Euroleague: Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο 74-61 (video)

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας 74-61

, «κλείδωσε» την πρόκριση στην επόμενη φάση και στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές θα κυνηγήσει το θαύμα, που δεν είναι άλλο από την τέταρτη θέση που δίνει το πλεονέκτημα.

Κακό ξεκίνημα, καλό photo finish!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά νωθρά και στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα δεν είχε καθόλου ρυθμό τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός στο έπακρο με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σκορ 2-10, με «όπλο» τους τα επιθετικά ριμπάουντ και τα σουτ κάτω απ’ τη ρακέτα με αποτέλεσμα ο Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα time out, φτάνοντας μαινόμενος μέχρι το κέντρο του γηπέδου.

Αυτή η διακοπή φάνηκε να βοηθάει τους γηπεδούχους οι οποίοι επέστρεψαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ έχοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα. Ο Γκιστ ήταν εκείνος που έβγαλε ενέργεια και έδωσε ώθηση στο «τριφύλλι» με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να πατήσουν με δύναμη το πόδι στο γκάζι και να τρέξουν ένα σερί 13-0 και από το 2-10 να πάρουν το προβάδισμα για το 15-10.

Οι γηπεδούχοι από την ενέργεια που έβγαλαν στην άμυνα, βρήκαν λύσεις και στην επίθεση, κυρίως από τα 6,75μ. μετρώντας 5/10 εύστοχα στο τέλος της πρώτης περιόδου, όπου το σκορ ήταν στο 21-15.

Έπαιξε άμυνα, «έχτισε» διαφορά

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι «πράσινοι» πλέον είχαν ανεβάσει στροφές και αφού είχαν τον έλεγχο του ματς προσπαθούσαν να δημιουργήσουν τις καταστάσεις για να ξεφύγουν στο σκορ.

Ο Ισπανός τεχνικός έριξε στη «μάχη» τους Παππά και Μπουρούση για να αλλάξει λίγο τον τρόπο επίθεσής του και ο Έλληνας γκαρντ έβγαλε αρκετή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση φτάνοντας μάλιστα με δικό του τρίποντο τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (33-23).

Οι Ιταλοί προσπαθούσαν να τρέξουν για να βρουν σε αρκετές περιπτώσεις ανοργάνωτη την άμυνα του Παναθηναϊκού αλλά οι «πράσινοι» είχαν πλέον «ζεσταθεί» και δεν άφηναν κενά στο transition παιχνίδι της Αρμάνι.
Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι κράτησαν στους 25 πόντους την Αρμάνι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ενώ την υποχρέωσαν και σε δώδεκα λάθη.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός, έχοντας επιβάλει το ρυθμό του κατάφερε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να σταθεροποιήσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο έχοντας ως «όπλο» του την άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 38-25.

Το «καθάρισε»…

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε την εικόνα της πρώτης περιόδου με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν σκορ στο πρώτο δίλεπτο αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι συγκεντρωμένος στην άμυνα και να μην αφήνει κενούς χώρους στην Αρμάνι.

Οι «πράσινοι» ήθελαν να βάλουν την μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό» με τον Γκιστ να τροφοδοτείται αρκετά και να βγάζει αρκετή ενέργεια στο παρκέ το ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν τη διαφορά στο +15 (40-25) μετά το άνυδρο το πρώτο δίλεπτο.

Απ’ την άλλη, οι Ιταλοί έβγαζαν μία εικόνα αρκετά νωχελική και περισσότερο περίμεναν να τελειώσει το παιχνίδι παρά να προσπαθήσουν να είναι ανταγωνιστικοί και να μειώσουν τη διαφορά δείχνοντας παραδομένοι στις ορέξεις του Παναθηναϊκού, ο οποίος έκανε τα βασικά και κρατούσε μια διαφορά σταθερά πάνω λίγο πάνω 15 πόντους με την περίοδο να κλείνει στο 57-40 με ένα buzzer beater του Τζέιμς.

Τυπική διαδικασία

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι άνοιξε με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο ελεύθερα και αυτό φάνηκε στο πρώτο δίλεπτο να ωφελεί τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έτρεξαν ένα μικρό σερί με αποτέλεσμα το σκορ να πάει από το 60-40 στο ξεκίνημα, στο 62-48 με τον Σαμπάς να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα σε εκείνο το σημείο.

Ωστόσο οι παίκτες του Πασκουάλ έδειχναν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι και σε όποιο σημείο του αγώνα ήθελαν μπορούσαν να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά. Έτσι, πολύ γρήγορα το 62-48 έγινε 67-48.

Κάπου εκεί, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να χαλαρώνει στο τελευταίο τρίλεπτο, την Αρμάνι να μειώνει και το τελικό σκορ να είναι στο 74-61.