to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Euroleague: Παναθηναϊκός - Φενερμπαχτσέ 75-80 (video)

Ο Παναθηναϊκός αν και το πάλεψε μέχρι το τέλος δεν τα κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση

κόντρα στη Φενερμπαχτσέ από την οποία ηττήθηκε 80-75 και πλέον έχει να ελπίζει μόνο σε ένα θαύμα καθώς ποτέ στην ιστορία της Ευρωλίγκας ομάδα δεν έχει επιστρέψει από το 0-2 στα πλέι οφς.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προδόθηκε από τα λάθη της, την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης αλλά και την αστοχία της και γνώρισε την ήττα από τη Φενέρ, πρωταγωνιστής της οποίας, για ακόμα ένα ματς, ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους και έξι ασίστ και οκτώ ριμπάουντ ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Γιούντο που πέτυχε 22 πόντους. Μάλιστα, οι Τούρκοι έγιναν η πρώτη ομάδα που έκανε διπλό μπρέικ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Αυτός που προσπάθησε να σώσει την παρτίδα για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάικ Τζέιμς που σκόραρε 22 πόντους αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του καθώς οι περισσότεροι παίκτες του Παναθηναϊκού κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης δεδομένων των συνθηκών του αγώνα.

Ξεκίνησε εκρηκτικά, αλλά αγχώθηκε

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε κάπως … αντίστροφα σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου αγώνα καθώς αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά «ζεστά» μετρώντας 3/3 τρίποντα από τους Μπουρούση, Ρίβερς και Παππά.

Οι «πράσινοι» στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου πίεσαν τη Φενέρ σε όλο το γήπεδο, προσπάθησαν να παίξουν άμυνα στα όρια του φάουλ και να οδηγήσουν τους Τούρκους στο λάθος και σε αρκετές περιπτώσεις το κατάφεραν φτάνοντας μάλιστα αρκετά γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-6).

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου οι παίκτες του Ομπράντοβιτς άρχισαν να «ζεσταίνονται» με τον Μπογκντάνοβιτς μπροστάρη για ακόμα ένα παιχνίδι και έτρεξαν ένα σερί 14-0 με αποτέλεσμα το 16-6 υπέρ του Παναθηναϊκού να γίνει 16-20 υπέρ της Φενέρ. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε μείνει μακριά στο σκοράρισμα για τέσσερα ολόκληρα λεπτά όταν και επέστρεψε με δύο βολές του Σίνγκλετον.

Στην προτελευταία επίθεση της περιόδου ο Μπογκντάνοβιτς που ήταν για ακόμα μία φορά σε εξαιρετικό βράδυ σκόραρε και οι δύο ομάδες πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Τούρκους να προηγούνται 22-20.

Ματς – ροντέο!

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε έναν και μόνο πρωταγωνιστή και αυτός ήταν ο Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ έδειχνε πολύ «πεισμωμένος» και ήταν σε τρομερό βράδυ με αποτέλεσμα να πάρει τους γηπεδούχους απ’ το χέρι και τον Παναθηναϊκό να έχει ισχνό προβάδισμα δύο πόντων στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου.

Η Φενέρ για ακόμα μία βραδιά ήταν σε τρομερή κατάσταση όχι μόνο επιθετικά αλλά και αμυντικά έχοντας λύσεις σε όλα τα plays που έριχνε στο παρκέ ο Τσάβι Πασκουάλ.

Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες του Ομπράντοβιτς βρήκαν σε αρκετές περιπτώσεις λύσεις έπειτα από συνεργασίες των Μπογκντάνοβιτς – Σλούκα με τον Γιούντο, ο οποίος στις περισσότερες των περιπτώσεων κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

Απ’ την άλλη, μοναδική απειλή για το καλάθι της Φενέρ ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ήταν καταιγιστικός στη δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να πετύχει μάλιστα 16 πόντους. Ωστόσο, αυτός ήταν η μοναδική απειλή και το ημίχρονο έκλεισε με τη Φενέρ να έχει το ισχνό προβάδισμα των δύο πόντων (43-45).

Ο Ζοτς τον «εγκλώβισε»

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να επικοινωνήσει στην άμυνα αλλά δεν τα κατάφερνε με αποτέλεσμα η Φενέρ να «χτυπήσει» όλες τις αδυναμίες του και με τον Ντίξον πρωταγωνιστή, ο οποίος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα, διατηρούσε το προβάδισμα στο πρώτο τετράλεπτο.

Ο εκνευρισμός στο πρόσωπο των παικτών του Παναθηναϊκού ήταν έκδηλος και στις περισσότερες των περιπτώσεων οι παίκτες του Πασκουάλ κατέληξαν σε βεβιασμένες επιθέσεις. Μπορεί το προβάδισμα των φιλοξενούμενων να ήταν στους δύο και τους τρεις πόντους αλλά έμοιαζε να είναι σε διψήφια νούμερα, όπως αντιμετώπιζε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι.

Ακράδαντη απόδειξη του προαναφερθέντος ήταν το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έμειναν μακριά από το σκοράρισμα για τρία ολόκληρα λεπτά δείχνοντας αρκετά νευρικοί και εγκλωβισμένοι στο παιχνίδι και το ρυθμό της Φενέρ. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Τούρκους να προηγούνται 63-59 και τον Παναθηναϊκό να πρέπει να αλλάξει αρκετά πράγματα στο τέταρτο δεκάλεπτο εάν ήθελε να αποφύγει τη δεύτερη ήττα.

Τον πρόδωσαν τα λάθη του!

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Σίνγκλετον να πετυχαίνει ένα τρίποντο και να μειώνει στον πόντο αλλά ο Γιούντο είχε βρει ρυθμό καθώς «ταϊζόταν» εξαιρετικά από τους Σλούκα και Μπογκντάνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι θα έπρεπε να παίξουν ασφυκτική άμυνα και σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο του αγώνα, στο πρώτο τρίλεπτο προσπάθησαν να πάρουν το μομέντουμ χάρη σε δύο εξαιρετικές άμυνες που οδήγησαν στο λάθος τους παίκτες της Φενέρ.

Μάλιστα, σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός πέρασε μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ (66-65) και θέλησε με «όπλο» του την άμυνα να επιβάλει το ρυθμό του και να «τελειώσει» το παιχνίδι φέρνοντας τη σειρά στα ίσια.

Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο δεν έφτανε μόνο η καλή άμυνα καθώς χρειαζόταν και επιθετική παραγωγή, κάτι το οποίο αγνόησαν οι «πράσινοι» με αποτέλεσμα η Φενέρ να τρέξει ένα μικρό σερί 4-0 και να πάρει ξανά τα ηνία στο σκορ (68-69). Μάλιστα, ένα τρίποντο του «σεληνιασμένου» Μπογκντάνοβιτς δυόμισι λεπτά πριν το τέλος έστειλε τη διαφορά στο +6 για τους φιλοξενούμενους (68-74).

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο λεπτό θέλησε να κάνει μία απέλπιδα προσπάθεια και ξαναμπήκε εν τέλει στο παιχνίδι χάρη σε ένα τρίποντο του Τζέιμς ενώ στη συνέχεια μείωσε και στον πόντο (75-76) 54.7 για το τέλος. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην επαναφορά μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς, οδήγησαν στο λάθος τη Φενέρ αλλά το ελεύθερο τρίποντο του Ρίβερς δεν βρήκε στόχο. Στη συνέχεια ο Ντίξον ευστόχησε και στις δύο βολές για το 75-78.

Στην επαναφορά ο Μπουρούσης έχασε την μπάλα μέσα απ’ τα χέρια του, ο Σλούκας ευστόχησε στις δύο βολές για το 75-80 και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε οριστικά με τη Φενέρ να κάνει το 2-0 και πλέον να είναι με το ένα πόδι στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης.