκανε σέντρα σουτ, με τη μπάλα να περνά παράλληλα από τη γραμμή τέρματος του Ντοναρούμα (της άλλαξε ελάχιστα την πορεία), ελάχιστα εκατοστά μακριά απ' τον στόχο. Στο 41΄η Ένωση είχε δύο ακόμα ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα, αλλά από το αδύναμο σουτ του Μάνταλου η μπάλα πέρασε κόρνερ και απ' την εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου ο Γιόχανσον έπιασε το γυριστο σουτ με τον Ντοναρούμα να διώχνει τη μπάλα.

Η άμυνα της ΑΕΚ πέρασε δύσκολα στο τελευταίο δίλεπτο του α' ημιχρόνου, αφού πρώτα στο 44΄ο Ανέστης μπλόκαρε τη μπάλα απ' το σουτ του Κουτρόνε και στη συνέχεια μετά από σουτ του Αντρέ Σίλβα (είχε προηγηθεί φάουλ υπέρ της Ένωσης, αλλά δε δόθηκε) ο Σιμόες με τάκλιν απομάκρυνε τον κίνδυνο, αφού η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία του Ανέστη.

Με 66% - 34% ποσοστό κατοχής ολοκληρώθηκε το α' σαρανταπεντάλεπτο υπέρ της Μίλαν (8-3 οι τελικές), αλλά σημασία για την Ένωση έχει ότι κράτησε το μηδέν στην άμυνα.

Ο Ανέστης την κράτησε "όρθια"με επική εμφάνιση

Με φάση της ΑΕΚ άρχισε το β' ημίχρονο, αφού η σέντρα του Γκάλο βρήκε τον Λόπες, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 54' ο Λοκατέλι σούταρε δυνατά με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ απ' την εκτέλεσή του ο Κουτρόνε με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι Ιταλοί πίεσαν ακόμα περισσότερο και στο 57'ο λεπτό ο Ανέστης έκανε εξαιρετική απόκρουση στο σουτ του Τσαλχάνογλου και στο 60' ο διεθνής τερματοφύλακας του Δικεφάλου είπε ξανά “όχι”, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Κουτρόνε. Το β' ημίχρονο είχε γρήγορο ρυθμό, με τον Λιβάια να σουτάρει άουτ στο 62', με τον Σίλβα να τον μιμείται ένα λεπτό αργότερα.

Στο 69ο λεπτό ο Ανέστης έκανε την απόκρουση του αγώνα, αφού νίκησε τον Κουτρόνε σε τετ α τετ, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Έλληνας γκολκίπερ νίκησε ξανά το νεαρό επιθετικό της Μίλαν σε σουτ που έκανε στο 77', ενώ στο 80' ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Δικεφάλου, Γιάννης Ανέστης νίκησε σε νέο τετ α τετ τον Σούσο. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Τάσος Μπακασέτας με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να νικήσει τον Ντοναρούμα, ο οποίος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ., ενώ στο 90' ο κορυφαίος της ΑΕΚ, Γιάννης Ανέστης έδιωξε πάνω στη γραμμή με υπερένταση την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, με το ματς να φτάνει στη λήξη του χωρίς σκορ.

Ο Σουηδός διαιτητής Αντρέας Έκμπεργκ “κιτρίνισε” τους: Σιμόες, Λοκατέλι, Μάνταλο και Λιβάια.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα (Κεσί), Σούσο (83' Μπορίνι), Σίλβα (63' Κάλινιτς), Καλχάνογλου, Μπονούτσι, Μουσάτσιο, Κουτρόνε, Ροντρίγκες, Λοκατέλι.

ΑΕΚ: Ανέστης, Βράνιες, Τζανετόπουλος, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (93' Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (64' Αραούχο), Λιβάια (76' Μπακασέτας).