to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Europa League: Οσμανλίσπορ - Ολυμπιακός 0-3 (video)

Ο Μπέντο έβγαλε τον Ανσαριφάρντ από τη… ναφθαλίνη και αυτός τον δικαίωσε!

Με τον Ιρανό να πυροβολεί δύο φορές και αποκάλυψη τον Ανδρούτσο, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε με θρίαμβο (0-3) επί της Οσμανλίσπορ.

Τον Καρίμ θα τον… σέβεστε! Στην πρώτη του βασική συμμετοχή σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, ο Ανσαριφάρντ σκόραρε δις και έστειλε τον Ολυμπιακό στους «16» του Europa League και την Οσμανλίσπορ σπίτι της (0-3). Αποκάλυψη ο Ανδρούτσος που… γονάτισε με τρομερή προσποίηση τον Προχάτσκα και στη συνέχεια σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ελιουνούσι, εξαιρετικός ο Λεάλι που κράτησε το μηδέν όποτε χρειάστηκε!

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο μεταξύ τους ματς παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πάουλο Μπέντο. Ο Ντα Κόστα αντικατέστησε στο κέντρο της άμυνας τον τιμωρημένο Βιάνα, ο Ελιουνούσι τον Ανδρούτσο και ο Ανσαριφάρντ ήταν στην κορυφή της επίθεσης, με τον Καρντόσο να μένει στον πάγκο.

Δύο διαφοροποιήσεις από τον Μουσταφά Ακτσάι στην ενδεκάδα σε αντίθεση με το ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Μάιερ αντικατέστησε τον Κάρλος, με τον Εντιαγέ να παίζει σαν «οκτάρι» και τον Μάιερ να είναι ο επιτελικός μέσος, ενώ ο Γουεμπό ξεκίνησε βασικός (στην κορυφή της επίθεσης), με τον Ντελάρζ να μένει στον πάγκο και τον Μπιφουμά να… μετακινείται στο ένα άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής.

Το ματς

Με σαφή σκοπό να «ακουμπήσει» τη μπάλα στον Ανσαριφάρντ μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με την Οσμανλί να παίζει από τα άκρα και κυρίως από την πλευρά του Ρεγκατέν. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα. Ήταν το τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Φορτούνη να μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή, να κάνει το γύρισμα στον αφύλαχτο Ντα Κόστα, αλλά το σουτ του Μαροκινού στόπερ στην κίνηση -που είχε προωθηθεί- πέρασε ψηλά άουτ. Εννιά λεπτά μετά ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους, με τον Μπιφουμά να κάνει την παράλληλη σέντρα αλλά τον Γουεμπό να μην μπορεί να βρει στόχο.

Όσο περνούσε η ώρα, η Οσμανλί έπαιρνε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με τον Ολυμπιακό να κλείνεται στο δικό του μισό, να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να βρίσκεται σε διαρκή θέση άμυνας. Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο, προσπαθούσαν να «τρυπήσουν» την άμυνα των φιλοξενουμένων που δεν έδειχνε να… πατάει καλά αλλά κατάφερναν να φτιάξουν μόλις μία φάση μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Συγκεκριμένα, στο 40’ ο Ρεγκατέν έκανε το γύρισμα, ο Εντιεγέ σούταρε αλλά ο Μποτία έβαλε την προβολή και έκοψε, με τη μπάλα να φτάνει στον Γουεμπό αλλά να μην κάνει καλό τελείωμα. Δύο λεπτά μετά δε, οι Πειραιώτες είχαν και αυτοί τη δικιά τους ευκαιρία αλλά ο Τσουρούκσου έδιωξε πάνω στη γραμμή το γύρισμα του Φιγκέιρας.

Ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα γκολ που θα του έδινε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης και το πέτυχε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα του διαιτητή, ο Ελιουνούσι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Τσουρούκσου και να περνάει κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτού, οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τις βάσεις πρόκρισης! Ο Σεμπά το εκτέλεσε από τα αριστερά, ο Μποτία έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Ανσαριφάρντ να πετάγεται και να… εκτελεί τον Καρτσεμάρσκας, για το παρθενικό του τέρμα στην Ευρώπη (0-1).

Το γκολ έδωσε… φτερά στα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού, που είχε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο έπαιζαν ωραίο ποδόσφαιρο, έκλεβαν διαρκώς μπάλες και έβγαιναν επικίνδυνα στην κόντρα-επίθεση. Ωστόσο, πριν σκοράρουν για δεύτερη φορά… καρδιοχτύπησαν! Στο 54’ ο Λεάλι έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ρεγκατέν, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Εντιαγέ βγήκε απέναντι από τον Λεάλι αλλά το τελείωμά του ήταν κάκιστο και δεν βρήκε στόχο. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν στις ευκαιρίες, αλλά ο Σεμπά μιμήθηκε τον αντίπαλό του και πλάσαρε, επίσης, άουτ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και συνάμα πολύ επικίνδυνος και στο 70ο λεπτό «κλείδωσε» την υπόθεση πρόκριση. Ο Φορτούνης έβγαλε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ανδρούτσο μέσα στην περιοχή, αυτός με εκπληκτική ντρίμπλα… έσπασε τη μέση του Προχάτσκα που έπεσε στο έδαφος και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ελιουνούσι που δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να γράψει το 2-0.

Οι Πειραιώτες ήταν «αγκαλιά» με την πρόκριση αλλά έδειχναν διατεθειμένοι να σκοράρουν κι άλλα τέρματα. Ο Ανσαριφάρντ έχασε μια απίθανη ευκαιρία στο 79’ και θεωρητικά εύκολη για την κλάση του, όταν… πέτυχε τον Καρτσεμάρσκας από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά στο 87’ δεν συγχώρησε ξανά! Ο Σεμπά έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ, ο πορτιέρε των Τούρκων έδιωξε αλλά ο Καρίμ ήταν εκεί που έπρεπε και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τον Ολυμπιακό, που προκρίθηκε θριαμβευτικά στους «16» του Europa League.

Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούκσου, Προχάτσκα, Πίντο (67’ Μπαγίρ), Εντιαγέ, Τσαγκιράν (76’ Γκιουβέν), Μπιφουμά, Μάιερ, Ρεγκατέν (76’ Ντελάρζ), Γουεμπό.

Στον πάγκο: Αρικάν, Σουκάλα, Κάρλος, Ρουσέσκου.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς (66’ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (81’ Μανθάτης), Φορτούνης (85’ Ρομαό), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Νικολάου.

Διαιτητής: Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία)

Bοηθοί: Ίστβαν Άλμπερτ (Ουγγαρία), Πίτερ Μπερετιάν (Ουγγαρία)

Επιπρόσθετοι: Γιόζεφ Έρντος (Ουγγαρία) και Σάντορ Ζάμπο (Ουγγαρία)

Τέταρτος: Λάσλο Βισοκάι (Ουγγαρία)