Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Α.Ε.Π. Καραγιαννίων για... φίλημα! (φωτογραφίες)

Μεγάλη νίκη πήρε η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων στην Ξηρολίμνη με αντίπαλο την αξιόμαχη ομάδα της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας με σκορ 3-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής

του πρωταθλήματος Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με πολλές φάσεις και δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή. Περισσότερες φάσεις για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων που θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς πιο νωρίς. Δύο φορές άναψαν τα αίματα στην αναμέτρηση με τους παίχτες παραλίγο να πιαστούν στα χέρια.

Στο πρώτο μέρος η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω με τις ομάδες αμφότερες να δημιουργούν φάσεις. Όλα τα γκολ για την Α.Ε.Π. μπήκανε στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά στο 72' ο Σαββούδης άνοιξε το σκορ για τους Πόντιους με εκτέλεση πέναλτι. Το 2-0 έγινε στο 84' με προβολή του Λιάμη. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Χουϊλίδης με ωραία ατομική προσπάθεια. Το σκορ αδικεί τους παίχτες της Αναγέννησης, αφού έκαναν αρκετές ευκαιρίες καθόλη την διάρκεια του ματς. Ο εκνευρισμός όμως κάποιων παιχτών έφερε αυτή την ήττα για την ομάδα της Πτολεμαΐδας.

Πλέον η Α.Ε.Π. έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας έμεινε τελευταία χωρίς βαθμό, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

(1ο ημίχρονο)

3’ Διαγώνιο σουτ από τον Σαββούδη για την ομάδα της Α.Ε.Π., η μπάλα πέρασε άουτ.

7’ Σουτ από τον Τσίντο για την Αν. Πτολεμαΐδας, μπλοκάρει σταθερά ο Παπαγερίδης.

9’ Σουτ από τον Κουτσομήτρο, ο Παπαγερίδης λέει και πάλι όχι.

11’ Δεύτερο σουτ στον αγώνα για τον Σαββούδη η μπάλα πέρασε άουτ.

14’ Ο Ανδρονικίδης από τα αριστερά έκανε την σέντρα, Ο Λούσιος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Τυχερή εδώ η Α.Ε.Π.

16’ Πάλι σουτ από τον Σαββούδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

22’ Σέντρα από τα δεξιά από τον Ίττη, σουτ από τον Τραπεζαλλίδη, η μπάλα άουτ.

25’ Σουτ από τον Γκέτσιο, απόκρουση από τον Παπανικολάου, η μπάλα κόρνερ για την Α.Ε.Π.

34’ Ακόμα ένα σουτ από τον Σαββούδη, εντυπωσιακή επέμβαση από τον Παπανικολάου.

39’ Σουτ από τον Τσίντο, η μπάλα περνάει άουτ

44’ Σουτ από τον Ίττη, η μπάλα κοντράρει, χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει κόρνερ για την Α.Ε.Π.

(2ο ημίχρονο)

49’ Σουτ από τον Σαββούδη, μπλοκάρει ο Παπανικολάου

54’ Άναψαν τα αίματα στο παιχνίδι μετά από σκληρό μαρκάρισμα.

55’ Απευθείας φάουλ από τον Γκέτσιο, η μπάλα άουτ.

60’ Σουτ από τον Τσίντο, η μπάλα άουτ για λογαριασμό της Αναγέννησης.

61’ Ο Κωνσταντινίδης έκανε την προβολή σε κενό τέρμα, αλλά η αμυντικοί της Αναγέννησης σώζουν πάνω στην γραμμή.

70’ Και πάλι ο Κωνσταντινίδης βγήκε τετ α τετ αλλά ο Παπανικολάου έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια. Πολύ καλός ο γκολκίπερ της Αναγέννησης στο σημερινό παιχνίδι.

72’ (ΓΚΟΛ) Η Α.Ε.Π. κέρδισε πέναλτι με τον Τραπεζαλλίδη. Ο Σαββούδης ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για τους ‘’Πόντιους’’. 1-0

76’ Και πάλι ο πολύ καλός Σαββούδης έκανε το σουτ με την μπάλα να βγαίνει κόρνερ.

79’ Ο αρχηγός της Αναγέννησης, Παρλάνης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

81’ Ο Ίττης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

84’ (ΓΚΟΛ) Ο Λιάμης με προβολή τελείωσε το ματς για την ομάδα του. 2-0

91’ (ΓΚΟΛ) Ο Χουϊλίδης με πολύ ωραία ενέργεια έγραψε με σουτ το τελικό 3-0 για την ομάδα της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, ανταμείβοντας τον προπονητή του, Σαμαρά που τον έριξε μέσα στο παιχνίδι. 3-0

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων (Σαμαράς): Παπαγερίδης, Τσίλης, Δημόπουλος, Αλεξανδρής, Ίττης, Λιάμης, Γκέτσιος, Μετικανος, Τραπεζαλλίδης (73’ Αναστασίου), Σαββούδης, Κωνσταντινίδης (73’ Χουϊλίδης)

(αναπληρωματικοί: Αναστασίου, Πιστόλας, Βρόικος, Αποστόλου, Παπακωνσταντίνου, Χουϊλίδης, Μαρτισόσοβ)

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας (Παπάς): Παπανικολάου, Τσίντος, Ανδρονικίδης (87’ Φασούλας), Κόμπο, Κοσμίδης, Κουτσομήτρος, Τσίντος, Παρλανης, Γκέκας (63’ Καλογιαννίδης), Αραμπατζής, Λούσιος

(αναπληρωματικοί: Καλογιαννίδης, Βερυκοκος, Νότας, Πολατίδης, Φασούλας, Τσάκαλος, Τζιούτζιος)

Διαιτητές: Σουλίδης Σ. - Δραγώγιας Ε. - Χατζής Κ.