Euroleague: Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός 95-96 | Τα Highlights (video)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 96-95 κι αφού χρειάστηκε την παράταση από το "Φόρουμ"

κόντρα στη Μιλάνο, με το ενδεχόμενο του εμφυλίου να τερματίζεται και τους πράσινους να περιμένουν Ολυμπιακό και Ρεάλ για να μάθουν τη θέση που θα τερματίσουν.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 39 λεπτά για να προηγηθεί στο Μιλάνο, έκανε...δώρο στην Αρμάνι την παράταση αλλά είχε και πάλι ήρωα τον Τζέιμς φτάνοντας στη νίκη στη Λομβαρδία με σκορ 96-95!

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ήταν παντελώς απών στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι Ιταλοί σκόραραν όπως και όποτε ήθελαν. Με τον Κουζμίνσκας να σκοράρει 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ και την Αρμάνι να σουτάρει με 79% στο δίποντο και 44% στο τρίποντο, η Αρμάνι πέτυχε 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 28 στο δεύτερο φτάνοντας στους 55 στην ανάπαυλα. Στην απέναντι πλευρά ο Παναθηναϊκός δεν ήταν κακός επιθετικά, έφτασε τους 42 πόντους στο ημίχρονο (18-24 στις δύο περιόδους), έβαλε 4 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά με τέτοια αμυντική εικόνα το 55-42 του δεκαλέπτου ήταν ως και κολακευτικό για τους "πράσινους", που έφτασαν να χάνουν ως και με 16 πόντους διαφορά. Στην επίθεση του Γκιστ και Καλάθης έσερναν το χορό, αλλά ελάχιστοι ακολουθούσαν.

Η ομάδα του Πασκουάλ συνήλθε αμυντικά στην τρίτη περίοδο, αλλά είχε πολύ λίγες λύσεις στην επίθεση του πλην των 6 γρήγορων πόντων του Αντετοκούνμπο. Ο Παππάς ήταν βιαστικός, ο Λοτζέσκι άστοχος και ο Λεκάβιτσους πέρασε και δεν ακούμπησε. Το ματς έδειχνε να ξεφεύγει από τον έλεγχο των "πράσινων" στο 27΄, όταν η Αρμάνι προηγήθηκε με 17 πόντους διαφορά (69-52), αλλά το 9-0 του Παναθηναϊκού στα τελευταία 3 λεπτά της τρίτης περιόδου επανέφερε τους πρωταθλητές Ελλάδας στη διεκδίκηση της νίκης (69-61).

Το ματς έγινε γρήγορα ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Η Αρμάνι προηγήθηκε 79-72, Τζέιμς και Ντένμον έβαλαν κρίσιμους πόντους και μείωσαν σε 79-77. Οι Ιταλοί ήταν μπροστά 84-81 στα 70 δευτερόλεπτα για το φινάλε με 2/2 βολές του Γκουντάιτις, Ντένμον και Πάσκολο αστόχησαν, ο Γκιστ μείωσε με κάρφωμα σε 84-84 στα 40 δευτερόλεπτα. Ο Τζέρελς έκανε λάθος, ο Τζέιμς με φα-ντα-στι-κό καλάθι έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (84-85), ο Γκάουντλοκ αστόχησε και ο Ντένμον με 2/2 βολές έγραψε το 84-87, 4.7΄΄ για το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει τη νίκη, αλλά ένα φάουλ του Σίνγκλετον σε προσπάθεια του Μπέρτανς για τρίποντο έφερε 3/3 του Λετονού και...παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το θρίλερ συνεχίστηκε. Μετά από νευρικό ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 87-89 με καλάθι του Πέιν, η Αρμάνι απάντησε με 4-0 (91-89, 2:04 για τη λήξη), ο Τζέιμς απάντησε (91-91). Ο Γκάουντλοκ έδωσε νέο προβάδισμα, αλλά ο Γκιστ με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στα 26.5΄΄ (93-94). Ο Γκάουντλοκ νίκησε ξανά την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε ο Τζέιμς. Με 7.4΄΄ στο χρονόμετρο ο δαιμόνιος γκαρντ πέτυχε πολύ δύσκολο καλάθι (με τη βοήθεια και του Εμπάιγ που προσπάθησε να διώξει τη μπάλα) και ο οι πράσινοι πέτυχαν την τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη του στην Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 55-42, 69-61, 87-87, 95-96.

Αρμάνι: Γκάουντλοκ 13 (1/6 τρίποντα), Πάσκολο 11, Ταρζέφσκι 8, Κουζμίνσκας 16 (4ασίστ, 5/7 σουτ), Τσιντσιαρίνι 6, Αμπάς 2, Εμπάιγ 9, Μπερτάνς 5, Τζέρελς 7, Γκουντάιτις 18.

Παναθηναϊκός Superfoods: Σίνγκλετον 10, Τζέιμς 18, Πέιν 4, Παππάς 7, Ντένμον 12, Γκιστ 18 (5ρ), Βουγιούκας, Λεκάβιτσους, Γκέιμπριελ 3, Λοτζέσκι, Καλάθης 18 (6ασ, 4κλ, 3ασ), Αντετοκούνμπο 6.