Euroleague: Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός 81-82 (video)

Με έναν Καλάθη να μοιάζει με ρομπότ αφού πέτυχε 29 πόντους, είχε δέκα ασίστ και εννιά ριμπάουντ

ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη στο Σινάν Ερντέμ κόντρα στην Εφές με 82-81 και συνάμα το δεύτερο διπλό του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Έλληνας γκαρντ έκανε τα πάντα για να μη χάσει η ομάδα του και στο τέλος δικαιώθηκε πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Άριστα σε άμυνα και επίθεση…

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εφές μπήκε με στόχο να αποκόψει τον Καλάθη από τη δημιουργία και εν μέρει τα κατάφερε καθώς ο αρχηγός του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να βρει ελεύθερους χώρους για να μοιράσει τις πρώτες του ασίστ στην αναμέτρηση.

Παραγωγικά, οι «πράσινοι» θέλησαν να «χτυπήσουν» αρχικά μέσα στη ρακέτα με τον Σίνγκλετον και τον Γκιστ να συνεργάζονται άψογα ενώ ο Καλάθης μπορεί να μη δημιούργησε στο πρώτο τρίλεπτο αλλά σκόραρε από τα 6,75μ.

Ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου ήταν αρκετά γρήγορος με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να «χτυπήσει» στις αργές επιστροφές των Τούρκων και σε ορισμένες επιθέσεις.
Εκτός αυτού, οι παίκτες του Πασκουάλ συνέχισαν στο ίδιο τέμπο από το προηγούμενο ματς στα σουτ από το τρίποντο μετρώντας 2/3 εύστοχα σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν αρκετά νωθρά από τα 6,75μ.

Μετά το πρώτο τρίλεπτο ο Καλάθης πάτησε το πόδι στο γκάζι κάνοντας άνω κάτω την άμυνα της Εφές, είτε με ασίστ, είτε σουτ είτε μαζεύοντας ριμπάουντ στην άμυνα, δείχνοντας το δρόμο στους συμπαίκτες του. Έτσι, οι «πράσινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 28-21 παίρνοντας σχεδόν άριστα σε άμυνα και επίθεση.

Άντεξε στην πίεση

Στο δεύτερη δεκάλεπτο πρωταγωνιστής ήταν οι δύο επιθέσεις με την Εφές να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στο πρώτο τρίλεπτο αυτός που έκανε ζημιά στους «πράσινους» ήταν ο Μότουμ που πέτυχε συνεχόμενους πόντους, βάζοντας με αυτό τον τρόπο και το κοινό στην εξίσωση.

Έτσι, η Εφές από το -7 της πρώτης περιόδου μείωσε στον πόντο, στα τρία πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του.

Αυτή η μίνι διακοπή δεν φάνηκε να τονώνει τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου στη δεύτερη περίοδο να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά το αρχικό 4-2, με την άμυνα του Παναθηναϊκού εμφανίζει κενά.

Ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε τον Βουγιούκα στο παιχνίδι αντιτάσσοντας τον Έλληνα σέντερ στο βαρύ κορμί του Στίματς και ο Ίαν τον δικαίωσε κερδίζοντας στις περισσότερες μάχες τον αντίπαλό του, κρατόντας τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ.

Το κέντρο της ρακέτας του Παναθηναϊκού εξακολουθούσε ωστόσο να είναι προβληματικό με τους Ντάνστον και Στίματς να κερδίζουν με ευκολία φάουλ αλλά ο Καλάθης στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου ανέλαβε δράση ξεκολλώντας την ομάδα του στο σκορ.

Στο τελευταίο δίλεπτο οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους με τον Πασκουάλ να πηγαίνει σε χαμηλό σχήμα και δικαιώθηκε με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 48-44.

Ορθολογισμός στο έπακρο!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε κάπως νωθρά το παιχνίδι, χωρίς να μπορεί να βρει σκορ στο πρώτο δίλεπτο.

Ωστόσο, το θετικό της υπόθεσης σε εκείνο το σημείο ήταν το γεγονός ότι ούτε και η Εφές μπορούσε να σκοράρει, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν αρκετά καλή άμυνα, έχοντας γρήγορες επιστροφές.

Σε αυτή την περίοδο ο ρυθμός του αγώνα δεν είχε καμία σχέση με την run n’ gun λογική του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα αυτό να ωφελήσει τους «πράσινους», οι οποίοι διατηρούσαν το ισχνό προβάδισμα.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο Στίματς ήταν εκείνος που κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ δείχνοντας ανίκητος κάτω απ’ το καλάθι του Παναθηναϊκού. Ο Νικ Καλάθης όμως ήταν σε εξαιρετική βραδιά, έχοντας πάρει από το χέρι την ομάδα του.

Συγκεκριμένα, μετά από 25 λεπτά αγώνα ο Έλληνας γκαρντ μετρούσε 14 πόντους, οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ, δείχνοντας την πολύπλευρη αγωνιστική του προσφορά και σημαντικότητα.

Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμα και στο δεύτερο μισό ο Μακόλουμ ήταν εκείνος που πέτυχε συνεχόμενους πόντους, τους περισσότερους με άμυνα στα χέρια του, αποδεικνύοντας και το πόσο δεινός σκόρερ είναι. Η Εφές έμενε κοντά στο σκορ με ατομικές ενέργειες σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έβγαζε πλάνο, συστήματα και ομαδική δημιουργία στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ.

Οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα, η οποία σε αρκετές περιπτώσεις ήταν και εντυπωσιακή με αλλεπάλληλες τάπες κατάφεραν να διατηρήσουν το ισχνό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 62-60.

Ο Καλάθης είπε "ΟΧΙ"

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εφές μπήκε πολύ δυνατά πατώντας γκάζι στην επίθεση με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 7-0 με καλάθια των Μότουμ και Σιμόν φτάνοντας για πρώτη φορά τη δική της διαφορά στο +7 (69-62).

Σε εκείνο το σημείο ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ γνωρίζοντας το πόσο εύκολο ήταν να ξεφύγει η κατάσταση και να χαθεί ένα παιχνίδι, όπου είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερή διάρκειά του.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με Παππά και Βουγιούκα να κάνει την αντεπίθεσή του και μπόρεσε να μειώσει στο σκορ και να στείλει τη διαφορά στο καλάθι με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου στο δεκάλεπτο (69-67).

Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» έπρεπε να δείξουν καθαρό μυαλό και να διαθέτουν εκείνες τις μικρές λεπτομέρειες, οι οποίες θα τους έδιναν μία μεγάλη νίκη, στην Κωνσταντινούπολη. Ο Καλάθης ήταν εκείνος που έμελε να πάρει την μπάλα στα χέρια του μιας και ήταν ο πιο «καυτός» παίκτης του Παναθηναϊκού.

Ο Έλληνας γκαρντ βρισκόταν σε εκπληκτικό βράδυ έχοντας φτάσει
από νωρίς σε double double νούμερα, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (73-75) πριν η αναμέτρηση μπει στο τελευταίο της τρίλεπτο ενώ 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε ένα τρομερό τρίποντο για το 82-79. Στην τελευταία επίθεση ο Καλάθης αστόχησε, ο Μακόλουμ πήρε την μπάλα αλλά δέχτηκε ένα τρομερό μπλοκ και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 82-81.