Εντυπωσίασε η Κοζάνη στο φιλικό με την Καστοριά (φωτογραφίες)

Την νίκη με σκορ 4-0 πήρε η ομάδα της Κοζάνης σήμερα το απόγευμα με αντίπαλο την Καστοριά, στο Δ.Α.Κ. Κοζάνης σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με πολλές μονομαχίες.

Οι γουναράδες δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί, αφού περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, σε αντίθεση με τους παίχτες της Κοζάνης, οι οποίοι έδειξαν σημάδια βελτίωσης μέσα στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας μάλιστα και τέσσερις φορές.

Ο Γιάννης Προβίδας, προπονητής της Κοζάνης χρησιμοποίησε όλους τους παίχτες που είχε στην αποστολή όπως και ο προπονητής της Καστοριάς, Πασχάλης Δημητρίου.

Αρκετές ευκαιρίες για γκολ δημιούργησαν οι Κοζανίτες, ειδικά στο πρώτο μέρος με τους παίχτες της Καστοριάς να μην μπορούν να κάνουν κάποια αξιόλογη φάση.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε και μόλις στο 5ο λεπτό ο Σίμος Ντεμιράι απειλεί με σουτ από μακρινή απόσταση, με τον γκολκίπερ της Καστοριάς, Κοκκινίδη να του λέει όχι στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.Στο 12' ο Ταφαρλής, θα κάνει σκληρό φάουλ αντικρίζοντας την κίτρινη κάρτα με τον Μπαϊρακτάρη στο ίδιο λεπτό να πιάνει μία κεφαλιά και τον Χαζτηγιαννάκη να μπλοκάρει. Στο 17' ο Τσικόπουλος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 29' ο Ματούλας μετά από εξαιρετική προσπάθεια, έκανε την κούρσα από τα αριστερά, σέντραρε, ο Τσικόπουλος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει και πάλι άουτ. Το γκολ για την Κοζάνη τελικά ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Σκέρντι να κάνει την σέντρα πάρε βάλε στον Γκέκα, με τον τελευταίο να γράφει το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Κοζάνη θα διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Κοκκινίδη να κάνει τραγικό λάθος και τον Σκέρτνι να μην έχει κανένα πρόβλημα σε κενή εστία να κάνει το 2-0, όπου ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο προπονητές όπως προαναφέραμε, έκαναν αρκετές αλλαγές δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κινήθηκε σε ρηχά νερά μετρώντας μόνο μία φάση για την Κοζάνη στο 61' με τον Σίμο Ντεμιράι. Στο 65' ο Τσικόπουλος δοκίμασε το πόδι του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 73' ο Δρόσος πήρε την μπάλα από τα αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε, έσπασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Σκέρντι με σουτ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0. Η Καστοριά δεν μπόρεσε να κάνει φάση στο δεύτερο 45λεπτο παίζοντας μόνο με βαθιές μπαλιές. Στο 88' ο Ντεμιράι πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα στα πλάγια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό γκολ, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα τις κερκίδας και των συμπαικτών του.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε νικήτρια την Κοζάνη στο φιλικό με αντίπαλο την Καστοριά, σε ένα παιχνίδι με πολύ δυνατά μαρκαρίσματα και πάθος από τους παίχτες των δύο ομάδων.

Οι εντεκάδες:

Κοζάνη: (Προβίδας) Χατζηγιαννάκης, Ντούκα, Μπιμπίρης, Καραμπατζάκης, Ματούλας, Ταφαρλής, Γκέκα, Παπαδόπουλος, Ντεμιράϊ, Χαματάϊ, Τσικόπουλος

Αναπληρωματικοί: Βίδρας, Μαλούτας, Βαλαής, Μπίντσης, Άλα, Δρόσος, Αλιατίδης, Γκαζέλης

Καστοριά: (Δημητρίου) Κοκκινίδης, Μπαϊρακτάρης, Σαβαϊδης, Σουμέλας, Σπανός, Αθανασιάδης, Καλαϊτζίδης, Ντάμζι, Σιαπανίδης, Μπορώζης, Καραθάνος

Αναπληρωματικοί: Τσαμασλίδης, Χριστοφορίδης, Αντριάνο, Γκάμπι, Ρουμπέν, Μουρατίδης, Γεωργιάδης, Τσόπρος, Κεφάλας, Μηλιάτης, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος, Φράγκος, Γανώλης, Τούλιος, Τσοτουλίδης