Μένει «ζωντανή» η Κοζάνη μετά το «τρίποντο» επί του Νέστου Χρυσούπολης (φωτογραφίες)

Μια πολύ μεγάλη νίκη «κομβικής» σημασίας πήρε η ομάδα της Κοζάνης το απόγευμα της Κυριακής απέναντι στο Νέστο Χρυσούπολης με σκορ 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν στα μάτια την αντίπαλη ομάδα, καταφέρνοντας να πάρουν ένα σημαντικό «τρίποντο», στην υπερπροσπάθεια που κάνουν για να παραμείνει η ομάδα στην κατηγορία, φτάνοντας τους 38 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ Εθνικής. Πλέον η Κοζάνη τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, θα «κυνηγήσει» όπως φαίνεται τον Καμπανιακό Χαλάστρας για να σώσει την «παρτίδα».

Το top-sport.gr βρέθηκε στο ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ του αγώνα.

Μπροστά σε περίπου 250 φιλάθλους και με την ζέστη να χτυπάει «κόκκινο», η ομάδα της Κοζάνης φιλοξένησε το Νέστο Χρυσούπολης. Από την μία οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς, ενώ από την άλλη ο Νέστος διεκδικούσε την δεύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι παίχτες του κύριου Παρασκευά, με περίσσιο πάθος, δεν φοβήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την ομάδα της Χρυσούπολης και με πρωταγωνιστή τον Ηλία Δούμα, ο οποίος σκόραρε 2 γκολ, πήρε την πολύτιμη νίκη.

Το ματς είχε πολλές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών, αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, δύο πέναλτι αλλά και μία κόκκινη κάρτα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο δραστήριο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας μάλιστα περισσότερες ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία.

Το παιχνίδια άρχισε «ονειρικά» για την Κοζάνη, αφού μόλις στο 11ο λεπτό προηγήθηκε με 2-0! Αρχικά στο 8’ ο Βουτσιώτης ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή, κερδίζοντας πέναλτι για την ομάδα του και αναλαμβάνοντας ο ίδιος την εκτέλεση. Ο Βουτσιώτης χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χατζηνικολή, γράφοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Παπαδόπουλος θα βγάλει μακρινή μπαλιά στον Δούμα, ο οποίος θα κάνει ένα δυνατό σπριντ, προλαβαίνοντας τον αμυντικό και με πλασέ θα στείλει την μπάλα για δεύτερη φορά μέσα στην εστία του Νέστου, κάνοντας το 2-0 σε διάστημα δύο λεπτών για την Κοζάνη.

Στο 16ο λεπτό ήταν η σειρά της Χρυσούπολης να κερδίσει πέναλτι, με τον Αλιατίδη να ανατρέπει καθαρά μέσα στην περιοχή τον Μελλισόπουλο και τον κύριο Μπλούνα να δείχνει για δεύτερη φορά την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεση ο Γκατσολάρι, ο οποίος μείωσε το σκορ σε 2-1 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες, χωρίς να έχουμε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες. Έτσι το ημίχρονο βρήκε την Κοζάνης μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτερα, δημιουργώντας τελικές ευκαιρίες για γκολ, σε αντίθεση με τον Νέστο Χρυσούπολης, όπου δεν μπορούσε να «σπάσει» την άμυνα της Κοζάνης. Ο Τσικόπουλοςς το 53ο λεπτό απείλησε με δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Χατζηνικολής επέκρουσε την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Νέστος με ένα σουτ του Μπουλγκουρα προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Τζόρτζεβιτς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Στο 72ο λεπτό η ομάδα της Κοζάνης «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα από τον Ηλία Δούμα. Ο επιθετικός της Κοζάνης, έπειτα από γύρισμα του Ηλία στην μικρή περιοχή και μετά από αναμπουμπούλα ανάμεσα σε αμυντικούς και τερματοφύλακα, θα σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Νέστου Χρυσούπολης γράφοντας το 3-1 για την ομάδα του, πανηγυρίζοντας έξαλα .

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, με τον Βουτσιώτη να κάνει το σουτ στο 76ο λεπτό και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω. Στο 84ο λεπτό ο Νέστος Χρυσούπολης έχασε ευκαιρία να μειώσει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Ζγούρη πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Το τελευταίο σφύριγμα από τον κύριο Μπλούνα, έδωσε ένα «χρυσό» τρίποντο στην Κοζάνη, δίνοντας έτσι το δικαίωμα να ελπίζει για την παραμονή της. Έτσι η ομάδα του κύριου Παρασκευά έφτασε τους 38 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον Καμπανιακό Χαλάστρας, ενώ ο Νέστος Χρυσούπολης έμεινε στους 57.

Πλέον η Κοζάνη την επόμενη αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας με τον καθόλου αδιάφορο Απόλλων Καλαμαριάς, ενώ την παρά επόμενη θα φιλοξενήσει στην έδρα της τον Απόλλων Κρύας Βρύσης. Την τελευταία αγωνιστική θα πάρει άνευ αγώνα τους τρείς βαθμούς, αφού ο Εθνικός Γαζώρου έχε αποχωρήσει από την κατηγορία.

Κοζάνη: (Παρασκευάς) Τζόρτζεβιτς, Δινοβίτσης(46’ Ηλίας), Τραυλός, Τάχιας, Αλιατίδης, Τσικόπουλος Η., Τσικόπουλος Γ., Τσαγκαλίδης(77’ Ζαχαριουδάκης), Παπαδόπουλος(59’ Καπετάνος), Βουτσιώτης, Δούμας

Νέστος Χρυσούπολης: (Παπαβασιλείου) Χατζηνικολής, Παυλακάκης(55’ Λασπατζης), Μπουλγκουρας, Σεφερίδης, Παπαδάτος, Γκατσολάρι, Κούτεφ, Ζγκουρη, Μκρτσιάν, Μελισσόπουλος, Δεσσύλας(64’ Λαζαρίδης)

Διαιτητής: Μπλούνας

Βοηθοί: Δοσκορης, Σταϊκος