Champions League: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 3-1 (video)

Μια αναμενόμενη ήττα με αξιοπρεπή τρόπο υπέστη ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να αγχώσουν περισσότερο την Μπαρτσελόνα μετά την αποβολή του Πικέ αλλά υπέκυψαν στην ανωτερότητά της (3-1).

Το πίστεψε για μια ώρα ο Ολυμπιακός αλλά...

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν την Μπαρτσελόνα να μένει με δέκα παίκτες στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου λόγω αποβολής του Πικέ (42’) αλλά δεν κατάφεραν να την αγχώσουν, με τους Καταλανούς να ανεβάζουν «ταχύτητα» μετά το 60ο λεπτό και να καθαρίζουν το παιχνίδι (3-1)!

Ο Νικολάου με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μέσι να διπλασιάσει τα τέρματά τους με εκτέλεση φάουλ. Ο Ντιν μετά από ασίστ του Αργεντινού σούπερ σταρ έγραψε το 3-0, για να έρθει ο Νικολάου στο φινάλε να διαμορφώσει το τελικό σκορ (3-1) και να παίρνει το… αίμα του πίσω για το αυτογκόλ.

Ο Πικέ με δύο ανόητες κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο άφησε την Μπαρτσελόνα με δέκα παίκτες, ωστόσο η ανωτερότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη!

Με το κλασσικό 4-3-3 παρέταξε την Μπαρτσελόνα ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Ο Τερ Στέγκεν ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Σέρτζι Ρομπέρτο δεξί μπακ, οι Ουμτιτί-Πικέ στα στόπερ και ο Ντιν στο αριστερό άκρο της άμυνας, ελέω της απουσίας του Ζόρντι Άλμπα. Τριάδα στον άξονα οι Μπουσκέτς, Ινιέστα, Παουλίνιο, με τον Ράκιτιτς να μένει στον πάγκο. Οι Μέσι και Ντεουλοφέου πλαισίωναν τον Σουάρες στην επίθεση.

Ίδια διάταξη από τον Τάκη Λεμονή. Ο Προτό στην υπεράσπιση της εστίας, οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου και Κούτρης στην τετράδα της άμυνας. Ο Ρομαό σε ρόλο κόφτη, με τους Ζιλέ, Ζντιέλαρ να παίζουν εσωτερικοί μέσοι. Ανδρούτσος και Καρσελά (παίζοντας αρκετά αμυντικά) ήταν τα δύο εξτρέμ, με τον Οτζίτζα να αγωνίζεται ως σέντερ φορ.

Το ματς

Με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, όπως είναι λογικό, μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Έχοντας διπλή ζώνη άμυνας και τον Οτζίτζα να γυρνάει και να βοηθάει και αυτός στον άξονα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν επέτρεπαν στην Μπαρτσελόνα να παίξει κάθετο ποδόσφαιρο. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 5’. Ο Ντεουλοφέου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ουμτιτί έπιασε την κεφαλιά προς τα πίσω αλλά ο -αμαρκάριστος- Σουάρες με προβολή δεν κατάφερε να βρει εστία.

Το πρώτο τέταρτο πέρασε ανώδυνα για τους Πειραιώτες, με τον Πικέ να βλέπει στο 11ο λεπτό την κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στον Οτζίτζα. Η Μπαρτσελόνα άρχιζε να ανεβάζει στροφές, να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 18ο λεπτό μπήκε μπροστά στο σκορ! Ο Ντεουλοφέου έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Νικολάου προσπάθησε να διώξει με την μία αλλά άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Δύο λεπτά μετά ακολούθησε μια επέμβαση του Προτό σε σουτ του Ντεουλοφέου και στο 24’ οι «μπλαουγκράνα» άγγιξαν το δεύτερο γκολ. Ωστόσο, η κεφαλιά του Παουλίνιο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία φάση στο 33’ με τον Σουάρες να μην μπορεί να νικήσει τον Προτό σε τετ-α-τετ και τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική. Μετά από κακή απομάκρυνση του Πικέ, ο Οτζίτζα έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε 3-4 μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε ως είχε, η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα παίκτες. Ήταν το 42ο λεπτό όταν ο Ντεουλοφέου έκανε το σουτ, ο Προτό απέκρουσε ασταθώς και ο Πικέ σκόραρε με το χέρι. Ωστόσο, έγινε αντιληπτός από τον διαιτητή, ο οποίος του έδειξε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με αλλαγή για την Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Βαλβέρδε πέρασε στο ματς τον Μαστσεράνο αντί του Ντεουλοφέου, ενώ και ο Λεμονής θέλησε να ρισκάρει παραπάνω αφού ο αντίπαλος έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Έτσι στο 55ο λεπτό έβγαλε τον θετικότατο Ζιλέ και πέρασε στην θέση του τον Τζούρτζεβιτς. Ωστόσο, λίγο αργότερα «μίλησε» ο Μέσι!

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος και δεν επέτρεψε στον Προτό -που την βρήκε- να αποσοβήσει το 2-0 στο 61ο λεπτό. Τρία λεπτά μετά, οι Καταλανοί σκόραραν ξανά και έβαλαν ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν οι Πειραιώτες. Ο Μέσι έκανε την παράλληλη μπαλιά, Σουάρες και Παουλίνιο δεν κατάφεραν με προβολή να βρουν την μπάλα αλλά ο επερχόμενος Ντιν με ωραίο σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0.

Η Μπαρτσελόνα είχε καθαρίσει το ματς, όποτε έβρισκε την ευκαιρία έφτιαχνε φάσεις αλλά ο Προτό με εξαιρετικές επεμβάσεις σταματούσε τις προσπάθειες των γηπεδούχων και κρατούσε σε νορμάλ επίπεδο το σκορ. Για να έρθει το 89ο λεπτό και το γκολ της τιμής για τον Ολυμπιακό! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Νικολάου πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους τους αντιπάλους του και με φοβερή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τερ Στέγκεν, μειώνοντας στο τελικό 3-1 και παίρνοντας μια ρεβάνς από τον εαυτό του για το αυτογκόλ του πρώτου μέρους!

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ντιν, Μπουσκέτς (80’ Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (67’ Ράκιτιτς), Παουλίνιο, Ντεουλοφέου (46’ Μαστσεράνο), Σουάρες, Μέσι.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ (55’ Τζούρτζεβιτς), Ζντιέλαρ, Καρσελά (65’ Πάρντο), Ανδρούτσος, Οτζίτζα (72’ Φορτούνης).

Διαιτητής: Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία)