ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Δύσκολο «τρίποντο» για τον Εορδαϊκό κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (φωτογραφίες)

Μια σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 πήρε η ομάδα του Εορδαϊκού, απέναντι στον «αξιόμαχο» Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας με σκόρερ τον Μαυροματίδη πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς στη συλλογή της, ανεβαίνοντας στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Πτολεμαΐδας και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ του παιχνιδιού.

Μπροστά σε περίπου 200 φιλάθλους, ο Εορδαϊκός επέστρεψε στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις έπειτα από αρκετές εβδομάδες.

Η ομάδα του κύριου Αλεξίου έπαιξε ανα διαστήματα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, δημιουργώντας τελικές ευκαιρίες για γκολ. Από την άλλη ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν απείλησε σχεδόν καθόλου, αφού περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση που άσκησαν στον Εορδαϊκό, δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους.

Μάλιστα οι Πτολεμαϊδιώτες θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το ματς και με περισσότερα γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας του Εθνικού, Καλαϊτζίδης βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο συνήθης «ύποπτος» Μαυροματίδης, στο 47ο λεπτό με γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το παιχνίδι ήταν για γερά «νεύρα», αφού είχαμε σε δύο περιπτώσεις αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Μάλιστα στο 90ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης αναγκάστηκε να διακόψει για περίπου τρία λεπτά το ματς, αφού οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για αντικείμενο που προσγειώθηκε στον αγωνιστικό χώρο από την κερκίδα.

Στο πρώτο μέρος ο Εορδαϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας φάσεις στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να πετυχαίνει το στόχο του. Συγκεκριμένα στο 22ο και στο 24ο λεπτό, Κουλίδης και Χαραλαμπίδης εξαπέλυσαν πολύ δυνατά σουτ, με τον Καλαϊτζίδη να αποκρούει σε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στις δύο περιπτώσεις.

Προς το τέλους του ημιχρόνου ήρθε ακόμα μία καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μαυροματίδη να κάνει την κοντινή προβολή μπροστά στην εστία και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Το ημίχρονο βρήκε χωρίς τελική προσπάθεια την ομάδα της Αλεξανδρούπολης με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς αποτέλεσμα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι φίλαθλοι του Εορδαϊκού σηκώθηκαν από τις θέσεις τους να πανηγυρίσουν το γκολ του Μαυροματίδη στο 47ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο επιθετικός των γηπεδούχων, με γυριστό δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήρθε στο 50ο λεπτό, με τον Σιμτσιάκη να επιχειρεί την απευθείας εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να περνάει σύριζα δίπλα από το δοκάρι του Περπερίδη. Στη συνέχεια ο Μαυροματίδης από πολύ κοντά θα σουτάρει αλλα δεν θα βρει στόχο, χάνοντας την ευκαιρία. Ο Χαραλαμπίδης στο 71ο λεπτό θα πιάσει την δυνατή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Καλαϊτζίδης θα πραγματοποιήσει την απόκρουση του αγώνα, έπειτα από πολύ καλή κεφαλιά του Γιόνδη, ο οποίος σηκώθηκε ψηλότερα όλων. Ο ίδιος παίχτης στη συνέχεια θα χάσει σπουδαία ευκαιρία, αφού θα βγει σε τετ α τετ, θα σουτάρει και ο Καλαϊτζίδης θα πει και πάλι «όχι». Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης λίγο έλειψε στο 86ο λεπτό να ισοφαρίσει, με τον Πελτέκη να βγαίνει τετ α τετ έπειτα από το λάθος του Κάζογλου, και τον Περπερίδη να αποκρούει.

Στο τέλος του παιχνιδιού είχαμε «κοκορομαχίες» μεταξύ των ποδοσφαιριστών, έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Παρασκευά στον Μαυροματίδη. Μάλιστα ο «ρέφερι» της αναμέτρησης διέκοψε για λίγα λεπτά το παιχνίδι, αφού βρέθηκε ένα αντικείμενο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, από τους παίχτες του Εθνικού.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, έδωσε το τρίποντο στον Εορδαϊκό, ο οποίος έφτασε τους 31 βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έμεινε στους 21.

Πλέον ο Εορδαϊκός περιμένει το ματς της Τετάρτης με την Κοζάνη, το οποίο είχε αναβληθεί λόγω των καιρικών συνθηκών.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

7’ Ο Μαυροματίδης θα βγει τετ α τετ, θα σουτάρει αλλά ο Καλαϊτζίδης θα αποκρούσει

22’ Δυνατό σουτ από τον Κουλίδη, δύσκολα σε κόρνερ από τον  Καλαϊτζίδη

24’ Μακρινό δυνατό σουτ από τον Χαραλαμπίδη, διώχνει σε κόρνερ ο Καλαϊτζίδης

26’ Μακρινό σουτ από τον Μπίκο, η μπάλα άουτ

42’ Κοντινή προβολή του Μαυροματίδη έπειτα από σέντρα του Σερσέμη, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δοκάρι

47’ (ΓΚΟΛ, Μαυροματίδης) Ο Μαυροματίδης με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα

50’ Απευθείας φάουλ από τον Σιμτσιάκη, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι

61΄Σουτ από τον Γωνίδη, μπλοκάρει ο Περπερίδης

71’ Ο Χαραλαμπίδης θα πιάσει την κεφαλιά έπειτα από ατομική προσπάθεια και σέντρα του Blisnakov, με την μπάλα να περνάει σύριζα άουτ

73’ Δυνατό σουτ από τον Μπίκο, μπλοκάρει ο Καλαϊτζίδης

78’ Έπειτα από σέντρα του Σερσέμη, η Γιόνδης θα πιάσει την κεφαλιά με τον Καλαϊτζίδη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ

80’ Κάθετη πάσα του Blisnakov στον Γιόνδη, με τον τελευταίο να χάνει το τετ α τετ

83’ Γυριστό σουτ από τον Γιόνδη, η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι

86’ Ο Πελτέκης θα βγει τετ α τετ, θα σουτάρει αλλά ο Περπετίδης θα αποκρούσει

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εορδαϊκός: (Αλεξίου) Περπερίδης, Χαραλαμπίδης, Σερσέμης, Κλαζογλου, Λιάμης, Κουλίδης, Χαραλαμπίδης Θ.(85’ Αμπατζίδης), Μπίκος, Γιόνδης, Blisnakov(94’ Αμαραντίδης), Μαυροματίδης

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Καλαϊτζίδης, Θάνος, Τσαμουραίδης(74’ Μαμούτ α.α.), Παρασκευάς, Δούπας, Χελιδωνίδης(61’ Γκαϊδάτζης), Κυριζάκης(61’ Πελτέκης), Κατρανίτσας, Σιμτσάκης, Θεοδωράκης, Γωνίδης

Διαιτητής: Στεφάνου (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Κόλλιας, Παπαλαζάρου (Ηπείρου)

Παρατηρητής: Παγουνόπουλος Θ.

Γιατρός: Ναχτής Ν.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)