Euroleague: Ολυμπιακός - Μπασκόνια 75-64 (video)

Τι και αν αγωνίστηκε μακριά από το Σεφ; Τι και αν δεν έπαιξαν οι τραυματίες Σπανούλης, Ρόμπερτς και Τιλί;

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπασκόνια (75-64) και να ξεκινήσει με το δεξί τις προσπάθειες του στην Ευρωλίγκα.

Τα Δύο Αοράκια αποδείχθηκαν φιλόξενα για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι κατέκτησαν το πρώτο του ροζ φύλλο και ξεπέρασαν την ήττα από τον Παναθηναϊκό και τις πολλές απουσίες.

Η ψηλή πεντάδα που επέλεξε ο Σφαιρόπουλος “κλείδωσε” την Μπασκόνια και βοήθησε τον Ολυμπιακό να πάρει τον έλεγχο του ματς. Ο Παπανικολάου ήρθε από τον πάγκο και μαζί με τον Αγραβάνη ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Ο Πρίντεζης ήταν πολύ καλός όταν χρειάστηκε και βοήθησε στο σκοράρισμα τελειώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους.

Σενγκέλια και Γκρέιντζερ πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Χουέρτας στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να γυρίσει μόνος του το ματς, χωρίς να τα καταφέρει.

Ο πάγκος έκανε τη διαφορά

Οι πρεμιέρες λένε πως είναι δύσκολες και το απέδειξαν στο παρκέ Ολυμπιακός και Μπασκόνια. Πολλά λάθη από τους παίκτες των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά και άστοχες προσπάθειες χωρίς μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Ο Σενγκέλια τραβούσε το κουπί στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους, όμως, ο Μιλουτίνοφ απάντησε με πέντε σερί πόντους και έκανε το 7-6. Οι Βάσκοι είχαν τον πρώτο λόγο μέχρι να μπουν στο ματς οι Παπανικολάου, Αγραβάνης. Ο πρώτος έδινε λύσεις στην άμυνα και ο τελευταίος με δύο γκολ φάουλ μετέτρεψε το 10-12 σε 16-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με φόρα

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πλέον ενέργεια στο παιχνίδι τους. Ο Τολιόπουλος πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδος του στο παιχνίδι και βοήθησε στην πίεση και στο κατέβασμα, ενώ οι Αγραβάνης, Παπανικολάου και Μακλίν έκαναν σπουδαία δουλειά αμυντικά. Με τον Τόμπσον να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι ο Ολυμπιακός ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά και την σταθεροποίησε στους δέκα (27-17), μέχρι να αντιδράσουν οι Σενγκέλια, Γκρέιντζερ. Οι δυο τους “βομβάρδισαν” τους “ερυθρόλευκους” στα τελευταία λεπτά της περιόδου και φρόντισαν να μειώσουν στους οκτώ στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

All Star Game...

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες πάτησαν παρκέ με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ. Τρελός ρυθμός με καρφώματα, τάπες, εκπληκτικές ασίστ και καλάθια. Ωστόσο αυτό το παιχνίδι ευνόησε την Μπασκόνια, η οποία πλησίασε στους έξι (51-45). Ο Ντιόπ έκανε τέσσερα φάουλ σε αυτή την περίοδο και αποσύρθηκε στον πάγκο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Με τον Σενγκέλια και αυτόν στον πάγκο με τρία φάουλ, οι Βάσκοι δεν είχαν εύκολους πόντους. Ο Αγραβάνης πήρε τη θέση του Πρίντεζη και μαζί την σκυτάλη στο σκοράρισμα, με τον Ελληνα άσο να βοηθάει τα μέγιστα έτσι ώστε η διαφορά να φτάσει ξανά στους 11 (60-49).

Παπανικολάουουουου

Η είσοδος του Σενγκέλια έδωσε πνοή επιθετικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλησίασαν και πάλι στους έξι (60-54), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Παπανικολάου πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Με δύο τρίποντα και μία ασίστ ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (70-54). Οι Βάσκοι δεν είχαν πετάξει λευκή πετσέτα και με δύο τρίποντα (Χουέρτας, Φόιγκτμαν) “ανάγκασαν” τον Σφαιρόπουλο σε τάιμ άουτ τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Βραζιλιάνος μείωσε ακόμα περισσότερο (70-62), αλλά ο Παπανικολάου και ο Πρίντεζης έκοψαν τα όνειρα των Βάσκων για την ανατροπή και χάρισαν στον Ολυμπιακό τη νίκη με 75-64.