Euroleague: Γκραν Κανάρια - Ολυμπιακός 90-67 | Δείτε τα Highlights (video)

Η ''αδιάφορη'' Γκραν Κανάρια χωρίς άγχος έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό κερδίζοντας στη Λας Πάλμας με 90-67.

Χωρίς Σπανούλη και Στρέλνιεκς, διασώθηκαν Τουπάν με 12 και Γουέμπερ με 13 αλλά και 7 λάθη. Ο Έρικσον με 24 πόντους κορυφαίος για τους νικήτες.

''Κρύος'' Ολυμπιακός, χωρίς άγχος οι Ισπανοί

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, που άργησε να βρει σκορ και με την Γκραν Κανάρια να αρχίζει με 3/4 τρίποντα των Ραπασέδα και Στρόμπερι.Πρώτο καλάθι για τον Ολυμπιακό μετά από 3.5 λεπτά με τον Γουέμπερ για το 9-2. Άστοχος ο Μιλουτίνοφ ξεκίνησε με 0/3 σουτ με τους Πρίντεζη και Γουέμπερ να ρίχνουν τη διαφορά στους τρεις (11-8). Τη ζημιά στην ελληνική ομάδα έκανε ο Γουάλεϊ στο 5ο του παιχνίδι με τους Ισπανούς που πέτυχε 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε 5.5 λεπτά συμμετοχής ερχόμενος από τον πάγκο. Πρώτο καλάθι για τον Μιλουτίνοφ μετά από 9 λεπτά στην περίοδο, ο Τουπάν ήρθε από τον πάγκο να δώσει λύση από μακριά και να φέρει το ματς στους τρεις (19-16) κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο.

Χωρίς ασίστ και τρίποντα!

Ο Ολυμπιακός αργεί ξανά να πετύχει το πρώτο του καλάθι, το έκανε το Γουέμπερ μετά από 2 λεπτα φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/4 δίποντα.Οι ερυθρόλευκοι δεν βρίσκουν στόχο από μακριά και μένει Χωρίς τρίποντο 0/7. Ο Ραπασέδα πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και στέλνει την διαφορά στους 10 πόντους. Πρώτο καλάθι του Γουίλιαμς-Γκος και μόλις το δεύτερο καλάθι του Ολυμπιακού μέσα σε πέντε λεπτά. Οι ''ερυθρόλευκοι'' δεν έβρισκαν στόχο από μακριά και έμεινε χωρίς τρίποντο(0/8) για 17 λεπτά, το πρώτο ήρθε με τον Γουίλιαμς-Γκος για το 33-24, απάντησε άμεσα ο Χάνα 35-24, στην συνέχεια έκανε φάουλ ο Λεντέι στον Στρόμπερι και με τις τρεις βολές του Αμερικανού η διαφορά ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της και στους 14 πόντους. Ο Μπλατ έριξε στο παρκέ τον Γουίλιαμς-Γκος που χωρίς Σπανούλη και Στρέλνιεκς πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής και ο Αμερικανός έβαλε 7 πόντους κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Ένας πρώην ερυθρόλευκος ο Ντι Τζέι Στρόμπερι έκανε την διαφορά στο παρκέ και έγινε γρήγορα πρώτος σκόρερ του ματς με 11 πόντους σε 13.38 λεπτά συμμετοχής.Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Μπλατ να έχει μόλις τρία λάθη! όμως να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 10 πόντους(40-30).Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 1/10 τρίποντα και μόλις τρεις ασίστ!

Έρικσον show και λάθη

Ο Έρισκον δεν είχε ευστοχήσει από τα 6.75 και έβαλε τρία μαζεμένα με την διαφορά να πηγαίνει στους 19(49-30). Ο Ολυμπιακός είχε τρία λάθη σε 20 λεπτά και κάνει τρία μέσα σε δύο λεπτά στο ξεκίνημα του ημιχρόνου.(7 συνολικά σε 10 λεπτά).Μετά από τρία λεπτά ο Τουπάν πέτυχε το 2ο τρίποντο του Ολυμπιακού όμως ο Έρικσον εκτέλεσε ξανά, 4/4 για τον Σουηδό που είχε 1/3 στο ημίχρονο .Ο Άξελ Τουπάν προσπαθούσε μόνος του και έβαλε 8 πόντους, μαζεύοντας την διαφορά στους 15, όμως ο Γουάλεϊ επέστρεψε στο παρκέ και με δικά του καλάθια και το τρίποντο του Βένε η Γκραν Κανάρια έτρεξε σερί 7-0 με την διαφορά να φτάνει τους 21(63-42). Ο Παουλί ήρθε από τον πάγκο και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ελληνικής ομάδας κλείνοντας το δεκάλεπτο με δύο καλάθια για το 69-46...

Δεν βρήκε ποτέ ρυθμό...

Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να κάνει την αντεπίθεση του και αρχίζει με 5-0 σερί με Μιλουτίνοφ και Γκος.Ο Βένε πληγώνει τον Ολυμπιακό την ώρα που θέλει να επιστρέψει στο ματς με τρίποντο. Η ελληνική ομάδα δυσκολεύεται να βρει σκορ και σουτάρει βολές που δεν αρκούν.

Ο Εσθονός χτυπά ξανά από τα 6.75 και ο Έρικσον κάνει βόλτες στη ρακέτα των ''ερυθρόλευκων''. Ο Γουέμπερ προσπαθεί να ξαναβάλει την ομάδα του στο ματς, όμως η Γκραν Κανάρια κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Ο Έρικσον δεν έχει αντίπαλό και ο Ολυμπιακός αρχίζει να σκέφτεται τα δύο ματς που ακολουθούν στο ΣΕΦ με Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα...

8η νίκη για την Γκραν Κανάρια, 2η με τον Πέδρο Μαρτίνεθ στον πάγκο της.

Γκραν Κανάρια: Γουάλεϊ 10, Μπαλσερόφκι,Ολιβέ, Χάνα 7, Έρικσον 24(6/10 τρίποντα),Βένε14 , Παουλί 6 ,Στρόμπερι 13 , Ραντίτσεβιτς 4, Τιλί 2, Μπάλβιν 4, Ραπασέδα 6

Ολυμπιακός: Γουέμπερ13, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης, Παπανικολάου 4, Μιλουτίνοφ 8(6 ριμπάουντ), Μπόγρης1 ,Γουίλιαμς-Γκος9 , Τουπάν 12 ,Βεζένκοφ 3,Λεντέϊ8 , Ποκουσέφκι