to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Γ' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Απόλλων Αυλών - Δόξα Βερμίου Πύργων 1-2 (φωτογραφίες)

"Δια πυρός και σιδήρου " με Τσαραμανίδη & Παριγορίδη οι Πύργοι πήραν το διπλό''

Ενα ματς για γερά νεύρα διεξήχθει στο γήπεδο των Αυλών όπου η Δόξα Βερμίου Πύργων πήρε το διπλό και διατηρήθηκε στη δεύτερη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας της Γ! Επς Κοζάνης.Ενα διπλό σε μια δύσκολη έδρα απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα των Αύλων η οποία και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 73¨λεπτό με 1-0. Αξιοσημείωτο είναι ότι η Δόξα Βερμίου Πύργων παραμένει αήττητη για 11η συνεχόμενη αγωνιστική με την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία.

Φάσεις και γκόλ:

Στο 2΄ λεπτό ο Παριγορίδης κάνει εκπληκτική μπαλια στον Αndrea H. ο τελευταίος θα πιάσει το δυνατό σουτ για να απεκρούσει ο Κουτσιώτας και να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 5" λεπτό σε φάουλ για τις Αυλές ο Χερναντέζ Παπατούνας θα αναγκάσει τον Τσιτλαχίδη σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Στο 11¨ λεπτό ο Τσαραμανίδης δίνει στον Πεσιρίδη Π. που μέσα από την μικρή περιοχή θα στειλει την μπάλα άουτ.Στο 14¨λεπτό σε φαση διαρκείας στην εστία των Αυλών αρχικά ο Βαγκόπουλος  και στην συνέχεια Παπαχρήστου Ν. θα πιάσει κεφαλιά για να διώξει πάνω στην γραμμη σε κόρνερ ο Καραδήμος.

Στο 20¨λεπτό ο Παλάσκας θα χάσει την εκπληκτική ευκαιρία να κάνει το 1-0 όταν σε τετ α τετ θα αναγκάσει τον Τσιτλαχίδη να κάνει φοβερή απόκρουση διατηρόντας το ανέπαφο για την εστία του.

Στο 29¨ χάθηκε η μπάλα σε συνδυασμό των Παριγορίδη Andrea h. με τελικό αποδέκτη τον Τσαραμανίδη που υπό την πίεση του Καραδήμου θα αστοχήσει να στείλει την μπα΄λα στα δύχτια.

Στο 44¨λεπτό ωραίος συνδυασμος του Παλάσκα με τον Κακαφίκα προλαβάινει όμως ο Τσιτλαχίδης και διώχνει πριν ο τελευταίος να γίνει απειλιτικός.

Ημιχρονο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ωραίο γκόλ με τάκλιν ( μέσα από την μικρή περιοχή ) του Κακαφίκα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασυνενοησιία ( ολιγορία ) των Τσιτλαχίδη Shkelzen H.  και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Απόλλωνα Αυλών μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς απο του φιλάθλους τους.

Μετά το γκολ για την ομάδα των Αύλων το παιχνιδι εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για την ομάδα των Πύργων.

Στο 60¨λεπτό ο Andreaw H. θα κενει το κόρνερ με το σουτ του Παριγορίδη να φεύγει μόλις άουτ.

Στο 71¨λεπτό αυτή την φορά ο Τσαραμανίδης θα πιάσει " άδεια ¨το σουτ σε σέντρα του Andrea H. και θα χάσει την μοναδική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Η ώρα περνούσε υπέρ της ομάδας του Απόλλωνα Αύλων που ήταν κοντά σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στην αήττητη Δόξα Βερμίου Πύργων με το άγχος να μεταφέρεται στα πόδια των φιλοξενούμενων.

Στα τελευταία λεπτά Τσαραμανίδης και Παριγορίδης ( όταν η μπάλα " έκαιγε " ) σκόραραν και έδωσαν το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα τους.

Στο 74" ο Παριγορίδης μπάινοντας από πλαγια δεξιά θα πασάρει στον Τσαραμανίδη που με ψύχραιμο σουτ θα γράψει το 1-1 και θα δώσει στο ματς νέα τροπή.Στο 77" ο Τσαραμανίδης δίνει στον Παριγορίδη που θα αστοχήσει μέσα απο την μικρή περιοχη στελνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 85΄ λεπτό και πάλι σε συνδυασμό των Τσαραμανίδη - Παριγορίδη ο τελευταίος θα σουτάρει και εξ¨έπαφης ο πολύ καλός Κουτσιώτας θα κάνει την απέκρουση του αγώνα διατηρώντας το σκορ στο 1-1.
Δύο λεπτα όμως αργότερα στο 87¨λεπτό ο αμυντικός της Δόξας Βερμίου Πύργων Πεσιρίδης Δ. θα κάνει μπαλιά " τρύπα " στον Παριγορίδη βγάζοντας τον τετ α τετ με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δύχτια κάνοντας το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους περίπου 20 φίλους της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στην συνέχεια η ομάδα των Αύλων πίεσε μεχρι και τα 5 λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε ο διαιτητής Δεληζήσης Α. με αποκορύφωμα το φάουλ του Μπουχάρα που μπλόκαρε σταθερά ο Τσιτλαχίδης με την λήξη του αγώνα να βρίσκει την ομάδα των Πύργων νικήτρια με 1-2 και την ομάδα των Αυλών να χάνει την ευκαιρία να κάνει την μεγάλη έκπληξη.

Αμφότερες οι δύο ομάδες με πολλά παράπονα για το διαιτητικό τρίο των Δεληζήση Α. Σούλη Γ. Τσεπουρα Κ που σύμφωνα με τους παράγοντες των ομάδων υπέπεσαν σε λάθη ουσιαστικά μην μπορώντας να "κρατήσουν " το ματς.
Σημαντική όπου χρειάστηκε η παρουσία του γιατρού Γκούντιου Δημητρίου.

Συνθέσεις:

Απόλλων Αυλών: ΚΟΥΤΣΙΩΤΑΣ,Χερναντέζ Παπατούνας,Δημώκας,ΜΠΟΥΧΑΡΑΣ,Καραδήμος,Κούτσιας,Βαρταλάμης ( 57 Μπασδέκης )Λάσπας,Παλάσκας,Πέλεκας,ΚΑΚΑΦΙΚΑΣ ( 85 Παπικόπουλος )

Δόξα Βερμίου Πύργων: ΤΣΙΤΛΑΧΙΔΗΣ,Shkelzen H,Χατζόγλου,Τσιαρτσιανίδης,Πεσιρίδης Δ,ΒΑΓΚΟΠΟΥΛΟΣ,Παπαχρήστου ( 65 Ασλανίδης ),ANDREAS H ( 85 Παραστατίδης ),Πεσιρίδης Π,ΤΣΑΡΑΜΑΝΙΔΗΣ ,ΠΑΡΙΓΟΡΙΔΗΣ ( 88 Κανιγαριδης ).