Δύσκολο «τρίποντο» για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων κόντρα στον «παθιασμένο» Μακεδονικό Κοζάνης (φωτογραφίες)

Μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 πήρε η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων απέναντι στην ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης

, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

«Λυτρωτής» για τους «Πόντιους» ο Αντώνης Σαββούδης, ο οποίος σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Στρατιωτικό γήπεδο Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ του παιχνιδιού.

Μπροστά σε περίπου 150 φιλάθλους, οι οποίοι γέμισαν τις κερκίδες με την παρουσία τους, Μακεδονικός Κοζάνης και Α.Ε.Π. Καραγιαννίων πρόσφεραν αρκετά καλό θέαμα, με την μπάλα να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Μακεδονικός Κοζάνης έβγαλε αρκετό πάθος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό, με τους παίχτες του κύριου Καραθανάση να υστερούν στην τελική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα και από την διαιτησία, αφού διαμαρτυρήθηκαν για δύο με τρείς φάσεις κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Από την άλλη η ομάδα της Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, βρέθηκε στο Στρατιωτικό γήπεδο χωρίς τον προπονητή της, Γιάννη Σαμαρά, ο οποίος έλειπε για προσωπικούς λόγους. Αυτό δεν πτόησε τους παίχτες, αφού δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. «Ήρωας» για τους «Πόντιους» αποδείχτηκε ο Σαββούδης, με το ωραίo τέρμα που πέτυχε 25 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ας πάρουμε το παιχνίδι από την αρχή.

Στο πρώτο μέρος σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες έβγαλαν αρκετό πάθος με το ματς να ξεκινάει πολύ δυνατά.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κεΐσογλου στο 10ο λεπτό, με τον Πάντο να εξουδετερώνει το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε. Η απάντηση για τον Μακεδονικό ήρθε στο 18ο λεπτό, με τον Κουτούλα να δοκιμάζει από μακρινή απόσταση ψηλοκρεμαστό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Βίδρα, ο οποίος με τα ακροδάχτυλα έστειλε την μπάλα κόρνερ. Η Α.Ε.Π. συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, κυρίως με στημένες φάσεις με τον Μακεδονικό να παίζει παθητικά.

Οι γηπεδούχοι στο 34ο λεπτό, στάθηκαν άτυχοι αφού ο Κιβρακίδης τραυματίστηκε στο πρόσωπο, αποχωρώντας από το παιχνίδι. Τελευταία καλή ευκαιρία του ημιχρόνου, έγινε στις καθυστερήσεις για την Α.Ε.Π. Καραγιαννίων, με τον Γκέτσιο να εκτελεί απευθείας το φάουλ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από την εστία του Πάντου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η αναμέτρηση ήταν πιο κλειστή, αφού και οι δύο αντίπαλοι έδωσαν περισσότερη προσοχή στα αμυντικά τους καθήκοντα. Ο Μακεδονικός έχασε μοναδική ευκαιρία στο 48ο λεπτό, με τον Λάμπρου να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 63ο λεπτό η ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης διαμαρτυρήθηκε έντονα σον κύριο Τσιγγένη, για ένα φράγμα που έγινε σε παίχτη των γηπεδούχων από αμυντικούς της Α.Ε.Π., δύο μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Το παιχνίδι συνεχίστηκε, όπου στο 66ο λεπτό, ο Σαββούδης από πλάγια θέση θα περάσει όποιον βρει μπροστά του, θα σουτάρει με τα αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1. Οι «Πόντιοι» έγιναν ένα «κουβάρι» πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ.

Ο Μακεδονικός βγήκε μπροστά, αφού πλέον κυνηγούσε το γκολ της ισοφάρισης. Η μοναδική απειλή ήταν ένα δυνατό σουτ από τον Ματούλα, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει άουτ. Για τα επόμενα λεπτά, η Α.Ε.Π. έπαιξε συντηρητικό ποδόσφαιρο, αφού είχε στα χέρια της την νίκη. Το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα του κύριου Τσιγγένη, με την Α.Ε.Π. να παίρνει τρεις σημαντικούς βαθμούς, ενόψει της συνέχειας. Από την άλλη ο Μακεδονικός Κοζάνης μένει με την «πικρία», αφού ίσως άξιζε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Έτσι η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων έφτασε τους 32 βαθμούς και έμεινε «μόλις» έναν βαθμό πίσω από τον Μακεδονικό Φούφα, ο οποίος «γκέλαρε» αποσπώντας ισοπαλία με τον Εθνικό Βατερού. Ο Μακεδονικός Κοζάνης έμεινε στους 17 βαθμούς, που παρά την ήττα θα κρατήσει τα θετικά από την σημερινή «παθιασμένη» εμφάνιση.

Οι φάσεις του παιχνιδιού:

2’ Σέντρα από τον Ντούκα, κεφαλιά από τον Αποστολίδη, η μπάλα θα περάσει άουτ

10’ Σέντρα από τον Σαββούδη, η μπάλα θα περάσει από όλους, ο Κεΐσογλου θα πιάσει το σουτ, με τον Πάντο να αποκρούει σε κόρνερ

18’ Μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Κουτούλα, ο Βίδρας θα διώξει με υπερένταση σε κόρνερ

24’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σαββούδη, ο Πάντος θα διώξει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα

39’ Ο Σαββούδης θα πασάρει στον Ντούκα, αυτός θα σεντράρει στην περιοχή με τον Αποστολίδη να στέλνει από καλή θέση την μπάλα άουτ. Στην συγκεκριμένη φάση οι άνθρωποι του Μακεδονικού, διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στον Ντούκα

45+2’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκέτσιο, η μπάλα περνάει ελάχιστα από το δεξί δοκάρι

48’ Ο Λάμπρου από πλεονεκτική θέση, θα σουτάρει στέλνοντας την μπάλα αρκετά ψηλά, προς απογοήτευση όλων

60’ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Κεΐσογλου, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ

66’ (ΓΚΟΛ 0-1, Σαββούδης) Ο Σαββούδης θα πάρει την μπάλα από πλάγια δεξιά, θα περάσει όποιον βρει μπροστά του, θα πλασάρει με το αντίθετο πόδι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πάντου, σημειώνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ

69’ Δυνατό σουτ από τον Ματούλα, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

75’ Μακρινό σουτ από τον Απόστολίδη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

77’ Ο Γκέτσιος θα σεντράρει στον Κεΐσογλου, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τον Πάντο να μπλοκάρει

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Πάντος, Θωμαΐδης, Αντωνόπουλος, Τσατσόπουλος(78’ Φωλίνας), Κιβρακίδης(37’ Παπαδημητρίου α.α.), Λάμπρου(67’ Κοτταρίδης), Νικολάου, Ματούλας, Παρτάλης, Κουτούλας, Leka

Στον πάγκο: Χαρισίου, Καλτσούνης, Ζιαζιάς, Χατζηνικολάκης

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: Βίδρας, Ντούκα, Durmishi(90’ Λιάμης), Δημητριάδης, Ζερβανταρίδης, Απόστολίδης(85’ Δουγαλής), Κεΐσογλου(78’ Τραπεζανλίδης), Παπαδόπουλος, Μαλούτας, Σαββούδης Γκέτσιος

Στον πάγκο: Παπαγερίδης, Τσίλης, Ίττης, Αλεξανδρής

Διαιτητής: Τσιγγένης

Επόπτες: Γεωργιάδης, Τζιαμπάσης

Γιατρός αγώνα: Κουλούρης

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)