Basketball Champions League: Ντιζόν - ΑΕΚ 80-90 | Δείτε τα Highlights (video)

Την τρίτη νίκη της, δεύτερη συνεχόμενη πέτυχε η ΑΕΚ περνώντας από τη Γαλλία με 90-80

απέναντι στη Ντιζόν. Εκπληκτική η'' Ένωση'' στην 3η περίοδο, τρομερός ο Χάντερ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πρώτο ημίχρονο

Λάθη και χαλαρή στην άμυνα η ΑΕΚ

Ζεστά και με υπομονή ξεκίνησε το ματς η ''Ένωση'' παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη φορμαρισμένο να ηγείται στο σκοράρισμα. Η ζημιά έγινε από τον Σασάνγκ που με 8 πόντους και 4/4 δίποντα η Ντιζόν κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ.

Πρώτο προβάδισμα για τους γηπεδούχους με τον Εμεγκάνο να έρχεται από τον πάγκο και να γράφει το 17-15. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 24-22 για τους Γάλλους, πριν ο Σάκοτα υπογράψει την περίοδο με ''buzzer beater''.

Η Ντιζόν αρχίζει την περίοδο με 7-0 σερί, οι Γάλλοι ήδη μέτρησαν 11 ασίστ και με το σκορ στο 31-22 άρχισε το κυνήγι. Η ΑΕΚ συνεχίζει να κάνει λάθη, έφτασε γρήγορα τα 8 και ο Άρνολντ ανεβάζει ρυθμό και περνάει με 12 πόντους μπροστά,36-24.

Ο Μπάνκι νευρίασε πήρε time out και ο Ματσιούλις με τρίποντο και δύο βολές του Μαραίτη έριξαν την διαφορά, όμως ο Γουέαρ πήρε τη σκυτάλη από τον Σασάνγκ και ανέβασε ξανά την διαφορά στους 12, 41-29. Η ΑΕΚ έκανε αρκετά λάθη, έφτασε γρήγορα τα 11, αλλά δυνάμωσε την άμυνα της και με τους Χάντερ και Μέις μείωσε στους 7, 44-37.Το ημίχρονο έκλεισε με 46-38 με την ΑΕΚ να πετυχαίνει 16 πόντους στην περίοδο και τη Ντιζόν να μοιράζει ήδη 16 ασίστ για 7 λάθη.

Δεύτερο ημίχρονο

''Τρόμαξαν'' τη Ντιζόν Χάντερ και Λαρνετζάκης

Η ΑΕΚ άρχισε με επί μέρους σκορ 9-2 έφερε το ματς στον πόντο 48-47 μετά από τα δύο πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιαννούλης Λαρετζάκης οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι της ΑΕΚ και οι Μέις και Ματσιούλις πυροβολούσαν από τα 6.75. Η ομάδα του Μπάνκι πέρασε μπροστά με 51-57 με τον Λαρεντζάκη να έχει ήδη 9 ασίστ σε 16.49 λεπτά συμμετοχής!

Μέσα σε 7 λεπτά η ΑΕΚ με επί μέρους σκορ 8-25 κάνει εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και οδηγεί σταθερά το παιχνίδι με τη διαφορά να ακουμπά διψήφια διαφορά. Ο αλάνθαστος Βινς Χάντερ με 10/10 και 21 πόντους κάνει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.Η τρίτη περίοδος κλείνει με επί μέρους σκορ 32-15 για την ΑΕΚ στο καλύτερο της δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Ντιζόν αρχίζει με 4-0 σερί με την ΑΕΚ να σκοράρει μετά από 2.25. Δύο τρίποντα του Σάκοτα  και ένα του Γκρίφιν έστειλαν την ΑΕΚ στο +14. Ο Λαρεντζάκης αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ αλλά ο Χάντερ συνέχισε να φορτώνει το καλάθι της Ντιζόν. Ο Σάκοτα ήταν συνεπής από μακρινή απόσταση, ο Χάντερ έκανε πάρτυ κάτω από τα καλάθια, με την ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το φινάλε του.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 22-16, 15-32, 19-20

Ντιζόν: Ζουλιέν 5π, Πίρσον 4π, Λελούπ 3π, Χόλστον 20π, Άρνολντ 3π, Ντορέζ, Σασάνγκ 18π, Εμεγκάνο 13π, Λουμ, Γουέαρ 14π, Βέμπερ

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος, Γκρίφιν 5π, Χάντερ( 25π -10 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης(10π - 9 ασίστ), Ματσιούλις 10π, Σαντ-Ρος,Μοραίτης 2π, Μέις 15, Ρόμπερσον 2π, Σάκοτα 11π, Τσαλμπούρης