Euroleague: Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 85-80 (video)

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία τεράστια νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 85-80

και σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρ στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, πέρασε στην τέταρτη προνομιούχο θέση που δίνει το πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έδειξε καρδιά «εξάστερου» και πήρε μία τεράστια νίκη, η οποία εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, τον φέρνει στην τέταρτη θέση, την οποία μπορεί να «κλειδώσει» με νίκη στο Τελ Αβίβ, στην τελευταία αγωνιστική.

Ντέρμπι απ’ το πρώτο δευτερόλεπτο

Το παιχνίδι, όπως ήταν αναμενόμενο, ήταν ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο με τις δυνατές μονομαχίες να έχουν την τιμητική τους. Ο Παναθηναϊκός θέλησε με «όπλο» του την άμυνα να βγάλει ενέργεια και να βρει ρυθμό και στην επίθεση.

Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε τους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και να βάλουν και τον κόσμο που είχε γεμίσει το ΟΑΚΑ να μπει στην εξίσωση. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν αρκετά συγκεντρωμένη στην άμυνα, μην επιτρέποντας τα εύκολα καλάθια στους Ρώσους αλλά στην επίθεση ήταν κάπως νευρική και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι τρεις χαμένοι αιφνιδιασμοί.

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν κάποια μικρά σερί στην πρώτη περίοδο (13-11 από 9-11 για τον Παναθηναϊκό και 13-15 από 13-11 για την ΤΣΣΚΑ) αλλά καμία δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μία διαφορά άνω των τεσσάρων πόντων με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-17 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Σε τεντωμένο σχοινί

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και κατάφερε να φτάσει στη μέγιστη διαφορά του αγώνα υπέρ του με ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της περιόδου από τον Σίνγκλετον (23-17).

Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ έχει την εμπειρία και την κατάλληλη ποιότητα για να μπορέσει να κοντρολάρει το ρυθμό του αγώνα και να μην αφήσει τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ και να επιβάλει το ρυθμό του. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι, με ένα σερί 5-0 έφτασαν από το 28-24 στο 28-29 με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ οι Τζέιμς και Ρίβερς ήταν εκείνοι που κρατούσαν την «μπαγκέτα» στο σκοράρισμα αλλά οι «πράσινοι» ήταν αρκετά μονοδιάστατοι στην επίθεση και προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με ατομικές ενέργειες των δύο Αμερικανών.

Αντίθετα, η «ρωσική αρκούδα» σε κάθε της επίθεση έβγαζε πολλούς και σε πολλές περιπτώσεις εντυπωσιακούς αυτοματισμούς αποδεικνύοντας γιατί είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Στο τέλος της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι, έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους, κατάφεραν να «τρέξουν» ένα σερί 5-0 με ένα τρίποντο του Ρίβερς και ένα λέι απ του Καλάθη με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι 45-40.

Ισορροπία τρόμου!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά «νωθρά» στην επίθεση καθώς έμεινε μακριά από το σκοράρισμα στο πρώτο δίλεπτο με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να πλησιάσει στον πόντο με ένα σερί 4-0.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν πως μόνο με ασφυκτική άμυνα θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τη νίκη και προσπάθησαν να εφαρμόσουν το πλάνο του προπονητή τους στο 100%.
Στο πρώτο τετράλεπτο από άποψη ενέργειας και άμυνας ο Νίκολς ήταν εκείνος που ξεχώρισε βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να «ξεκολλήσει» στο σκορ και να δώσει στον κόσμο το έναυσμα για να ζεσταθεί.

Στα μισά της περιόδου το σκορ «κόλλησε» στο 50-48 με τον Παναθηναϊκό να έχει αρκετές ευκαιρίες για να μεγαλώσει τη διαφορά αλλά ήταν αρκετά νευρικός και βιαστικός σε εκείνο το σημείο στις επιλογές του.

Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου και αυτό φάνηκε να «αφυπνίζει» τους «πράσινους», οι οποίοι στην επιστροφή τους στο παρκέ του ΟΑΚΑ έτρεξαν ένα σερί 5-0 και έστειλαν το σκορ στο 53-48.

Ωστόσο, όπως και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα έτσι και σε αυτό η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να τρέξει ένα δικόν της σερί και να μειώσει στον πόντο 53-52. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός, με τον Παππά πρωταγωνιστή διατήρησε το προβάδισμα και πήγε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος 58-55.

Δεν έχασε την ψυχραιμία του!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι βρισκόταν σε μία ισορροπία τρόμου. Ο Γκέιμπριελ μπορεί να έστειλε τη διαφορά στο +4 με ένα τρίποντο (61-57) αλλά ο Ντε Κολό με δύο ασίστ στον Όγκαστ έφεραν την ΤΣΣΚΑ στο 61-61.

Ο Γάλλος γκαρντ ήταν εκείνος που πήρε την ομάδα του στην τελευταία περίοδο από το χέρι καθώς με ένα δικό του τρίποντο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μετά από πολύ ώρα, από την πρώτη περιόδο, να προηγούνται με τέσσερις πόντους (63-67).

Ο Παναθηναϊκός, σε εκείνο το σημείο του αγώνα προσπάθησε να συγκεντρωθεί και να μη χάσει την ψυχραιμία του γνωρίζοντας πως κάτι τέτοιο θα ήταν μοιραίο για την έκβαση του αγώνα. Οι παίκτες του Πασκουάλ πίεσαν, προσπάθησαν να πάρουν μυαλωμένες επιθέσεις, σωστά δομημένες και μείωσαν με τον Ρίβερς (67-68), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Παππάς ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα, ο κόσμος έβγαλε όση φωνή του είχε απομείνει και οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα (71-70) δύο λεπτά πριν το τέλος δείχνοντας πως το παιχνίδι θα κρινόταν, όπως ήταν αναμενόμενο, στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε ένα τρίποντο γράφοντας το 71-73 αλλά στη συνέχεια ο Καλάθης, 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έφερε το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πίεσε, οδήγησε τον Ντε Κολό στα βήματα αλλά στην επαναφορά οι «πράσινοι» έκαναν λάθος με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Εκεί το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές καθώς και οι δύο ομάδες είχαν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια και δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Ντε Κολό αστόχησε σε μία από τις δύο βολές με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 79-78.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση οι «πράσινοι» βρήκαν ελεύθερο σουτ με τον Ρίβερς, ο οποίος πέτυχε ένα τεράστιο καλάθι και έστειλε τη διαφορά στο +4 (82-78) και το ΟΑΚΑ να παίρνει «φωτιά», 1:56 πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν την κατάλληλη συγκέντρωση για να διασφαλίσουν το σκορ και στο τέλος έφτασαν σε μία τεράστια νίκη με σκορ 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-40, 58-55, 73-73 (κ.α.), 85-80.