SirTheodor834

ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

Νίκη με ανατροπή για τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης κόντρα στην Αναγέννηση Λιβαδερού (φωτογραφίες)

Την νίκη με σκορ 2-1 πήραν σήμερα το πρωί οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης, απέναντι στην «μαχητική» ομάδα του Λιβαδερού.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Β’ Τοπικού (1ος Όμιλος) Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Στρατιωτικό γήπεδο της Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ του αγώνα.

Ένα ακόμα «τρίποντο» πανηγύρισαν οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης και μάλιστα με ανατροπή. Λιγοστός κόσμος βρέθηκε στις κερκίδες, με την βροχή να κάνει την εμφάνισή της ανά διαστήματα.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας την αντίπαλη εστία με τους Τσολακίδη και Δεληζήση, με τον τερματοφύλακα του Λιβαδερού, Νίκο να δηλώνει παρών. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 18ο λεπτό, σε ανατροπή που έγινε στον Τσιτσιούρη μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Λιβαδερού. Από εκεί και πέρα οι Ελπίδες προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς αποτέλεσμα, δημιουργώντας λίγες ευκαιρίες για γκολ, με το Λιβαδερό να παίζει παθητικά.

Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο κύριος Σαμαράς έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Κηπηρτίδη και Καλαφατίδη, κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική. Η Αναγέννηση Λιβαδερού απείλησε στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, με το σουτ του Τσιτσιούρη να χτυπάει στο δοκάρι της εστίας, Στο 56ο λεπτό όμως, οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με τον συνήθη «ύποπτο» Κασαπίδη. Ο «μικρός» με ωραίο διαγώνιο σου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1 για την ομάδα του.

Η ολική ανατροπή ήρθε στο 76ο λεπτό, με την «χρυσή» αλλαγή του Καλαφατίδη. Ο «μικρόσωμος» φορ των κιτρινόμαυρων, έπειτα από μπαλιά του Κασαπίδη, βγήκε «τετ α τετ», πλασάροντας άψογα στην δεξιά γωνία της εστίας δίνοντας προβάδισμα με 2-1 στις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κουρασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Οι Ελπίδες προσπάθησαν και για τρίτο γκολ, αλλά τελικά το τελευταίο σφύριγμα του κύριου Μαζαράκη, έδωσε την πολύτιμη νίκη στους «κιτρινόμαυρους».

Έτσι η ομάδα των Ελπίδων έφτασε τους 17 βαθμούς, όπου την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Α.Ε.Κ. Καλαμιάς. Από την άλλη το Λιβαδερό έμεινε στους 9 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει εντός έδρας με τον Ερμή Πλατανορρεύματος.

Οι φάσεις και τα γκολ του παιχνιδιού:

6’ Ο Τσολακίδης θα πιάσει αδύναμη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κουτσουσίμου, με τον Νίκο να μπλοκάρει

16’ Μπαλιά του Τσολακίδη στον Δεληζήση, ο τελευταίος θα σουτάρει με τον Νίκο να αποκρούει σε κόρνερ

18’ (ΓΚΟΛ 0-1) Ο Τσιτσιούρης θα ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος

25’ Κεφαλιά από τον Τρεβλά, η μπάλα ελάχιστα έξω

44’ Δυνατό σουτ από τον Τσολαίδη, μπλοκάρει σταθερά ο Νίκος

50’ Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Τσιτσιούρη, η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι

56’ (ΓΚΟΛ 1-1) Πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ από τον Κασαπίδη, η μπάλα στα δίχτυα

76’ (ΓΚΟΛ 2-1) Ο Κασαπίδης θα βγάλει τετ α τετ τον Καλαφατίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

89’ Ατομική προσπάθεια από τον Καλαφατίδη, ο οποίος θα βγει σε τετ α τετ και θα πλασάρει απελπιστικά ψηλά

91’ Μακρινό σουτ από τον Καλαφατίδη, μπλοκάρει ο Νίκος

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΠΙΔΕΣ Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ: Γάτας, Κουτσουσίμος, Τσιφτσής, Θεοφανίδης(65’ Κικίδης), Maloku, Δεληζήσης, Κατακαλίδης, Κωδωνάς(46’ Καλαφατίδης), Τρεβλας(46’ Κηπηρτίδης), Τσολακίδης, Κασαπίδης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΒΑΔΕΡΟΥ: Νίκος, Τσαραβάς, Νίκος Δ., Αρίδας(69’ Ζαραμπούκας), Ζανι, Παπαστέργιος, Παπαχαρισίου, Παπαγεωργίου, Τσιτσιούρης, Τζήκας, Ζανι Λ.

Διαιτητής: Μαζαράκης

Βοηθοί: Κονδυλιώτης, Τζουβάρας

Γιατρός αγώνα: Μανδαλάς Α.

Φωτογραφίες (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)