Euroleague: Παναθηναϊκός - Μπάμπεργκ 93-83 (video)

Ο Παναθηναϊκός, στην πρώτη του εντός έδρας αναμέτρηση στην Ευρωλίγκα

, εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το παιχνίδι της Βαρκελώνης και πήρε την πρώτη του νίκη, με σκορ 93-83 κόντρα στην Μπάμπεργκ.

Με τον Καλάθη να ισοφαρίζει το ρεκόρ πόντων που είχε στην Ευρωλίγκα σημειώνοντας 23 και τον Σίνγκλετον να κάνει double double με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (15π., 10 ριμπάουντ) οι «πράσινοι» πανηγύρισαν τη νίκη, σπάζοντας το «ρόδι» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Μοναδική απειλή για τους γηπεδούχους οι Ραντόσεβιτς και Χίκμαν που πέτυχαν 26 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Πήρε διαφορά ασφαλείας αλλά δεν επιβλήθηκε

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε κάπως «χλιαρά» το παιχνίδι καθώς οι «πράσινοι» είχαν τρία άστοχα σουτ στις τρεις πρώτες προσπάθειές τους, δύο τρίποντα και ένα δίποντο.

Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε στροφές, κατάφερε να βρει σκορ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καλάθη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν εκπληκτικός στην πρώτη περίοδο καθώς πέτυχε 16 πόντους με 3/3 τρίποντα ενώ είχε δύο ριμπάουντ και τρεις ασίστ δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ. Εκτός αυτού, πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο Ίαν Βουγιούκας που στο ξεκίνημα πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους (9-6) αλλά πέραν αυτών των δύο όλοι οι άλλοι κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα απόδοσης.

Το «τριφύλλι» ήταν ιδιαίτερα στάσιμο στην επίθεση και απειλούσε με ατομικές προσπάθειες στις περισσότερες των περιπτώσεων καθώς ελάχιστες φορές κατάφεραν οι παίκτες του Πασκουάλ να βγάλουν αυτοματισμούς και συνεργασίες που να καταλήξουν σε κάποιο καλάθι. Έτσι, κάθε φορά που οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν κάποια διαφορά η Μπάμπεργκ με ένα μικρό σερί πλησίαζε ξανά όπως για παράδειγμα στο πρώτο τρίλεπτο μείωσε από το 12-8 στο 13-12.

Εκτός αυτού, ένα μεγάλο «αγκάθι» για τον Παναθηναϊκό και σε αυτό το παιχνίδι αποτέλεσαν οι βολές. Οι «πράσινοι» ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι ιδιαίτερα άστοχοι από τη γραμμή των βολών καθώς στην πρώτη περίοδο μέτρησαν 3/10 εύστοχες. Στο τέλος της περιόδου, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και κατάφερε να φτάσει στο +7 και από το 15-15 να πάει στη δεύτερη περίοδο προηγούμενος 22-15 με τον Καλάθη να μοιάζει «σεληνιασμένος».

Ενέργεια και λύσεις από τον πάγκο…

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε στο παιχνίδι τόσο τον Λούκας Λεκαβίτσιους για να δώσει ανάσες στον Καλάθη όσο και τον Ζακ Όγκαστ και ο Ισπανός τεχνικός δικαιώθηκε.

Τόσο ο Λιθουανός όσο και ο σέντερ του «τριφυλλιού» ήταν σε καλό βράδυ με τον πρώτο να δίνει λύσεις τόσο αμυντικά όσο και δημιουργικά ενώ ο Όγκαστ στην επίθεση ήταν αρκετά θετικός αλλά στην άμυνα υπέκυπτε εύκολα στο φάουλ με αποτέλεσμα αυτό να εκνευρίσει τον Πασκουάλ, ο οποίος στα μισά της περιόδου τον απέσυρε στον πάγκο.

Όσο οι «πράσινοι» έδιναν ελεύθερα σουτ στην Μπάμπεργκ αυτή τα έπαιρνε και έτρεψε επιμέρους σερί στο ματς «σβήνοντας» κάθε φορά τη διαφορά που δημιουργούσαν οι γηπεδούχοι. Ωστόσο, στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά του, βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Μοναδική απειλή για τον Παναθηναϊκό αποτελούσε ο Ραντόσεβιτς, ο οποίος κατάφερε να πετύχει οκτώ πόντους στη δεύτερη περίοδο εκμεταλλευόμενος το χώρο που του έδιναν οι γηπεδούχοι.

Ωστόσο και σε αυτό το δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σώσει τα προσχήματα στο τέλος καθώς με ένα τρίποντο του Ρίβερς στην εκπνοή οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 43-35.

Επέβαλε το ρυθμό του

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένος και αποφασιστικός απ’ ότι στο πρώτο μέρος και έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Οι «πράσινοι» έτρεξαν γρήγορα ένα σερί 11-4 και κατάφεραν από το 43-35 του ημιχρόνου να στείλουν το σκορ στο 54-39.

Ο Ντένμον ήταν «ζεστός» στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς κατάφερε στο πρώτο του μισό να πετύχει δύο τρίποντα και να στείλει τη διαφορά στο +16 (57-41). Σε εκείνο το σημείο ο Χίκμαν ήταν εκείνος που προσπάθησε να βρει σκορ για την ομάδα του αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του για να μπορέσει η Μπάμπεργκ να μειώσει τη διαφορά.

Ο Καλάθης συνέχισε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο με τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει γρήγορα τους 21 πόντους και να παίρνει από το χέρι τον Παναθηναϊκό. Σε αυτή την περίοδο οι «πράσινοι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν όλες τις αδυναμίες των Γερμανών με τον Βουγιούκα να κάνει ζημιά μέσα στο «ζωγραφιστό» κερδίζοντας αρκετά φάουλ, τα οποία μετουσιώθηκαν σε εύστοχες βολές. Σε εκείνο το σημείο ο Έλληνας σέντερ έφτασε τους έντεκα πόντους και έγινε ο δεύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού με διψήφιο αριθμό πόντων στο σακούλι του.

Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Σίνγκλετον πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση πετυχαίνοντας έντεκα πόντους ενώ στο τέλος της περιόδου μοίρασε και μία φοβερή τάπα με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενος 69-56.

Στο ρελαντί…

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Νίκος Παππάς ήταν εκείνος που κρατούσε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα καθώς με τις δικές του ατομικές ενέργειες οι «πράσινοι» διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά.

Η Μπάμπεργκ μπορεί να ήταν κοντά στο σκορ ωστόσο σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου δεν έκανε πραγματικό comeback με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει την κατάσταση. Παππάς, Σίνγκλετον και Λεκαβίτσιους ήταν εκείνοι έδωσαν επιθετική πνοή στους γηπεδούχους καθώς η πλειοψηφία του σκοραρίσματος στην τελευταία περίοδο προήλθε από τα δικά τους χέρια.

Εκτός από την επίθεση, ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά καλός και στην άμυνα στην τέταρτη περίοδο, μην επιτρέποντας στην Μπάμπεργκ να σκοράρει εύκολα και να βρει ρυθμό στην επίθεση. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι «πράσινοι» έδωσαν σημάδια χαλάρωσης με αποτέλεσμα η διαφορά να πέφτει στο +11 (85-74) και το παιχνίδι να κλείνει υπέρ του Παναθηναϊκού με 93-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 43-35, 69-56, 93-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (1), Παππάς 8, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 10 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ 4, Λοτζέσκι, Καλάθης 23 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 8 (1), Χίκμαν 19 (4), Ζήσης 2, Νίκολιτς 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Στάιγκερ 6 (2), Μίτροβιτς, Λο 5 (1), Ολίντε 2, Ράμπιτ 6, Χέκμαν 2, Ραντόσεβιτς 19 (8/10 δίποντα), Τέιλορ 6.