Πήρε το «τρίποντο» η Κοζάνη κόντρα στον λαβωμένο Έβρο Σουφλίου (φωτογραφίες)

Στις νίκες επέστρεψε το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα της Κοζάνης, αφού νίκησε με 3-0 τον Έβρο Σουφλίου.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ του παιχνιδιού.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο και καλές καιρικές συνθήκες, η ομάδα της Κοζάνης φιλοξένησε τον «λαβωμένο» Έβρο Σουφλίου.

Η παίχτες του Γιάννη Παρασκευά φιλοδώρησαν τον αντίπαλο με τρία γκολ, σε μία νίκη όμως που δεν ήρθε και τόσο εύκολα.

Από την μία οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους, αφού τα πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή τους περιόρισαν σε κακές επιλογές. Στο δεύτερο μέρος όμως οι παίχτες της Κοζάνης αντέδρασαν, παίρνοντας τη πολυπόθητη νίκη, δείχνοντας περισσότερη συγκέντρωση στο παιχνίδι.

Από την άλλη ο Έβρος Σουφλίου εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού πάλεψε στα ίσια την Κοζάνη παρά τις απουσίες και την διαφορά δυναμικότητας των ομάδων. Η ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους παίχτες του Έβρου, αφού δέχτηκαν τρία γκολ γνωρίζοντας την ήττα.

Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα της Κοζάνης πήρε ανέβηκε μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα και βρίσκεται πλέον στην 10η θέση, με την συνέχεια να φαντάζει δύσκολη.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Χαματάϊ, Τσικόπουλος Η., αλλά και ο 16χρονος Πιτσιάβας, στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Κοζάνης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Έβρος Σουφλίου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πιέζοντας την Κοζάνη στην μεσαία γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τρεις φορές την εστία του Τζόρτζεβιτς, με σημαντικότερη αυτή του 17ου λεπτού, όπου ο Μερτίκας έκανε το δυνατό σουτ με τον πορτιέρο της Κοζάνης να αποκρούει την μπάλα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 38ο λεπτό, με τον Βουτσιώτη να βγαίνει σε τετ α τετ έπειτα από την μπαλιά του Παπαδόπουλου, να σουτάρει και τον Λιολιοσίδη να αποκρούει την μπάλα, κρατώντας το μηδέν για τον Έβρο.

Τα αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, είχαν ως αποτέλεσμα ενός μέτριου πρώτους μέρους, με τους παίχτες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια χωρίς αποτέλεσμα (0-0).

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, με την Κοζάνη να ανεβάζει την απόδοσή της κυρίως στην επιθετική της γραμμή και τον Έβρο Σουφλίου να κλείνεται στα καρέ του, δείχνοντας πως είχε «ξεμείνει» από δυνάμεις.

Οι γηπεδούχοι με έναν περιπετειώδη τρόπο άνοιξαν το σκορ στο 56ο λεπτό, έπειτα από μία φάση διαρκείας. Συγκεκριμένα ο Βουτσιώτης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Παπαδόπουλο ο οποίος την γύρισε στην μικρή περιοχή, ο Τσικόπουλος έκανε το σουτ στην κίνηση, η άμυνα του Έβρου απομάκρυνε την μπάλα η οποία έφτασε στον Χαματάϊ, με τον τελευταίο με κοντινό σουτ να λύνει το «γόρδιο» δεσμό της ομάδας του, αφού η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Λιολιοσίδη.

Η κατάσταση στην συνέχεια ήταν παρόμοια, με την Κοζάνη να πιέζει και για δεύτερο γκολ και τον Έβρο να προσπαθεί αμυντικά. Στο 74ο λεπτό, η συνεργασία μεταξύ των δύο αδερφών έφερε το 2-0. Πιο συγκεκριμένα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Τσικόπουλου, ο Ηλίας Τσικόπουλος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Έβρου.

Η ομάδα από το Σουφλί απείλησε με ένα σουτ του Δραγανίδη στο 76ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έμοιαζαν διαδικαστικά, αφού πλέον όλα είχαν κριθεί.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο 16χρονος Πιτσιάβας, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε. Ο «μικρός» πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα της Κοζάνης, μπαίνοντας στο 89ο λεπτό, όπου στην επόμενη φάση ο Αλιατίδης θα κερδίσει πέναλτι για την ομάδα του με τον κύριο Παρασκευά να δίνει εντολή από τον πάγκο για να το εκτελέσει ο Πιτσιάβας, ο οποίος ευστόχησε γράφοντας το τελικό 3-0.

Με αυτή τη νίκη η Κοζάνη έφτασε τους 30 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα κάνει το καθιερωμένο ρεπό της. Από την άλλη ο Έβρος Σουφλίου έμεινε στους 11 βαθμούς.

Κοζάνη: (Παρασκευάς) Τζόρτζεβιτς, Δινοβίτσης, Ηλίας, Παπανώτας, Αλιατίδης, Τσικόπουλος Η., Πετράκος(63’ Ζαχαριουδάκης), Τσικόπουλος Γ., Παπαδόπουλος(89’ Πιτσιάβας), Βουτσιώτης(80’ Τσαγκαλίδης), Χαματάϊ

Έβρος Σουφλίου: Λιολιοσίδης, Μπάμνιος, Ζάχος, Λειβαδιώτης, Χατζάκος, Τζελεπης(83′ Δροσάκης), Μεμετ, Δραγανίδης, Μερτικας(78′ Μαργαρίτης),, Ευφραϊμίδης, Ζυγκερίδης

Οι φάσεις και τα γκολ:

12’ Σουτ από τον Δραγανίδη, ο Τζόρτζεβιτς μπλοκάρει

17’ Δυνατό σουτ από τον Μερτικα, αποκρούει με γροθιές ο Τζόρτζεβιτς

38’ Ο Παπαδόπουλος θα βγάλει κάθετη μπαλιά στον Βουτσιώτη, ο οποίος θα βγει τετ α τετ, σουτάροντας πάνω στον τερματοφύλακα

56’ (ΓΚΟΛ 1-0, Χαματάϊ) Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Λιολιοσίδη, η μπάλα θα φτάσει στον Χαματάϊ, ο οποίος με κοντινό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

60’ Γυριστό σουτ από τον Αλιατίδη, η μπάλα άουτ

74’ (ΓΚΟΛ 2-0, Τσικόπουλος Η.) Ο Γιάννης Τσικόπουλος θα εκτελέσει το φάουλ, με τον Ηλία Τσικόπουλο να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα μέσα στην εστία

76’ Δυνατό σουτ από τον Δραγανίδη, η μπάλα άουτ

77’ Ο Ζαχαριουδάκης θα βγει τετ α τετ, θα σουτάρει με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ

91’ (ΓΚΟΛ 3-0, Πιτσιάβας) Ο Αλιατίδης θα κερδίσει πέναλτι, με τον Πιτσιάβα να το εκτελεί και να ευστοχεί

Διαιτητής: Χιώτης (Τρικάλων)

Βοηθοί: Τζανής – Μάνασης  (Τρικάλων)