ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Euroleague: Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 92-75 | Τα Highlights (video)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε άλλη μία ήττα, την τρίτη συνεχόμενη στην Ευρωλίγκα με σκορ 92-75

και πλέον μόνο με θαύμα θα προλάβει την τέταρτη θέση που δίνει το πλεονέκτημα έδρας ενώ διακυβεύεται ακόμα και η πρόκριση στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με αυτή την ήττα ουσιαστικά αποχαιρέτησε την πρώτη τετράδα ενώ ακόμα δεν έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Κακό ξεκίνημα, βρήκε ρυθμό

Στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός εμφάνισε τα γνωστά του προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν αρκετά νωθροί στην άμυνα, μην μπορώντας να ακολουθήσουν το ρυθμό της Ρεάλ ενώ επιθετικά ξεκίνησαν την αναμέτρηση με 0/6 σουτ, τα πέντε εκ των οποίων μέσα από τη γραμμή του τριπόντου.

Έτσι, ο Ισπανός τεχνικός αναγκάστηκε να καλέσει time out για να αφυπνίσει την ομάδα του. Ο Ταβάρες ήταν εκείνος που για τη Ρεάλ έκανε τη διαφορά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα όντας φόβητρο για τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Μετά το πρώτο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι κάπως βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία αλλά επιθετικά ήταν αρκετά «άνυδροι» πετυχαίνοντας μόλις τέσσερις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο.
Μετά το πρώτο μισό της περιόδου η επίθεση του Παναθηναϊκού άρχισε να «ζεσταίνεται» με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ μετρώντας 4/7 τρίποντα (10-16).

Στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου το παιχνίδι πήρε τρελό ρυθμό με το «τριφύλλι» να διατηρεί το προβάδισμα, με τον Ντένμον να είναι ο παράγοντας Χ του Πασκουάλ μαζί με τον Σίνγκλετον. Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στη δεύτερη περίοδο με το σκορ να είναι στο 20-19 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Λύσεις από τη … δεύτερη γραμμή

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν αρκετά καλά δεσπόζοντας στη ρακέτα της Ρεάλ, μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία τους έδωσαν δεύτερες επιθέσεις.
Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ο Πέιν βοήθησε αρκετά, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά δείχνοντας μεγάλη θέληση να βοηθήσει τους «πράσινους».

Ο Ρίβερς συνέχισε πολύ θετικά, όπως είχε ξεκινήσει από την πρώτη περίοδο, πετυχαίνοντας το τρίτο του τρίποντο, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Από τη μεριά της Ρεάλ, ο Κοζέρ έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό πετυχαίνοντας έντεκα πόντους, όντας ο πρώτος παίκτης που έφτασε σε διψήφιο νούμερο πόντων στην αναμέτρηση.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Νικ Καλάθης τραυματίστηκε στο κεφάλι από τον Ραντλ και χρειάστηκε να μεταφερθεί στα αποδυτήρια για να κάνει ράμματα. Αυτό δεν επηρέασε το σύνολο του Παναθηναϊκού, με τη Ρεάλ ωστόσο να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα με 38-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ξέχασε την άμυνα…

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε όπως και στο πρώτο, αρκετά νωθρά, με τη Ρεάλ να το εκμεταλλεύεται και να τρέχει ένα σερί 8-2.

Ο Τσάβι Πασκουάλ γνώριζε πόσο εύκολα θα μπορούσε να ξεφύγει η κατάσταση και γι’ αυτό πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο κάλεσε time out, προκειμένου να «ταρακουνήσει» τους παίκτες του.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν ιδιαίτερα soft με αποτέλεσμα η Ρεάλ να βρίσκει εύκολα καλάθια και να φτάνει τη διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε διψήφιο νούμερο (53-42).

Η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης ήταν εμφανής με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να δέχονται 17 πόντους σε πεντέμισι λεπτά και τη Ρεάλ ουσιαστικά να βάζει τις βάσεις για τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημεία ζωής τριάμισι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου με τον Τζέιμς να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να μειώνει τη διαφορά στους δέκα (56-46).

Στο ίδιο έργο θεατές…

Στην τέταρτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Ρεάλ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις επιθετικά αλλά να μην μπορεί να δείξει σταθερότητα στην άμυνα.

Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά η άμυνα έκανε τη διαφορά με τη Ρεάλ σε κάθε επίθεσή της να παίρνει είτε καλάθι είτε φάουλ.

Ο Τζέιμς προσπαθούσε μόνος του να γυρίσει το παιχνίδι πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνισή από τότε που επέστρεψε στην ομάδα αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του και εκτός αυτού, στις περισσότερες των περιπτώσεων, έκανε κατάχρηση της μπάλας παίρνοντας πλειάδα επιθετικών προσπαθειών.

Στην αντίπερα όχθη, ο Κοζέρ ήταν «σεληνιασμένος» με τον Τσάβι Πασκουάλ να μην μπορεί να βρει λύση στο μαρκάρισμά του. Ο Γάλλος πέτυχε 26 πόντους με τέσσερις ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και πλέον μόνο με ένα θαύμα θα προλάβει την τέταρτη θέση που δίνει το πλεονέκτημα.