Εφηβικό: Εύκολο απόγευμα για τον Λασσάνη κόντρα στον αξιόμαχο Αριστοτέλη Φλώρινας (φωτογραφίες)

Την νίκη με σκορ 81-58 πήρε η Εφηβική ομάδα του Γ.Σ.Κ. Λασσάνη, απέναντι στην ομάδα του Αριστοτέλη Φλώρινας, στο πλαίσιο

της 6ης αγωνιστικής του Εφηβικού πρωταθλήματος της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Κοζάνης και έχει το ρεπορτάζ από το παιχνίδι.

Ένα όμορφο ματς διεξήχθη σήμερα το απόγευμα (21-11-15) ανάμεσα στον Λασσάνη και τον Αριστοτέλη Φλώρινας. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, όπου από εκεί και πέρα η ομάδα του κύριου Μήτσιαλου ανέβασε στροφές και ξέφυγε στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καλιαμπάκας με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Αθανασιάδης με 18. Από την άλλη, η ομάδα της Φλώρινας είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμά της, αφού σκόραραν οι δέκα από τους δώδεκα παίχτες της. Ξεχώρισε ο Ελευθερίου με 11 πόντους, ενώ από 9 πόντους σημείωσαν οι Τραϊνου και Πετρίδης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λασσάνης είχε το προβάδισμα από νωρίς, με τον Αριστοτέλη να μένει κοντά στο σκορ, κάνοντας όμως περισσότερα λάθη στην επίθεση. Έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 17-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με τους «πράσινους» να συνεχίζουν συγκεντρωμένοι τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Το επιμέρους 19-11 της δεύτερης περιόδου, έδωσε διαφορά 15 πόντων στον Λασσάνη. Οι παίχτες του κύριου Κοΐδη κυμάνθηκαν στα ίδια επίπεδα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ.

Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 36-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Λασσάνης δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα, σκοράροντας «κατά πόδας». Από την άλλη οι παίχτες του Αριστοτέλη συνέχιζαν να προσπαθούν, δίνοντας αρκετές μάχες στο παρκέ. Καλιαμπάκας, Αθανασιάδης και Μαχτής διεύρυναν το σκορ του παιχνιδιού, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 63-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο προπονητής του Λασσάνη, κύρος Μήτσιαλος χρησιμοποίησε παίχτες με μικρότερο χρόνο συμμετοχής, οι οποίοι  πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση. Ο Αριστοτέλης Φλώρινας παρά την μεγάλη διαφορά, δεν παράτησε το παιχνίδι, αφού συνέχισε να παίζει συγκεντρωμένος, σκοράροντας αρκετά καλάθια στην επίθεση, εκμεταλλευόμενος την χαλάρωση των αντιπάλων, κερδίζοντας την τελευταία περίοδο με 23-18.

Έτσι ο Γ.Σ.Κ. Λασσάνης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 81-58, συνεχίζοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, όπου την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Καστοριάς.

Από την άλλη, η αξιόμαχη ομάδα του Αριστοτέλη Φλώρινας, συμπλήρωσε πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Την επόμενη αγωνιστική θα κάνει το ρεπό της.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 19-11, 27-14, 18, 23

Οι δωδεκάδες και οι πόντοι των παιχτών:

Γ.Σ.Κ. Λασσάνης: (Μήτσιαλος) Αθανασιάδης(18), Νανόπουλος(3), Κοτούλας(10), Νανόπουλος Χ., Καλιαμπάκας(22), Παφίλης, Παφίλης Γ., Γιαννακίδης(6), Πλιάκης(11), Μαχτής(10)

Αριστοτέλης Φλώρινας: (Κοΐδης) Τραϊνου(9), Ρασιτ(6), Μανιουδάκης, Συμεών(5), Μήλλιος(4), Συμεών Ζ(7), Ελευθερίου(11), Τικταπανίδης(4), Μάντσος(2), Αλευρίδης(2), Δάμο, Πετρίδης(9)

Διαιτητές: Ιορδανίδης – Λυγούρας

Γραμματεία: Κουτρότσιος -  Δανυλ/λου

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)