Δύσκολο «τρίποντο» για την Αστραπή Κλείτου κόντρα στον Τιτάν Σερβίων (φωτογραφίες)

Την νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε η ομάδα της Αστραπής Κλείτου, απέναντι στον Τιτάν Σερβίων.

Το παιχνίδι των δύο ομάδων ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο του Αργίλου και έχει το ρεπορτάζ.

Του τρεις πολύτιμους βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας κατέκτησε σήμερα το απόγευμα η ομάδα της Αστραπής. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες.

Το γκολ που έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους πέτυχε Ο Κουλουκίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ας πάρουμε το ματς από την αρχή.

Στο πρώτο μέρος κυριάρχησαν οι παίχτες του Θεόφιλου Παπαδόπουλου μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ. Από την άλλη ο Τιτάν Σερβίων δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του, αφού προσπαθούσε κυρίως με ψηλές μπαλιές να απειλήσει την αντίπαλη ομάδα. Η Αστραπή Κλείτου, έπειτα από πέντε τελικές προσπάθειες, κατάφερε στο 45ο λεπτό να ανοίξει το σκορ, με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουλουκίδη και να προηγηθεί στο παιχνίδι με 1-0.

Έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι άλλαξαν, καθώς ο Τιτάν Σεβίων μπήκε ανανεωμένος να ισοφαρίσει το ματς. Οι παίχτες του Γιάννη Παρασκευά πίεσαν την αντίπαλη ομάδα και δημιούργησαν τρεις καλές ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Η καλύτερη ευκαιρία για τον Τιτάν, έγινε στο 63ο λεπτό με τον Άλα να χάνει τετ α τετ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Βέβαια  έλειψε η τελική προσπάθεια, αφού γέμιζαν συνεχώς την μπάλα στην περιοχή του Μουζάκη χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Από την άλλη η ομάδα του Κλείτους προστάτευσε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της, με το δίδυμο Κουλουκίδη – Τοπαλίδη να κυριαρχεί στον «αέρα».

Έτσι το τελικό σφύριγμα του κύριου Καρατέρπου έδωσε το «τρίποντο» στην Αστραπή Κλείτου, η οποία έφτασε στο πρωτάθλημα τους 15 βαθμούς και «φιγουράρει» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Μακεδονικό Κοζάνης. Την επόμενη αγωνιστική την περιμένει δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας με τον Μακεδονικό Φούφα.

Αντίθετα, ο Τιτάν Σερβίων έμεινε στους 4 βαθμούς, συμπληρώνοντας πέντε ήττες στο πρωτάθλημα. Το επόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Η μοναδική άσχημη στιγμή του παιχνιδιού, έγινε στο 90ο λεπτό, όπου ακούστηκαν ρατσιστικά σχόλια από την κερκίδα προς το πρόσωπο του διαιτητή, με τον κύριο Καρατέρπο να σταματάει για λίγα δευτερόλεπτα το ματς και να κάνει συστάσεις στον παρατηρητή του αγώνα και στους αρχηγούς των ομάδων.

Οι φάσεις του αγώνα:

11’ Σέντρα σουτ από τον Παπαδόπουλο, η μπάλα «γλύφει το οριζόντιο δοκάρι

12’ Διαγώνιο σουτ από τον Μπάρα, η μπάλα φεύγει άουτ

13’ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Θαλαλαίο, η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ

18’ Ο Λαζαρίδης πασάρει στον Τοπαλίδη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ

28’ Δυνατό σουτ από τον Θαλαλαίο, μπλοκάρει ο Βήττας

33’ Σουτ από τον Χατζή, η μπάλα ελάχιστα άουτ

45’ (ΓΚΟΛ 1-0) Ο Κουλουκίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Βήττα και θα ανοίξει το σκορ για την Αστραπή

63’ Λάθος γύρισμα από τον Τοπαλίδη, ο Άλλα θα βγει τετ α τετ με τον Μουζάκη, αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχειρεί θα περάσει άουτ

65’ Απευθείας φάουλ από τον Κουτζιακουντζίδη, με γροθιές θα διώξει ο Μουζάκης

74’ Διαγώνιο σουτ από τον Σαλτσίδη, η μπάλα θα καταλήξει άουτ

82’ Ο Χαζτής θα πασάρει στον Καραφυλλίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Βήττα να μπλοκάρει σταθερά

83’ Ανάποδο ψαλιδάκι από τον Άλα, διώχνουν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Αστραπής

Αστραπή Κλείτου: (Θεόφιλος Παπαδόπουλος) Μουζάκης, Τοπαλίδης, Παπαδημητρίου, Πετρίδης, Δήμτσιος(77’ Γκούμας), Χατζής, Παπαδόπουλος(68’ Ελευθεριάδης), Καραφυλλίδης, Θαλαλαίος(89’ Κυριακίδης), Λαζαρίδης, Κουλουκίδης

Στον πάγκο: Γεωργιάδης, Cekani, Λάππας, Ρηγάκης

Τιτάν Σερβίων: (Γιάννης Παρασκευάς) Βήττας, Κακαφίκας, Μπάρα(83’ Πατσικόπουλος), Γκουτζιομήτρος, Βητόπουλος, Λάμπρος(46’ Κοντοδήμος), Σαλτσίδης(77’ Καψαλιάρης), Δουβαρτζίδης, Άλα, Κουτζιακουντζίδης, Τσικόπουλος

Στον πάγκο: Δούφας, Θεοδωρίδης, Γκόγκος, Χαρίσιος

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Μπακατάρη

Παρατηρητής: Πανιτσίδης

Γιατρός αγώνα: Μήτσιος

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ (Βρείτε τις φωτογραφίες και στο facebook του top-sport.gr)