spartakosBanner2

Σούπερ Καπ Ισπανίας: Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ταπείνωσε την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου

και έκανε μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ στην Ισπανία.

Με δύο... οβίδες στα τελευταία λεπτά η “Βασίλισσα” επικράτησε με 3-1 και θέλει στο Μπερναμπέου να σηκώσει ακόμα έναν τρόπαιο.

Μετά από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο στην “επανάληψη” και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε.. ροντέο. Τέσσερα γκολ και μία αποβολή (Κριστιάνο Ρονάλντο) σε 45 λεπτά.

Ο Πικέ ήταν αυτός που έβαλε τη Ρεάλ σε θέση οδηγού του σκορ, ενώ ο Μέσι από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 1-1. Μέσε σε λίγα λεπτά ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το 1-2 και άφησε τους “Μερένχες” με δέκα παίκτες. Ο Ασένσιο στο 89' έδωσε τέλος στα όνειρα των Καταλανών γράφοντας το τελικό 1-3.

Υπνωτισμένοι..

Η Μπαρτσελόνα με τη δύναμη της έδρας μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι, αποκτώντας τα ηνία της μεσαίας γραμμής. Με τον Μέσι σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Σουάρες, οι “Μπλαουγκράνα” δεν είχαν πλέον τόσο μεγάλη φαντασία στο παιχνίδι τους. Τα τριγωνάκια που δημιουργούσε ο Ινιέστα δημιουργούσαν κάποια ρήγματα στην άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο οι παίκτες του Ζιντλαν ήταν πάντα σε σωστή θέση στην τελική προσπάθεια των αντιπάλων τους. Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο δέκατο λεπτό, με τον Νάβας να μπλοκάρει το σουτ του Σουάρες.

Σε παθητικό ρόλο και χωρίς δημιουργία στο παιχνίδι της η Ρεάλ Μαδρίτης. Οταν είχε την μπάλα στα πόδια του ο Ισκο κάτι καλό βλέπαμε. Από εκεί και πέρα κανένας άλλος δεν κατάφερε να φανεί δημιουργικά, με αποτέλεσμα οι πρωταθλητές να “απειλήσουν” μόνο μία φορά ουσιαστικά με το σουτ του Μπέιλ στο 37', το οποίο εξουδετέρωσε ο τερ Στέγκεν.

Καταιγισμός...

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ του Πικέ, αλλά υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης (50'). Ο Μαρσέλο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο κεντρικός αμυντικός της Μπαρτσελόνα επιχείρησε το τάκλιν για να διώξει σε κόρνερ, όμως έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδος του.

Μετά το γκολ το παιχνίδι άνοιξε, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει κοντά στο 1-1. με τον Ντεολοφέου στο 53', ενώ στο 55' ο Ζόρντι Αλμπα με... αυτοθυσία απέτρεψε το 2-0 στο σουτ του Καρβαχάλ.

Η είσοδος του Ντένις Σουάρες, αντί του Ντεολοφέου, έδωσε πνοή επιθετικά στους “Μπλαουγκράνα”. Το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε πίεζε και τελικά δικαιώθηκε στο 77' όταν ο Νάβας ανέτρεψε τον Σουάρες μέσα στην περιοχή. Ο Μέσι νίκησε αυτή τη φορά τον τερματοφύλακα της Ρεάλ και έφερε το ματς στα ίσια.

Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Κριστιάνο Ρονάλντο ολοκλήρωσε με εκπληκτικό σουτ την αντεπίθεση, δίνοντας εκ νέου του προβάδισμα στη “βασίλισσα”. Ο Πορτογάλος έβγαλε τη φανέλα του για να πανηγυρίσει και είδε την κίτρινη κάρτα και στο 82' σε μία πτώση του μέσα στην περιοχή αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του ματς. Αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, αφού στο 89' έφτασαν στο 1-3 με έξοχο σουτ του Ασένσιο σε μία αντεπίθεση παρόμοια με αυτή στο γκολ του Ρονάλντο.

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Βιδάλ, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπούσκετς, Ινιέστα (68' Σέρχι Ρομπέρτο), Μέσι, Σουάρες, Ντεουλοφέου (59' Σουάρεθ)

Ρεάλ (Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Κόβατσιτς (68' Ασένσιο), Κρόος, Ίσκο, Μπέιλ (81' Λούκας Βάθκεθ), Μπενζεμά (58' Ρονάλντο).