Euroleague: Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 88-83 | Δείτε τα Highlights (video)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-83 της Ρεάλ Μαδρίτης στο Φάληρο διακόπτοντας το αήττητο της πρωταθλήτριας Ευρώπης

στην εφετινή διοργάνωση και πετυχαίνοντας την 5η εφετινή του νίκη. Κομβικοί Γκος, Στρέλνιεκς και Σπανούλης για την ελληνική ομάδα

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 5-2 εκμεταλλευόμενοι και χαμένα λέι απ των "ερυθρόλευκων". Ο Μπλατ έβαλε γρήγορα στο παιχνίδι τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός με 5 πόντους του Γκος, 4 του Πρίντεζη και καλάθι του Σπανούλη πήρε προβάδισμα παίζοντας και καλή άμυνα. Σκορ 11-7 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα στο Φάληρο.
Πολλά τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός σημείωσε 4 και άλλα τόσα η Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Ολυμπιακός είχε 6 σκόρερ στην πρώτη περίοδο με του Γκος και Σπανούλη να πετυχαίνουν από 7. Έξι και μάλιστα συνεχόμενους ο Λεντέι. Για την Ρεάλ ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε 8 στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 2 τρίποντα. 4/5 τρίποντα ο Ολυμπιακός και 4 στα 10 η Ρεάλ στην πρώτη περίοδο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει τον επιθετικό του ρυθμό και να δέχεται σερί 7-0 σε 1,5 λεπτό αγώνα. Βασικός υπεύθυνος ο Κάρολ με 5 συνεχόμενους πόντους. Μετά το 5ο λεπτό της δεύτερης περιόδου η ελληνική ομάδα βελτίωσε σε μεγάλο βαθμό την άμυνά της και συνέχισε να "πυροβολεί" έξω από τη γραμμή των τριών πόντων. Δύο φορές με τον Σπανούλη, στη συνέχεια με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκος. Ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα οδήγησε την ελληνική ομάδα στο +12 (50-38). Με 7 πόντους του Γκος στο τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με 8/13 τρίποντα και 11/23 δίποντα. Γκος και Σπανούλης έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας από 16 πόντους, ενώ ο Ρούντι είχε 11 στο ημίχρονο για την Ρεάλ.

Βεζένκοφ και Τολιόπουλος οι δύο χωρίς συμμετοχή στο πρώτο ημίχρονο για τον Μπλατ. Δέκα σκόρερ η Ρεάλ και 6 ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός δεν είχε καλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Δέχθηκε εύκολους πόντους έκανε λάθη και δεν είχε ρυθμό στην επίθεσή του και με σερί 11-3 η Ρεάλ μείωσε από το 52-41 του ημιχρόνου σε 55-43. Πρώτη ισοπαλία στο παιχνίδι μετά το 7-7 στο ξεκίνημα με σκορ 63-63 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Με Κάρολ, Τόμκινς και Ντεκ σκοράρει η Ρεάλ σε αυτή την περίοδο, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Στρέλνιεκς βοήθησε σημαντικά σε αυτό το διάστημα σε δημιουργία και εκτέλεση. 65-65 στο τέλος της 3ης περιόδου που είχε επιμέρους σκορ 13-24. Ο Ολυμπιακός παρουσίασε σε μεγαλύτερη διάρκεια εικόνα παρόμοια της έναρξης στη δεύτερη περίοδο. Δεν είχε ρυθμό στην επίθεσή του, ενώ παράλληλα δέχθηκε επίσης 4 τρίποντα στις 8 προσπάθειες στην 3η περίοδο.

Στο κρίσιμο σημείο εμφανίστηκε και πάλι ο Στρέλνιεκς για τον Ολυμπιακό, σημειώνοντας 10 από τους 15 πόντους του Ολυμπιακού στο τέλος της 3ης και το ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Πέρα από τους συνεχόμενους πόντους του μοίρασε ασίστ στον Λεντέι όντας καθοριστικός για μία ακόμη φορά σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Άστοχες οι ομάδες στο τέλος του αγώνα. Πολύ βασικό κομμάτι για τον Ολυμπιακό η καλή του άμυνα στην 4η περίοδο.
Με αυτήν για όπλο τους οι "ερυθρόλευκοι" πήγαν τη διαφορά στους 10 (80-70) όμως με 5 πόντους σε 37 δευτερόλεπτα η Ρεάλ μείωσε στους 5, λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Καλάθι του Μιλουτίνοφ για το 82-75. Τρείς φολές του Καμπάτσο για το 82-78. Άτοχες βολές του Ντεκ και ο Ολυμπιακός κάνει λάθος αφού ο Γκος γλίστρησε και δεν πέρασε το κέντρο στα 8 δευτερόλεπτα. Πολλά λάθη αλλά και χαμένες βολές και από τις δύο ομάδες και νευρικότητα μέχρι το τέλος. Ο Γκος είναι καθοριστικός με τις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τελικό αποτέλεσμα 88-83.

Ο Ολυμπιακός είχε 52% στα τρίποντα 11/21, εκ των οποίων τα 8 στο πρώτο ημίχρονο και πρώτο σκόρερ τον Γκος με 23 πόντους. Για την Ρεάλ Κάρολ με 16 (4 τρίποντα) και Καμπάτσο με 14 οι πρώτοι σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 29-22, 52-41, 65-65, 88-83

Ολυμπιακός (Μπλατ):  Γουίλιαμς-Γκος 23 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπανούλης 20 (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Στρέλνιεκς 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Πρίντεζης 7 (3/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 9 (0/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Φερνάντεθ 12 (3), Καμπάτσο 14 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέγιες 2, Κάρολ 16 (4/7 τρίποντα), Ταβάρες 7 (10 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Ντεκ 7 (1), Πρέπελιτς 3 (1/6 σουτ), Τόμπκινς 8, Τέιλορ 5 (1)