Euroleague: Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 95-70 | Τα Highlights (video)

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Φενέρ, την οποία υπέταξε με σκορ 95-70

με τον Βασίλη Σπανούλη να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και τους Πειραιώτες να πετυχαίνουν ρεκόρ τριπόντων στη διοργάνωση με 13/17 εύστοχα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευτυχία να δει τον αρχηγό της ομάδας του να πετυχαίνει 19 πόντους με 3/3 τρίποντα και 3/6 δίποντα, 4/4 βολές και μόλις ένα λάθος πετυχαίνοντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι «ερυθρόλευκοι» με αυτό το 76,5% (13/17) από τη γραμμή του τριπόντου έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ ευστοχίας του στη διοργάνωση, το οποίο σημειώθηκε πριν από 17 χρόνια κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλίμ με το τότε ποσοστό να ανέρχεται στο 70%.

Ονειρεμένο δεκάλεπτο…

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός θέλησε να ακουμπήσει την μπάλα στο χαμηλό post προκειμένου να κλείσει την άμυνα και να δημιουργήσει καλύτερες συνθήκες για την άμυνά του.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να βγάλουν ενέργεια και να επιβάλουν το ρυθμό τους με τον Σπανούλη να κρατάει την «μπαγκέτα» στην οργάνωση, προσπαθώντας να διαβάσει όλα τα miss matches που ίσως προέκυπταν μέσα στο παιχνίδι.

Παίκτης – κλειδί στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης ήταν ο Παπανικολάου με το παιχνίδι του στο χαμηλό post ενώ πολύ «ζεστός» ξεκίνησε και ο Πρίντεζης που είχε 2/2 από τα 6,75μ. Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ είχε τους οκτώ από τους 16 πρώτους πόντους της ομάδας του στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

Σε αντίθεση με τους Πειραιώτες οι Τούρκοι είχαν μεγάλα κενά στην άμυνά τους με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο παίρνοντας 11/20 πρώτους του πόντους μέσα από τη ρακέτα ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν «καυτοί» και από το τρίποντο αφού είχαν το απόλυτο (4/4) στο πρώτο επτάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε το ιδανικό δεκάλεπτο με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι «σεληνιασμένος» μετρώντας 14 πόντους, έχοντας το απόλυτο σε δίποντα, τρίποντα και το σκορ στο τέλος του να είναι 34-18 ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο χωρίς λάθος.

Τρίποντο 80%!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες αλλά τον Ολυμπιακό να διατηρεί τη διαφορά «ασφαλείας» που είχε από την πρώτη περίοδο.

Ο Ομπράντοβιτς έβαλε δύο παίκτες επάνω στον Σπανούλη προκειμένου να μην μπορεί να πάρει την μπάλα δεύτερη φορά στην ίδια επίθεση και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, μετά το πρώτο τρίλεπτο τον απέσυρε διαπιστώνοντας κάποια σημάδια κούρασης στον αρχηγό της ομάδας του.

Όσο η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έδινε εύκολους πόντους στη Φενέρ και δεν έκανε λάθη στην επίθεση η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχε να φοβάται κάτι καθώς η Φενέρ ήταν σε κάκιστο βράδυ δημιουργικά και αυτό εν πολλοίς οφειλόταν και στην εκπληκτική άμυνα των Πειραιωτών.

Ο τεχνικός της Φενέρ προσπαθούσε να βρει λύσεις από τον πάγκο και στα μισά της περιόδου έριξε στο ματς τον Ντίξον, ο οποίος πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους και μείωσε τη διαφορά για την ομάδα του (38-29).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν τρομερά ποσοστά από τα 6,75μ. καθώς δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μετρούσαν 8/10 εύστοχα διατηρώντας τη διαφορά σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους.
Ο Ντίξον ήταν «αφηνιασμένος» σε αυτό το δεκάλεπτο πετυχαίνοντας τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του κρατώντας την μέσα στο παιχνίδι, ρίχνοντας τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό κάτω από τους δέκα πόντους (44-36) μετά από αρκετή ώρα. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 45-36.

Σπανούλης απ’ τα παλιά!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τη «συνταγή» της πρώτης περιόδου με τον Σπανούλη να μπαίνει «ζεστός» και να δίνει λύσεις τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία.

Απ’ την άλλη, η μοναδική απειλή των Τούρκων άκουγε στο όνομα του Ντίξον, αλλά ο βραχύσωμος Αμερικανός είχε αρχίσει να κουράζεται με αποτέλεσμα να παίρνει επιθέσεις μη ορθολογικές, οι οποίες περισσότερο κακό έκαναν στην ομάδα του παρά καλό.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την τύχη να βλέπει τον Βασίλη Σπανούλη να πραγματοποιεί μακράν το καλύτερό του παιχνίδι τη φετινή σεζόν. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πριν καν το παιχνίδι πάει στην τελευταία περίοδο είχε 19 πόντους με 3/3 τρίποντα και 3/5 δίποντα και μόλις ένα λάθος, παίρνοντας απ’ το χέρι την ομάδα του προκειμένου να την οδηγήσει σε μία μεγάλη νίκη.

Εκτός του Σπανούλη, εξαιρετική εμφάνιση σε αυτή την περίοδο πραγματοποίησε και ο Στρέλνιεκς που είχε έντεκα πόντους με 3/3 τρίποντα ενώ η εξαιρετική του άμυνα έστειλε τη διαφορά ξανά στο +17 (65-48), τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία…

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο αυτό που χρειαζόταν να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν όλα όσα έκανε στα τρία δεκάλεπτα προκειμένου να «κλειδώσει» τη νίκη και να μην υπάρξουν απρόοπτα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στους παίκτες του Ομπράντοβιτς, οι οποίοι έχαναν ακόμα και … καρφώματα δείχνοντας πως είχαν ουσιαστικά αποδεχτεί την ήττα πριν καν ξεκινήσει η περίοδος.

Σε αυτό το δεκάλεπτο αυτός που βγήκε μπροστά ήταν ο Ρόμπερτς. Ο Αμερικανός πήρε ενέργεια από την άμυνα και πέτυχε κάποια καθοριστικά καλάθια, τα οποία βοήθησαν στο να «κλειδώσει» ο Ολυμπιακός τη νίκη κόντρα στη Φενέρ και να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.