Ισπανία: Το "σήκωσε" η Μπαρτσελόνα (video)

Όταν μιλάει ο Μέσι! Χάρη στο show του «μάγου», η Μπαρτσελόνα έκλεισε τη σεζόν με κούπα, επικρατώντας 3-1 της Αλαβές

στον τελικό του Copa Del Rey στο τελευταίο ματς του Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της.

Φινάλε με κούπα για την Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί, που έπαιξαν χωρίς τους τιμωρημένους Λουίς Σουάρες- Σέρτζι Ρομπέρτο και έχασαν στο 11' τον Μαστσεράνο λόγω τραυματισμού, επικράτησαν 3-1 της Αλαβές (που στάθηκε αξιοπρεπώς) του Μαοουρίτσιο Πελεγκρίνο στον τελικό του Copa Del Rey. Έτσι, σήκωσαν το 29ο Κύπελλο (και δεύτερο σερί) της ιστορίας της (πολυνίκης του θεσμού), αποχαιρετώντας με αυτόν τον τρόπο το «Βιθέντε Καλδερόν», καθώς πρόκειται για το τελευταίο επίσημο ματς στην ιστορική έδρα της Ατλέτικο που… μετακομίζει.

Μαγεία Μέσι στο τελευταίο παιχνίδι του Λουίς Ενρίκε στο πάγκο της «Μπάρτσα» που προσεχώς θα ανακοινώσει τον διάδοχό του και πιθανότατα θα είναι ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Ο Αργεντινός άσος άνοιξε το σκορ στο 30’ με πανέμορφο τελείωμα και τέσσερα λεπτά μετά το δοκάρι που είχε ο Ιμπάι για την Ντεπορτίβο, ενώ είχε συμμετοχή και στα άλλα δύο γκολ, αφού εκείνο του Νεϊμάρ (45’) ξεκίνησε απ’ αυτόν και λίγο μετά… ζάλισε την αντίπαλη άμυνα και έδωσε έτοιμο τέρμα στον Αλκάθερ (45’ + 3’). Η Αλάβές, που στάθηκε αξιοπρεπώς, είχε ισοφαρίσει με γκολάρα του Τεό (33').

Ενδιαφέρον μόνο για ένα ημίχρονο υπήρξε στο ματς, αφού η Αλαβές δεν μπόρεσε στο δεύτερο μέρος να εκμεταλλευτεί κάποια από τις λίγες ευκαιρίες της και να αγχώσει την Μπαρτσελόνα.

Τις 30 κούπες σε εθνικό διασυλλογικό και επίπεδο έφθασαν Λέο Μέσι και Αντρές Ινιέστα.

Το ματς

Ο ρυθμός ήταν απολαυστικός σχεδόν από το ξεκίνημα του τελικού και το ματς σε «κράταγε» από το ξεκίνημα. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε, όπως συνηθίζει άλλωστε, να επιβάλει τον νόμο της με το «καλημέρα» και η Αλαβές ήταν καλά οργανωμένη στην άμυνα της προσπαθώντας να κλείσει όλους τους χώρους. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ανέβασε ταχύτητα η ομάδα του Λουίς Ενρίκε και έγινε πιο πιεστική, αλλά η αντίπαλός της δεν… μάσησε.

Η πρώτη πραγματική απειλή ήρθε στο 6’ από πλευράς «Μπάρτσα», όταν ο Μέσι «βρήκε» τον Άλμπα που προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Αλκάθερ στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, αλλά ο κίνδυνος πέρασε για την ομάδα του Πελεγκρίνο, που μετά το πρώτο δεκάλεπτο βγήκε δειλά-δειλά από την περιοχή και για… «ζέσταμα» έκανε ένα σουτ με τον Φεμενία. Ο Μέσι ήταν σε μεγάλα κέφια και σε κάποιες περιπτώσεις επιδίωξε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα με προσωπικές ενέργειες και σε άλλες περιπτώσεις παίζοντας το ένα-δύο με τον Νεϊμάρ. Όσο κυλούσε ο χρόνος, το ματς γινόταν ακόμη πιο ωραίο και λίγο έλειψε να αποκτήσει τρομερό ενδιαφέρον στο 26’, όπου ο Ιμπάι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Πικέ και με ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Σίλεσεν.

Τα γκολ που σημειώθηκαν τα τέρματα της Μπαρτσελόνα ήταν πολύ κρίσιμα για την πορεία του ματς, παρότι μπήκαν σχετικά νωρίς, αφού, αρχικά εκεί που πήγε να γίνει το 0-1, ήρθε το 1-0 με τον Μέσι και τον Νεϊμάρ να αποσυντονίζουν στο 30’ τη μεσοαμυντική γραμμή της Αλαβές και τον Αργεντινό άσο να ζωγραφίζει το 1-0. Η Αλαβές έπεσε στο έδαφος, αλλά σηκώθηκε σχεδόν κατευθείαν και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Καταλανών, ήρθε γκολάρα του Τεό που κράτησε ζωντανή την ομάδα του πριν πάρει φόρα η παρέα του Μέσι, με την ασύλληπτη γκολάρα με εκτέλεση φάουλ του Γάλλου μπακ.

Εκεί που έδειχνε να παίρνει τα πάνω της η Αλαβές, παίρνοντας ψυχολογική ώθηση από το γκολ της και φαινόταν ότι το ματς πήγαινε με το 1-1 στην ανάπαυλα, έγειρε (45’) η πλάστιγγα και πάλι προς την Μπαρτσελόνα, σε μια φάση που είχε και πάλι συμμετοχή ο Μέσι, ο οποίος άνοιξε ωραία προς τον Γκόμεθ που με παράλληλη μπαλιά έδωσε έτοιμο γκολ στον Νεϊμάρ που ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος. Ωστόσο, δεν έφθανε αυτό στην Μπαρτσελόνα και τον… αχόρταγο Μέσι που… ξεχαρβάλωσε την αντίπαλη άμυνα λίγο πριν την ανάπαυλα και με μαγική κίνηση έδωσε την ευκαιρία στον Αλκάθερ να χριστεί σκόρερ.

Κάπου εκεί… σχόλασε το ματς. Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Μπορεί αν είχε ρυθμό (όχι όπως στο α’ ημίχρονο), αλλά δεν είχε τόσες ευκαιρίες, η Μπαρτσελόνα μπόρεσε και διαχειρίστηκε σωστά σε γενικές γραμμές το υπέρ της προβάδισμα και η αντίπαλός της έμεινε από δυνάμεις και ιδέες. Ουσιαστικά, μετά τα δύο κολλητά τέρματα της ομάδας του Λουίς Ενρίκε, δεν μπόρεσε να μπει άλλο στο ματς, παρουσίασε κάποια ξεσπάσματα ύστερα από το 60’ δεν μπόρεσε να τα μετουσιώσει σε γκολ και οι τυπικά γηπεδούχοι που είχαν βάλει το χέρι στην κούπα από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, δεν ίδρωσε ουσιαστικά στο δεύτερο.

Προσπάθησε να καθαρίσει το ματς από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με τον Μέσι να έχει πατημένο το πόδι στο γκάζι, συνέχισε στο ίδιο μοτίβο για λίγο ακόμη και στη συνέχεια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων για περίπου είκοσι λεπτά η Αλαβές, δίχως να μπορεί να πει φυσικά κάποιος ότι κυριάρχησε. Για αυτό το καλό της διάστημα δεν ανταμείφθηκε και ουσιαστικά το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.