Basketball Champions League: Χάποελ Χολόν - ΠΑΟΚ 72-68 | Δείτε τα Highlights (video)

Ο Δικέφαλος στην 3η αγωνιστική του Basketbal Champions League έκανε εξαιρετκό α’ μέρος, άντεξε στην πίεση μέχρι το 35’, στο τέλος όμως δεν είχε λύσεις και ηττήθηκε 72-68-Παράπονα από τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, η Χολόν εκτέλεσε διπλάσιες βολές, 36 έναντι 18.
Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο “Χολόν Τότο Αρένα”, στην επιστροφή του για αγώνα στο Ισραήλ μετά από 17 χρόνια, απέναντι στη Χάποελ Χολόν. Ο ΠΑΟΚ που ήταν μπροστά στο ημίχρονο (34-42) άντεξε και στην πίεση της ισραηλινής ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο (54-56), όταν όμως το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση ενώ στο β’ μέρος έκανε 12 λάθη (στο α’ είχε μόνο 6) με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία για τις διπλάσιες βολές που εκτέλεσε η Χολόν που είχε 36 έναντι 18 του Δικέφαλου.
Το τελικό 72-68 ήταν η δεύτερη νίκη της Χολόν σε τρία παιχνίδια ενώ ο ΠΑΟΚ έχει ισάριθμες ήττες. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Γκος με 23 (οι 15 στο α’ μέρος) και μετά ο Μαργαρίτης με 11. Για τη Χολόν ο Γουάιατ είχε 14 πόντους, ο Ντεκουάν Τζόουνς 13 (οι 10 στο α’ δεκάλεπτο) και ο Γουόλντεν 12.
Εξαιρετικές επιλογές ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίρονο και έδειξε τις διαθέσεις του από νωρίς στο παρκέ. Επαιξε εξαιρετική άμυνα και είχε έναν καταπληκτικό Γκος (πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο) να τον καθοδηγεί. Από το 3-5 και μετά, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και σιγά-σιγά έχτιζε τις διαφορές του στο σκορ. Περιόρισε τη δράση του Γουάιατ που βγήκε εκτός ρυθμού αγώνα και σε συνδυασμό με αυτό ήταν και τα φάουλ που φορτώθηκε ο παίκτης της Χολόν. Εκανε γρήγορα δύο φάουλ και έκανε και το τρίτο στο 12’ και δεν έπαιξε ούτε 5 λεπτά στο πρώτο μέρος.
Ο ΠΑΟΚ δεν είχε μόνο τον Γκος στο σκοράρισμα. Αυτός “έσερνε τον χορό” αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε πόντους και από άλλους παίκτες με σημαντική τη συνεισφορά του Μαργαρίτη που έβαλε 8 πόντους ενώ είχε συνολικά 9 παίκτες στο σκοράρισμα.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 18-25 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε στο παιχνίδι.
Με ασυγκράτητο Γκος
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και στο 12’ πήγε στο +9 (η μεγαλύτερη διαφορά), με 21-30. Η Χολόν έκανε την αντεπίθεσή της, εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της στις βολές (είχε 13/13 στο πρώτο μέρος) ενώ ο ΠΑΟΚ, παίζοντας καλή άμυνα κράτησε την ισραηλινή ομάδα χαμηλά στα τρίποντα με 3/14 στο πρώτο μέρος.
Η Χολόν πλησίασε περισσότερο από ποτέ τον ΠΑΟΚ στο 18’ (34-35, με Πνίνι στο σκοράρισμα που έβαλε 7 πόντους στο πρώτο μέρος και ενέργεια στο παρκέ από τον Κλάιν) με τον ΠΑΟΚ να έχει εξαιρετική αντίδραση και με 7-0, επί μέρους σκορ έκλεισε το ημίχρονο με 34-42. Ο Γκος έβαλε 15 πόντους σε αυτό το διάστημα ενώ από τη Χολόν, πρώτο σκόρερ ήταν ο Ντεκουάν Τζόουνς με 10 πόντους, όλους στο πρώτο δεκάλεπτο.
Ο ΠΑΟΚ αντέχει στην πίεση
Ηταν επόμενο ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ θα νιώσει την πίεση από την αντεπίθεση της Χολόν. Το πρώτο “κύμα” υπάρχει στο 46-47 στο 26’, κι ενώ ο ΠΑΟΚ, με το τρίποντο του Αθηναίου είχε πάρει προβάδισμα 40-47.
Ο ΠΑΟΚ δεν αποφεύγει τα λάθη, η Χολόν βρίσκει σκοράρισμα από Γουάιατ, Σον Τζόουνς, παραμένει εύστοχη στις βολές, ο ΠΑΟΚ έχει 3/12 εντός παιδιάς μέχρι το 28’ και η ισραηλινή ομάδα παίρνει προβάδισμα στο 27’ με 49-47. Ο ΠΑΟΚ κρατιέται με “νύχια και με δόντια” στο παιχνίδι για να ακολουθήσει τη Χολόν και καταφέρνει να κλείσει το δεκάλεπτο με 54-56 υπέρ του.
Η Χολόν προσπερνά οριστικά
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Στο 34’ υπήρχε το 59-59 και στο 35’ το 62-62. Πλέον, η κάθε λεπτομέρεια μετρούσε. Η Χολόν παίρνει προβάδισμα 64-62 και δεν θα το χάσει ποτέ. Το πήγε στο +5 (68-63 στο 1’44’’ πριν το τέλος και στο 70-65, στο 1’10’’), ο Αθηναίου με 3/3 βολές έκανε το 70-68, 1’06’’ πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ όμως δεν θα ξανασκοράρει. Ο Ατκινς με 2/2 βολές στα 59’’ πριν το τέλος θα διαμορφώσει το τελικό 72-68. Στις κατοχές που είχε μετά ο ΠΑΟΚ, ο Γκος (στα 44’’) και ο Κόνιαρης (στα 15’’) έκαναν λάθος.
Παράπονα ΠΑΟΚ για τα σφυρίγματα
Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ δεν έκρυβαν μετά το τέλος τα παράπονά τους για την κατανομή των φάουλ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος του αγώνα, η Χαολόν είχε 31/36 και ο ΠΑΟΚ 12/18, δηλαδή ο Δικέφαλος εκτέλεσε τις μισές βολές από τον αντίπαλό του ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ πήγε για πρώτη φορά στη γραμμή 3’27’’ πριν από το τέλος του αγώνα με τις βολές -σε εκείνο το σημείο- να είναι 17-0 για τη Χολόν.