Play Off Europa League: Παναθηναϊκός - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (video)

Ένα επτάλεπτο "μπλακ άουτ" στοίχισε στον Παναθηναϊκό και οι Πράσινοι από το ονειρικό 2-0

βρέθηκαν στο τέλος του αγώνα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, ηττημένοι με 3-2.

Το Τριφύλλι έκανε υποδειγματική εμφάνιση για 65 λεπτά στη Λεωφόρο, ωστόσο η ποιότητα των Βάσκων "τιμώρησε" τα λάθη των παικτών του Τριφυλλιού και πλέον το έργο της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη είναι εξαιρετικά δύσκολο ενόψει της ρεβάνς στο Μπιλμπάο σε μια εβδομάδα.

Οι Πράσινοι διαχειρίστηκαν σωστά το πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν πρώτοι γκολ και συνέχισαν δυναμικά στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου μέρους, ωστόσο οι Βάσκοι ... ξύπνησαν από το λήθαργο μετά το γκολ του Αντούριθ, έδειξαν τη δυναμική τους και μέσα σε επτά λεπτά έκαναν την ολική ανατροπή στο παιχνίδι.

Με ...δοκιμασμένη συνταγή

Πιστός στην ποδοσφαιρική του φιλοσοφία, ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-1-1-1 και έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού σε επίσημο παιχνίδι στον Εκουαδοριανό Μπράιαν Καμπέσας, ενώ προτίμησε τον Νούνο Ρέις για να αντικαταστήσει τον τραυματία Κουλιμπαλί στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ο Βλαχοδήμος βρέθηκε κάτω από τα γκολποστ, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Μολέντο και Κουτρουμπής, ενώ στα δύο άκρα βρέθηκαν οι Χουλτ (αριστερά) και Ρέις (δεξιά). Οι Ζέκα και Κουρμπέλης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ του Παναθηναϊκού, οι Καμπέσας (δεξιά) και Λουντ (αριστερά) κάλυψαν τις δύο πτέρυγες, ενώ ο Άλτμαν έπαιξε πίσω από τον προωθημένο Μολίνς.

Στην άλλη πλευρά, ο τεχνικός της Μπιλμπάο, Χοσέ Άνχελ Θιγάντα επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Ερέριν στη θέση του τερματοφύλακα. Η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Ντε Μάρκος (δεξιά), Ετσέιτα, Λαπόρτε και Μπαλενθιάγα (αριστερά), οι Βέθγα και Μπενιάτ ήταν τα δύο κεντρικά χαφ των Βάσκων, ενώ οι Μουνιάιν, Ραούλ Γκαρσία και Λέκουε έπαιξαν πίσω από τον Αντούριθ.

Λουντ και ...γκολ!

Με πάθος και ενέργεια μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα - έδρα. Οι Βάσκοι θέλησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να πιέσουν τους Πράσινους, όμως η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη βρήκε τον τρόπο για να ισορροπήσει την κατάσταση, διαχειρίστηκε σωστά το ματς στο πρώτο 45λεπτο και έβαλε ...δύσκολα στην ομάδα του Μπιλμπάο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τους Πράσινους στο 6ο λεπτό με τους Βάσκους να προλαβαίνουν την επικίνδυνη προβολή του Κουτρουμπή και να διώχνουν σε κόρνερ τη μπάλα. Μακρινό και άστοχο το σουτ του Καμπέσας στο 25', ενώ ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε τη σέντρα - σουτ του Λέκουε στο 28ο λεπτό.

Η υπομονή απέδωσε ...καρπούς για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη και το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 30ο λεπτό με τον Ρόμπιν Λουντ που έκανε ...άνω -κάτω τη βάσκικη άμυνα. Ο Φινλανδός μεσοεπιθετικός - μετά κεφαλιά πάσα του Μολίνς - έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, βρέθηκε απέναντι στον Ερέριν και με το δεξί πόδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αθλέτικ, κάνοντας το 1-0.

Ο Μολέντο πρόλαβε τον Ραούλ Γκαρσία στο 40' και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ μετά από μια επικίνδυνη αντεπίθεση των Βάσκων και το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους Πράσινους με ένα σημαντικό προβάδισμα.

Έπεσε ο διακόπτης...

Με τεράστια ευκαιρία για το Τριφύλλι άρχισε το δεύτερο μέρος. Στο 52' ο Μολίνς έκλεψε τη μπάλα από τους Βάσκους, έδωσε την πάσα στον Λουτσιάνο και ο Βραζιλιάνος -δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς - έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά έξω από την εστία της Μπιλμπάο.

Άστοχο το δυνατό σουτ του Καμπέσας στο 54', όμως ο Εκουαδοριανός εξτρέμ πήρε το ...αίμα του πίσω λίγα λεπτά αργότερα. Με δυνατό σουτ στην κίνηση με το αριστερό - μετά από κούρσα του Λουντ - ο Καμπέσας άφησε ...άγαλμα τον Ερέριν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Βάσκων, σκοράροντας το δεύτερο τέρμα του Τριφυλλιού στο 56ο λεπτό.

Ευκαιρίες της Μπιλμπάο στο 56' με σουτ του Λέκουε και προβολή του Ραουλ Γκαρσία στο 62'. Οι Βάσκοι προειδοποίησαν τους Πράσινους, ανέβασαν το ρυθμό τους, πίεσαν και κατάφεραν να βρουν στόχο στο 69' με τον Αντούριθ. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν αντέδρασε σωστά και ο επιθετικός της Αθλέτικ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου, μειώνοντας σε 2-1.

Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και το ...μούδιασμα των Πράσινων και χτύπησαν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 71' ο Βεθγα έκανε τη σέντρα, ο Ντε Μάρκος ξέφυγε από τον Χουλτ και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει το δεύτερο γκολ της Μπιλμπάο.

Το ...κακό τρίτωσε για τους γηπεδούχους στο 74'. Ο Γουίλιαμς ανατράπηκε από τον Μολέντο στη μεγάλη περιοχή, ο Πορτογάλος διαιτητής έδειξε τη λευκή βούλα και ο Αντούριθ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε την ολική ανατροπή και το 3-2 για τους Βάσκους.

Ο Παναθηναϊκός μετά το δεκάλεπτο μπλακ άουτ απείλησε τους Βάσκους με μακρινό σουτ του Χατζηγιοβάνη στο 78', έχασε σπουδαία ευκαιρία σε τετ α τετ του Δώνη στο 90ο λεπτό και πλέον χρειάζεται ένα μικρό ποδοσφαιρικό ...θαύμα για να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ 2 - 3

Διαιτητής: Μανουέλ Ντε Σόουζα (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Α. Μεσκουίτα, Ρ. Σάντος (Πορτογαλία)
Τέταρτος διαιτητής: Κάρλος Ζίστρα (Πορτογαλία)

Σκόρερ: 29' Λουντ, 56' Καμπέσας - Αντούριθ 69', 74', Ντε Μάρκος 71'

Κίτρινες Κάρτες: 45' Κουρμπέλης - 22' Ραούλ Γκαρσία, 32' Ετσέιτα, 88' Σαν Χοσέ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης / 4-4-1-1): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέντο, Κουτρουμπής, Ρέις, Ζέκα, Κουρμπέλης, Καμπέσας ( 84' Δώνης), Άλτμαν (51' Λουτσιάνο), Λουντ, Μολίνς (72' Χατζηγιοβάνης)

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Χοσέ Άνχελ Θιγάντα / 4-2-3-1): Ερέριν, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτε, Μπαλενθιαγα, Μπενιάτ (77' Σαν Χοσέ), Βέθγα, Λέκουε (57' Γουίλιαμς), Ραούλ Γκαρσία, Μουνιάιν (84' Σουσαέτα), Αντούριθ