Euroleague: Μακάμπι - Ολυμπιακός 65-64 | Δείτε τα Highlights (video)

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Τελ Αβίβ καθώς ηττήθηκε από τη Μακάμπι με 65-64

ενώ είχε προηγηθεί 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με απίστευτο τρίποντο του Σπανούλη.

Σε ένα ματς θρίλερ για γερά νεύρα, ο Ολυμπιακός λύγισε δύσκολα κόντρα στη Μακάμπι με 65-64 ενώ είχε προηγηθεί 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με απίστευτο τρίποντο του Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός ήταν απλά εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά η Μακάμπι ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο και πήρε μια δύσκολη νίκη, την δέκατη στην Γιούρολιγκ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κακοί στα τρίποντα 5/26 και σαφώς αν το ποσοστό αυτό ήταν καλύτερο θα μπορούσαν να έχουν φύγει από το Ισραήλ με τη νίκη.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τέθηκαν αντιμέτωποι με τις πρώην ομάδες τους και αμφότεροι ήθελαν τη νίκη τόσο για το γόητρο όσο και για να βοηθήσουν την ομάδα τους να σκαρφαλώσει ψηλότερα στη βαθμολογία. Οι «ερυθρόλεκοι» μετά την ήττα από τη Μπαρτσελόνα, ήθελαν ν` αποδείξουν πως ήταν μια κακή παρένθεση ενώ οι Ισραηλινοί που βρίσκονταν στην δέκατη θέση φιλοδοξούσαν να βρεθούν λίγο ψηλότερα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση όπως ακριβώς είχε ζητήσει ο Ντέιβιντ Μπλατ, έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα και δεν επέτρεψε στη Μακάμπι να πετύχει εύκολα καλάθια. Οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν την διαφορά ακόμη και στους έξι πόντους (4-10), με τον Γουίλιαμ Γκος να παίζει πολύ καλά και να βοηθάει επιθετικά την ομάδα του. Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2 πόντους 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αμφότερες ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά λάθη και χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν τρία λεπτά για να σκοράρει μια εκ των δύο. Ο Μιλουτίνοφ, ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στο καλάθι για να πετύχει το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα στο τρίποντο καθώς είχε 0/10, ενώ η Μακάμπι 1/11. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ισοφάρισε σε 24-24 για δεύτερη φορά στο ματς, η πρώτη ήταν στο 14-14 και το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Πειραιά ήρθε με τον Στρέλνιεκς στο 26-29 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τη Μακάμπι ν΄ανεβάζει την απόδοσή της και να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 43-42. Έκτοτε οι εξαιρετικοί Γουίλμπεκιν και Μπλακ φρόντισαν να βοηθούν όσο περισσότερο μπορούσαν την ομάδα τους να έχει το προβάδισμα. Η περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να προηγείται με 45-42.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ρος με τρίποντο έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στους τέσσερις πόντους ,50-46 ενώ έφτασαν ακόμη και τους πέντε πόντους 54-49.

Ο Βασίλης Σπανούλης την κρίσιμη στιγμή δήλωσε παρών και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με απίστευτο τρίποντο για το 63-61. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού εκείνη τη στιγμή έφτασε τους εννέα διαδοχικούς πόντους. Ο Γουίλμπεκιν με καλάθι έγραψε το τελικό 65-64, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 4 δευτερόλεπτα στην διάθεσή του για να πάρει τη νίκη με τον Πρίντεζη να αστοχεί στην τελευταία του επίθεση.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Ισραήλ μετά από δέκα χρόνια. Τελευταία ήττα για τον Ολυμπιακό στο Ισραήλ, ήταν στις 8 Ιανουαρίου του 2009 με 96-83.

Ο Μπλακ οδήγησε στη νίκη τη Μακάμπι με 19 πόντους ενώ ο Γουίλμπεκιν ολοκλήρωσε με 17.

Για τον Ολυμπιακό ο Γουίλιαμ Γκος και ο Σπανούλης ολοκλήρωσε έχοντας σημειώσει από 16.