Γ' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Δόξα Βερμίου Πύργων - Πρόοδος Κομνηνών 4-0 (φωτογραφίες)

Παράσταση για 'ενα ρόλο με πρωταγωνιστή την Δόξα Βερμίου Πύργων εξελίχθηκε το τοπικό "ντέρμπυ" Εορδαιας

, με την ομάδα της Πρόοδου Κομνηνών με τελικό σκορ 4-0.

Ετσι η ομάδα της Δοξας Βερμίου Πύργων με προπονητή τον Λάζαρο Τριανταφυλλίδη παρέμεινε αήτητη με 7 νίκες και 2 ισοπαλλίες να φιγουράρει στην δεύτερη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας της Γ! Ερασιτεχνιής Επς Κοζάνης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν  αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του φορμαρισμένου Τσιτλαχίδη γνωρίζοντας έτσι την συντριβή με 4-0.

Φάσεις- γκολ

Στο 7ο λεπτό μετά από εναλλαγή των παιχτών Παριγορίδη -Hohza Α - Τσαραμανίδη ο τελευταίος πασσάρει  στον Παπαχρήστου που μέσα από την μικρή περιοχή κάνει αδύναμο σουτ μπλοκάροντας ο τερματοφύλακας Κατωτοικίδης.

Στο 23ο λεπτό σε σουτ του Παπαχρήστου απέκρουσε εκπληκτικά  ο Κατωτοικίδης.

Στο 29ο  λεπτό κόρνερ ο Τσαραμανίδης κεφαλιά ο Hohza A. στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 32ο λεπτό  ο Hohxa S. προσπάθησε να σεντράρει η μπάλα βρήκε το χέρι του Τερζίδη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Αρτζουμάνης θα δώσει την εσχάτη των ποινών μεσα σε έντονες αποδοκιμασίες απο μερίδα φιλάθλων της Πρόοδου Κομνηνών που το θεώρησαν ακούσιο.Το πέναλντι θα εκτελέσει με δύναμη ο Παριγορίδης κάνοντας το 1-0 αφιερωνοντας το όλη η ομάδα στον Ελευθεριαδη Ι.Γ που την τριτη θα εγχειρήσει το γόνατό του μετά από τραυματισμό που είχε  στο ματς με την Καρυδίτσα.

Στο 39ο λεπτό δυνατό σουτ του Hohza A. απέκρουσε σε κόρνερ ο Κατωτοικίδης. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Τσαραμανίδης και η κεφαλιά του Πεσιρίδη Π. έφυγε μόλις άουτ.Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Με την επανάληψη ο Κατωτοικίδης κάνει ασταθή απέκρουση,αιφνιδιάζεται ο Παπαχρήστου χάνοντας την ευκαιρία για γκολ.

Στο 55ο λεπτό  ο Π. Πεσιρίδης  προσπάθησε να αιφνιδιάσει  με σουτ από το κέντρο με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει στο 55 το εκανε στο 69ο λεπτό με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δυχτια των φιλοξενούμενων και κάνοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των περίπου 250 φιλάθλων.

Στο 76ο λεπτό κόρνερ ο  Π. Πεσιρίδης κεφαλιά ο Παριγορίδης μόλις άουτ.

Στο 90ο λεπτό εκτέλεσε φάουλ ο  Δ. Πεσιρίδης από το κέντρο του γηπέδου κάνοντας το 3-0.

Στο 93ο λεπτό ο Τσαραμανίδης μπήκε από δεξιά περνόντας 2 παίχτες και έδωσε έτοιμο γκολ στον νεαρό Παραστατίδη ο οποίος βρέθηκε στην σωστή θεση και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.