Europa League: Ριέκα - ΑΕΚ 1-2 | Ιδανική πρεμιέρα για τους "κιτρινόμαυρους" (video)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Ένωσης μέσα στην Κροατία επί της Ριέκα με 2-1

, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Έλληνες ποδοσφαιρισιστές της. Μάνταλος και Χριστοδουλόπουλος "υπέγραψαν" με τα γκολ τους την επιτυχία του Δικεφάλου.

Το καλύτερο δυνατό ποδαρικό στους ομίλους του Europa League έκανε η ΑΕΚ μέσα στην Κροατία. Η Ένωση έχοντας πολύ καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ριέκα και μαζί με τη Μίλαν (νίκησε στη Βιέννη την Αούστρια) φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν έξι χρόνια από την τελευταία φορά που η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας στην Ευρώπη. Τότε το ...θύμα των “κιτρινόμαυρων” ήταν η Στουρμ Γκρατς, ενώ τώρα η Ριέκα, με την παράδοση που θέλει την Ένωση να τα πηγαίνει περίφημα απέναντι σε Κροάτες να συνεχίζεται, αφού σε εφτά παιχνίδια ο Δικέφαλος έχει πλέον έξι νίκες και μόλις μία ήττα. Στην Κροατία μάλιστα μπήκε τέλος και στην επιθετική “ανομβρία” των “κιτρινόμαυρων” στα παιχνίδια τους μακριά από την Ελλάδα, μια και σκόραραν μετά από τρία εκτός έδρας ευρωπαϊκά ματς.

Στη φετινή πρεμιέρα των ομίλων του Europa League η ΑΕΚ έφυγε με το “διπλό” από τη Ριέκα, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, Πέτρο Μάνταλο, Μιχάλη Μπακάκη, ενώ και ο Μάρκο Λιβάια αποτέλεσε για μια ακόμα αναμέτρηση έναν από τους πολυτιμότερους ποδοσφαιριστές της ομάδας. Τα γκολ των Μάνταλου και Χριστοδουλόπουλου ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ, με τον Έλεζ να ισοφαρίζει προσωρινά το σκορ.

Με συνταγή ...ΑΕΛ

Μόνο μια αλλαγή σε σχέση με τον πρόσφατο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΛ είχε η ενδεκάδα της ΑΕΚ. Ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε σύστημα 4-2-3-1, το οποίο μετατρεπόταν σε 4-5-1 σε κατάσταση άμυνας. Ο Ανέστης πήρε θέση στα δοκάρια με τους Μπακάκη και Λόπες στα δύο άκρα και τους Τσόσιτς – Βράνιες στο κέντρο της άμυνας. Γιόχανσον και Σιμόες βρέθηκαν στη μεσαία γραμμή με την τριάδα μπροστά τους να απαρτίζεται από τους Χριστοδουλόπουλος, Κλωναρίδη και Μάνταλο πίσω από τον Μάρκο Λιβάια.

Στον πάγκο έμειναν ο Τσιντώτας με τους Αϊντάρεβιτς, Αραούχο, Μπακασέτα, Τρόιστασον, Γιαννούτσο και Τζανετόπουλο.

Πλήρωσε ξανά την “κατάρα” των στημένων

Οι Κροάτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό η Ριέκα απείλησε για πρώτη φορά την εστία της Ένωσης, με τον Ανέστη να λέει “όχι” σε σουτ του Έμπερ μέσα από την περιοχή. Από εκείνο το χρονικό σημείο όμως κι έπειτα, η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία και έδειξε πολύ καλή αγωνιστική εικόνα. Στο 5ο λεπτό ο Γιόχανσον αιφνιδιάστηκε στην καρδιά της περιοχής και δεν πλάσαρε σωστά τον Πρσκάλο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πέτρος Μάνταλος αν και είχε χώρο μπροστά του επέλεξε να σουτάρει, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Ό, τι δεν έκανε ο αρχηγός της Ένωσης στο 7ο λεπτό, το πέτυχε εννιά λεπτά αργότερα, αφού μετά την εξαιρετική σέντρα του Μπακάκη στην καρδιά της περιοχής, ο Κλωναρίδης διεκδίκησε τη μπάλα, η οποία μετά από κόντρες έφτασε στον Μάνταλο. Ο διεθνής άσος κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά, ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΚ.

Η χαρά των “κιτρινόμαυρων” κράτησε ως το 29ο λεπτό, αφού η ...κατάρα των στατικών φάσεων “ξαναχτύπησε”. Κόρνερ για τους γηπεδούχους, με τον Γιόχανσον να χάνει τον Έλεζ στο μαρκάρισμα, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα και να φέρνει το ματς στα ίσια. Η φάση του α' ημιχρόνου έγινε στο 41', όταν μετά από διαδοχικές κεφαλιές των Λιβάια και Κλωναρίδη, ο Μάνταλος σούταρε απευθείας στην κίνηση, με τον Πρσκάλο να κάνει εξαιρετική διπλή απόκρουση, με το 1-1 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Λάζαρος το πίστεψε και το έβαλε

Η πολύ καλή εικόνα της ΑΕΚ στο α' σαρανταπεντάλεπτο ήταν ο λόγος για τον οποίο ο Μανόλο Χιμένεθ διατήρησε ίδια ενδεκάδα με την έναρξη του β' ημιχρόνου. Οι “κιτρινόμαυροι” κράτησαν τους Κροάτες μακριά από την εστία του Ανέστη και τους ...πλήρωσαν με το ίδιο “νόμισμα”. Δηλαδή με στημένη φάση. Στο 59ο λεπτό η Ένωση κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Χριστοδουλόπουλο να ...διώχνει τον Μπακασέτα από την μπάλα, αποφασισμένος να εκτελέσει απευθείας. Ο Λάζαρος το πίστεψε και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο. Έβαλε στη μπάλα το φάλτσο που έπρεπε και την έστειλε ...συστημένη στα δίχτυα της εστίας του Πρσκάλο, βάζοντας ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο 69ο λεπτό ο Σιμόες, αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν αιφνιδιάστηκε. Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 71ο λεπτό, με τον Λιβάια να κρατάει τη μπάλα στην κατοχή του παρά την πίεση και να τη δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Χριστοδουλόπουλο. Το σουτ του τελευταίου όμως δεν βρήκε εστία.

Στο 77' ο Χιμένεθ αποφάσισε να ισχυροποιήσει τη μεσαία γραμμή και πέρασε στο ματς τον Αϊντάρεβιτς, αντί του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος είχε ήδη φροντίσει να γράψει το όνομά του στη ...λίστα με τους κορυφαίους παίκτες της Ένωσης μέσα στην Κροατία.  Παρά τα μακρινά σουτ του Μίσιτς στα τελευταία λεπτά, η εστία του Δικεφάλου δεν παραβιάστηκε εκ νέου κι έτσι το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ έμεινε ως το φινάλε, με την ελληνική ομάδα να κάνει ποδαρικό με το δεξί στην επιστροφή της στους ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Σκωτσέζος διαιτητής Τζον Μπίτον “κιτρίνισε” τους Μίσιτς, Μπράνταριτς, Λόπες, Αραούχο και Σιμόες.

Ριέκα: Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Ελεζ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Μίσιτς (80' Ματέι), Κβρζιτς (72' Ακόστα), Γκαβράνοβιτς (59' Μάλες), Έμπερ, Γκοργκόν.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Κλωναρίδης (59' Μπακασέτας), Λιβάια (85' Αραούχο).