Κυπελλούχος Ε.Π.Σ. Κοζάνης η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων με νίκη στα πέναλτι επί του Μακεδονικού Φούφα (φωτογραφίες)

Το Κύπελλο Ε.Π.Σ. Κοζάνης κατέκτησε η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων σε ένα συγκλονιστικό τελικό κόντρα στον Μακεδονικό Φούφα.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο με 1-1, σκορ που παρέμεινε και στις δύο παρατάσεις. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων με «ήρωα» τον Ντούκα, ο οποίος εκτέλεσε το τελευταίο πέναλτι, κέρδισε με 6-5 σηκώνοντας το Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Το top-sport.gr βρέθηκε στο ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ του τελικού.

Μπροστά σε περισσότερους από 850 φιλάθλους, Α.Ε.Π. Καραγιαννίων και Μακεδονικός Φούφα αναμετρήθηκαν για τον τελικό του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Η καταρρακτώδης βροχή ανά διαστήματα του παιχνιδιού μπορεί μεν να επηρέασε το ματς, αλλά το θέαμα από τις δύο ομάδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο ήταν πολύ καλό.

Σκληρά μαρκαρίσματα, κίτρινες κάρτες, δυνατές μονομαχίες, αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών, φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, παλμό από την κερκίδα, αγωνία κατά την διαδικασία των πέναλτι, κλάματα , πανηγυρισμοί αλλά και κοντράστ συναισθημάτων είναι αυτά που ξεχώρισαν από ένα πραγματικό ντέρμπι.

Ας δούμε τι έγινε στον τελικό από την αρχή.

Στο πρώτο μέρος ο Μακεδονικός Φούφα πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αφού δημιούργησε και δύο καλές φάσεις για γκολ. Αρχικά ο Σαλάκης στο 9ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον Βίδρα να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 18ο λεπτό η κεφαλιά του Πακάλτση, πέρασε άουτ.

Η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων στην πρώτη καλή ευκαιρία βρήκε δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Έπειτα από διώξιμο του Βίδρα, η μπάλα κατευθύνθηκε προς την εστία του Σακαρίδη, περνώντας από πάνω του, με τον Κεΐσογλου να χάνει αρχικά την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Σαββούδης ερχόμενος από πίσω σε κενή εστία θα γράψει το 1-0 για την ομάδα του, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Φούφας αντέδρασε συνεχίζοντας να χάνει ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Ο Τοπάλης στο 31ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η πίεση συνεχίστηκε με τον Μακεδονικό να ψάχνει την ισοφάριση, χωρίς όμως να ευστοχεί με τη μπάλα σε πολλές περιπτώσεις να μην του κάνει το χατίρι.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων προηγούμενη με σκορ 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του κύριου Εμμανουηλίδη με το «καλημέρα» έφερε το ματς στα ίσα. Συγκεκριμένα στο 46ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Τοπάλη και αναμπουμπούλα στην άμυνα της Α.Ε.Π. η μπάλα έφτασε στον Χάϊτα, ο οποίος με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βίδρα κάνοντας το 1-1.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε, αφού η βροχή έκανε την εμφάνισή της, δυσκολεύοντας το έργο των ποδοσφαιριστών. Και οι δύο ομάδες πρόσεχαν περισσότερο τα αμυντικά τους καθήκοντα όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα. Ο κύριος Τσιγγένης σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού, οδηγώντας το στην παράταση.

Εκεί ήταν που φάνηκε και η κούραση των παιχτών, με την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων και τον Μακεδονικό Φούφα να σημιουργούν από δύο τελικές χωρίς να βρουν στόχο. Λίγο έλειψε στο τέλος ο Σολάκης να δώσε την νίκη στην ομάδα του, ο οποίος στο 120’ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Κλόντι Ντούκα με απόλυτη ψυχραιμία εκτέλεσε το 7ο πέναλτι της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, δίνοντας στην ομάδα του το πολύτιμο τρόπαιο. Οι παίχτες και ο προπονητής των «Ποντίων» έτρεξαν προς το μέρος το Ντούκα πανηγυρίζοντας έξαλα αυτή την κατάκτηση, με τον κόσμο να συμμετέχει στα πανηγύρια. Έτσι μετά το κλασσικό «ΟΛΕ» προς την κερκίδα, οι δύο ομάδες πήραν τα μετάλλια τους, με τους νικητές να σηκώνουν το τρόπαιο του νικητή!

Να τονίσουμε πως ο Μακεδονικός Φούφα είχε αρκετά παράπονα από την διαιτησία.

Η διαδικασία των πέναλτι κατά σειρά: 1-0,1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 5-4, 5-5, 5-6

Οι φάσεις και τα γκολ:

9’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σολάκη, αποκρούει σε κόρνερ ο Βίδρας

18’ Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τοπάλη, ο Πακάλτσης θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ

19’ (ΓΚΟΛ 1-0, Σαββούδης) Ο Κεΐσογλου έπειτα από λάθος του Σακαρίδη θα βγει μπροστά στο τέρμα, θα σουτάρει χωρίς αποτέλεσμα με την μπάλα να φτάνει στον Σαββούδη ο οποίος σε κενή εστία θα σκοράρει με κοντινό σουτ

30’ Δυνατό σουτ από τον Σολάκη, η μπάλα λίγο έξω

31’ Απευθείας κόρνερ από τον Τοπάλη, η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι

35’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τοπάλη, η μπάλα ελάχιστα έξω

39’ Μακρινό σουτ από τον Σικαλόπουλο, η μπάλα έξω

46’ (ΓΚΟΛ 1-1, Xάιτας) Έπειτα από σέντρα του Τοπάλη και αναμπουμπούλα στην άμυνα της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, η μπάλα θα φτάσει στον Χάιτα ο οποίος με σουτ θα ισοφαρίσει

68’΄Απευθείας φάουλ από τον Σικαλόπουλο, ο Σακαρίδης θα διώξει με γροθιές

86’ Δυνατό σουτ από τον Σολάκη, η μπάλα κοντράρει στον Λιάμη και περνάει κόρνερ

99’ Ο Σαββούδης θα πιάσει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ίττη, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ

108’ Δυνατό σουτ από τον Κεΐσογλου, ο Σακαρίδης μμπλοκάρει

115’ Γυριστό σουτ τον Γκόλη, η μπάλα άουτ

120’ Κεφαλιά του Σολάκη έπειτα από σέντρα του Τοπάλη, η μπάλα ελάχιστα έξω

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: (Σαμαράς) Βίδρας, Τσίλης(56’ Ντούκα), Πασχαλίδης, Ίττης, Ζεβανταρίδης(76’ Ντουρμίσι), Λιάμης, Παπαδόπουλος, Μαλούτας(58’ Απόστολίδης), Κεΐσογλου, Σαββούδης, Σικαλόπουλος

Μακεδονικός Φούφα: (Εμμανουηλίδης) Σακαρίδης, Κοπατσάρης(107’ Γκόλης), Τσακαλίδης, Πακάλτσης, Σιδηρόπουλος, Χάϊτας, Φωτιάδης(113’ Μίμης), Σολάκης, Τοπάλης, Χατζηρούμπης(103’ Δούφας), Τζουβάρας

Διαιτητής: Τσιγγένης

Βοηθοί: Τζιουβάρας – Παπαδόπουλος

Τέταρτος: Τσιμεντερίδης

Παρατηρητής: Σαλτσίδης Σάββας