SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Νίκη «δια πυρός και σιδήρου» για τα Κρανίδια κόντρα στις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες)

Μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρανε σήμερα το πρωί τα Κρανίδια με σκορ 2-1, απέναντι στις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 11η αγωνιστικής του Β' Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Στρατιωτικό Γήπεδο Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ.

Μπροστά σε περίπου 50 φιλάθλους, διεξήχθη το παιχνίδι με την θερμοκρασία να είναι αρκετά καλή. Τα Κρανίδια σημείωσαν μια σημαντική νίκη και μάλιστα με ανατροπή.

Το ματς ήταν «ντέρμπι» από την αρχή μέχρι και το τέλος, με αρκετές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή, δύο πέναλτι αλλά και πολλές χαμένες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες του Β' Τοπικού.

IMG 0993

Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα, με τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης (που έπαιξαν με νέο προπονητή) να κυριαρχούν στο πρώτο μέρος, και τα Κρανίδια να έχουν την ουσία στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ.

Ας πάρουμε την αναμέτρηση από την αρχή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά καλά για τους φιλοξενούμενους, αφού «μόλις» στο 5ο λεπτό, ο Παρασκευόπουλος κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δελινιώτης, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ, σπαταλώντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τα Κρανίδια. Από εκεί και πέρα είδαμε από τις Ελπίδες κυριολεκτικά να «σφυροκοπούν» την αντίπαλη εστία, έχοντας πολλές κλασσικές ευκαιρίες. Στο 23ο λεπτό, έπειτα από γέμισμα στην περιοχή ο Καλαφατίδης από κοντά θα κάνει το ευθύβολο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αρίδα, κάνοντας το 1-0.

IMG 1025

Οι «κίτρινοι» συνέχιζαν να πιέζουν τα Κρανίδια, με τον Κασαπίδη και τον Τρέβλα να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, με τον Αρίδα να δηλώνει παρών σε όλες τις περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι, αφού δεν έβρισαν λύσεις στην επιθετική τους γραμμή. Κάποια σουτ που πραγματοποίησε ο Διαμαντής, δεν βρήκαν στόχο και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και με περισσότερη αποφασιστικότητα. Το σκηνικό μεταφέρθηκε προς την εστία του Γάτα, με τους παίχτες των Κρανιδίων να πιέζουν για την ισοφάριση. Στο 61ο λεπτό τα κατάφεραν , με τον Παρασκευόπουλο να κερδίζει και δεύτερο καθαρό πέναλτι για την ομάδα του, σε ανατροπή από τον Γάτα. Αυτή την φορά ο Διαμαντής ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 67ο λεπτό ο Τσολακίδης δοκίμασε το πόδι του, με τον Αρίδα να μπλοκάρει σταθερά.

IMG 1049

Οι παίχτες του κύριου Διαμαντή, είχαν κλείσει πίσω τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης, αφού πλέον κυνηγούσαν το «τρίποντο» της νίκης. Στο 77ο λεπτό, έπειτα από σύγχυση μέσα στην περιοχή των Ελπίδων, ο Σιαμαντζιούρας που είχε περάσει ως αλλαγή εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, με την μπάλα να στρώνεστε στα πόδια του, όπου με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Γάτα, κάνοντας την ανατροπή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης να προσπαθούν για το κάτι παραπάνω χωρίς αποτέλεσμα. Τα Κρανίδια κράτησαν μέχρι το τέλος το 2-1, με το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Σουλίδη να δίνει την σημαντική νίκη στους φιλοξενούμενους.

Έτσι η Α.Ε. Καρανιδίων έφτασε τους 26 βαθμούς, σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίες. Από την άλλη οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης που ίσως άξιζαν τον βαθμό της ισοπαλίας, έμεινε στους 17 βαθμούς.

IMG 0994

Οι φάσες και τα γκολ του αγώνα:

6’ Σέντρα από τον Τσολακίδη, κεφαλιά από τον Θεοφανίδη, διώχνουν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί των Κρανιδίων

7’ Ο Παρασκευόπουλος θα κερδίσει πέναλτι, με τον Δελινιώτη να αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα άουτ

12’ Δυνατό σουτ από τον Διαμαντή, διώχνουν οι αμυντικοί

18’ Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Κικίδη, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω

23’ (1-0, Καλαφατίδης) Έπειτα από γέμισμα στην περιοχή των Κρανιδίων, η μπάλα θα φτάσει τον Καλαφατίδη, με τον τελευταίο να κάνει το ευθύβολο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

24’ Μακρινό σουτ από τον Κασαπίδη, δύσκολα με γροθιές ο Αρίδας

27’ Κοντινό σουτ από τον Τρέβλα, μπλοκάρει ο Αρίδας

30’ Κεφαλιά πάσα από τον Τσολακίδη στον Τρέβλα, με τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά και τον Αρίδα να μπλοκάρει

31’ Σουτ από τον Διαμαντή, η μπάλα ψηλά άουτ

39’ Απευθείας φάουλ από τον Κασαπίδη, δύσκολα σε κόρνερ ο Αρίδας

42’ Διαγώνιο ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Maloku, η μπάλα άουτ

45’ Σουτ του Διαμαντή υπό πίεση, μπλοκάρει ο Γάτας

52΄Σουτ από τον Παρασκευόπουλο, η μπάλα άουτ

59’ Γυριστό σουτ από τον Παπαδόπουλο, η μπάλα άουτ

60’ Σέντρα σουτ από τον Τσολακίδη, η μπάλα περνάει άουτ

61’ (1-1, Διαμαντής) Ο Παρασκευόπουλος θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Γάτα, με τον Διαμαντή να αναλαμβάνει την εκτέλεση, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι

67’ Δυνατό σουτ από τον Τσολακίδη, μπλοκάρει ο Αρίδας

77’ (1-2, Σιαμαντζιούρας) Έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των Ελπίδων, ο Σιαμαντζιούρας αφού του στρωθεί η μπάλα στην μικρή περιοχή, θα την στείλει με κοντινό πλασέ στα δίχτυα του Γάτα

80’ Απευθείας φάουλ από τον Διαμαντή, μπλοκάρει ο Γάτας

81’ Απευθείας φάουλ από τον Τσολακίδη, αποκρούει ο Αρίδας

56’ Απευθείας φάουλ από τον Χότζα, μπλοκάρει ο Γάτας