Κύπελλο Ελλάδος: Παναθηναϊκός - ΑΕΛ 2-0 (video)

Με σκόρερ τον - κορυφαίο του γηπέδου - Αντρές Τσάβες και τον Γκιγιέρμο Μολίνς

, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ στη Λεωφόρο και έκανε ...καλό ποδαρικό στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Σοβαρός τραυματισμός του Λουτσιάνο. Επιστροφή στη δράση για Βιγιαφάνιες.

Καλύτεροι οι Πράσινοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήραν με ...σβηστές τις μηχανές και θετική εμφάνιση το "τρίποντο" (είχε και δοκάρι με τον Μολίνς), απέναντι στην ΑΕΛ που είχε δύο δοκάρια στο δεύτερο μέρος.

Επανεμφάνιση του Βιγιαφάνιες μετά από 112 ημέρες αγωνιστικής απουσίας, αγωνία στο "στρατόπεδο" των Πράσινων για τον Λουτσιάνο που τραυματίστηκε σοβαρά στο 76', συνθήματα κατά του ιδιοκτήτη της ΠΑΕ Παναθηναϊκός από μερίδα οπαδών του Τριφυλλιού.

Τα πλάνα των προπονητών

Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Μαρίνος Ουζουνίδης στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ. Ο τεχνικός των Πράσινων έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στους Διούδη, Ινσούα (έκαναν ντεμπούτο), στην ενδεκάδα του Τριφυλλιού βρέθηκε για παρθενική φορά ο Σιλά, ενώ επανεμφάνιση έκανε ο Μολέντο (πρώτο παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του).

Στο 4-4-1-1 του Μαρίνου Ουζουνίδη, τερματοφύλακας ήταν ο Διούδης, οι Γιόχανσον (δεξιά) και Ινσούα ( αριστερά) έπαιξαν στα άκρα της άμυνας, ενώ στο κέντρο αγωνίστηκαν οι Μολέντο και Κουρμπέλης. Αμυντικά χαφ ήταν οι Ρέις και Σιλά, στις πτέρυγες έπαιξαν οι Χατζηγιοβάνης (αριστερά) και Μουνιέ (δεξιά), ενώ ο Λουτσιάνο βρέθηκε λίγο πίσω από τον προωθημένο Τσάβες.

Πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα της ΑΕΛ (σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Ατρόμητο) έκανε ο Τζάκι Ματάισεν στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό και παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2 ("διαμάντι" στο κέντρο).

Τερματοφύλακας για τους "βυσσινί" ήταν ο Μπόζοβιτς, στόπερ οι Φάρκας και Γιοβάνοβιτς, ενώ μπακ ήταν οι Ρέντζας (δεξιά) και Γουάλας (αριστερά). Στο "διαμάντι" του τεχνικού της ΑΕΛ, ο Κούσας ήταν το αμυντικό χαφ, οι Φατιόν (αριστερά) και Δερμιτζάκης (δεξιά) έπαιξαν πιο μπροστά, στην κορυφή ο Λεοζίνιο, ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Περόνε και Κριζμάν.

Στο ...ρελαντί

Σε αργό τέμπο κύλησε το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και την κατοχή της μπάλας απέναντι στην ΑΕΛ, η οποία προσπάθησε - ανεπιτυχώς - να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Λιγοστές οι ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά, με το Τριφύλλι να προσπαθεί τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη στιγμή στο παιχνίδι ανήκει στην ΑΕΛ. Στο 3' ο Περόνε έκανε την προβολή μετά από κόρνερ του Λεοζίνιο, ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Πράσινοι απείλησαν τους "βυσσινί" στο 5ο λεπτό με μια προσπάθεια του Ρέις και άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Αντρές Τσάβες.

Ο Αργεντινός επιθετικός μετά από πάσα του Λουτσιάνο και ατομική προσπάθεια από την αριστερή πλευρά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, Γιοβάνοβιτς και με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Μπόζοβιτς και έκανε το 1-0 για το Τριφύλλι.

Οι Λουτσιάνο και Τσάβες συνεργάστηκαν εξαιρετικά στο 28', όμως ο Αργεντινός στράικερ δεν βρήκε στόχο, ενώ ο Τσάβες ήταν πρωταγωνιστής και στο 43' με το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει στο Ρέντζα και τον Μπόζοβιτς να μαζεύει τη μπάλα.

Η ΑΕΛ προσπάθεια να αιφνιδιάσει τους Πράσινους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο το μακρινό σουτ του Φατιόν ήταν αρκετά άστοχο.

Τα δοκάρια ...σταμάτησαν την ΑΕΛ, ο Μολίνς έδωσε τη λύση

Η ΑΕΛ εμφανίστηκε πιο τολμηρή στο δεύτερο μέρος και πήρε πιο πολλά επιθετικά ρίσκα, ενώ οι Πράσινοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να "κλειδώσουν" τη νίκη.

Στο 49 λεπτό ο Λουτσιάνο έκανε το σουτ στην κίνηση μετά από πάσα του Τσάβες, όμως η μπάλα πήγε λίγο έξω από την εστία του Μπόζοβιτς. Η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 53'. Μετά από στημένη φάση, ο Διούδης έκανε κακή έξοδο και έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, ωστόσο ο Γιοβάνοβιτς δεν κατάφερε με πλασέ να σκοράρει.

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 61' με τον Γιόχανσον να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Μουνιέ να μην καταφέρνει από το ύψος της μικρής περιοχής να κερδίσει με προβολή τον Μπόζοβιτς.

Μετά από 112 ημέρες απουσίας, ο Λούκας Βιγιαφάνιες έκανε την επανεμφάνιση του και μπήκε - καταχειροκροτούμενος - στο 62ο λεπτό στη θέση του Αντονί Μουνιέ.

Δοκάρι για την ΑΕΛ στο 68ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουάλας, ενώ οι Πράσινοι απείλησαν με διπλή - και ανεπιτυχή - προσπάθεια του Τσάβες στο 70'.    Ο Μπόζοβιτς απέκρουσε το σουτ του Χίλιεμαρκ στο 73' σε αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, ενώ ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έσωσε την ομάδα του και στο 76ο λεπτό, προλαβαίνοντας με έξοδο τον Χατζηγιοβάνη.  Σε εκείνη τη φάση ο Λουτσιάνο τραυματίστηκε σοβαρά στο αριστερό γόνατο και αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο.

Η ΑΕΛ είχε νέο δοκάρι στο 80' με τον Περόνε. Σε αντεπίθεση των "βυσσινί", ο Αργεντινός επιθετικός είδε εκτός θέσης τον Διούδη και έκανε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των Πράσινων.

Στο 84', ο Χίλιεμαρκ συνεργάστηκε ωραία με τον Μολίνς, όμως ο Μπόζοβιτς απέκρουσε το σουτ του Σουηδού επιθετικού του Τριφυλλιού, ενώ ο γκολκίπερ της ΑΕΛ μπλόκαρε τη μπάλα και μετά από το δυνατό σουτ του Τσάβες στο 86'.

Δοκάρι για το Τριφύλλι στο 89΄σε σουτ του Μολίνς μέσα από τη μεγάλη περιοχή.  Ο Σουηδός επιθετικός απείλησε ξανά στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από σουτ που κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της ΑΕΛ και βρήκε ...στόχο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Χίλιεμαρκ έκανε πάσα - μισό γκολ στον συμπατριώτη του και ο Μολίνς δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κουρμπέλης, Μολέντο, Ρέις (72' Χίλιεμαρκ), Σιλά, Χατζηγιοβάνης, Λουτσιάνο (78' Μολίνς), Μουνιέ (62' Βιγιαφάνιες), Τσάβες

Α.Ε.Λ. (Τζάκι Ματάισεν): Μπόζοβιτς, Κούσας, Περόνε, Κριζμαν (72' Ναλιτζής), Γουάλας, Ρέντζας, Φάρκας, Γιοβάνοβιτς, Φατιόν, Δερμιτζάκης (70' Ναβάρο), Λεοζίνιο (62' Κρητικός)