Τελικοί Α' Ανδρών Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.: Ισοφάρισε τη σειρά ο Λασσάνης

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο σχεδόν γεμάτο κλειστό γυμναστήριο Πτολεμαΐδας ο Λασσάνης κατάφερε

και «δραπέτευσε» με το διπλό (64-68) και έτσι όχι μόνο ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1 αλλά πήρε και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας.

Επόμενο ραντεβού των 2 ομάδων το προσεχές Σάββατο στη Κοζάνη σε μια σειρά που αναμένεται συναρπαστική αφού οι 2 προπονητές ξέρουν πολύ καλά ο ένας την ομάδα του άλλου.
Με πολύ άγχος ξεκίνησαν το παιχνίδι οι 2 ομάδες με αποτέλεσμα για 2:30 το σκορ να είναι στο 0-2 ενώ οι γηπεδούχοι δεν «μάτωσαν» το διχτάκι μέχρι το 5:40 μετά την έναρξη με τον Αθανασιάδη που έκανε το 2-5. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να αντιδρούν στο κακό ξεκίνημα, ισοφάρισαν 5-5 αλλά αυτό ήταν προσωρινό.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και έχοντας ένα καταπληκτικό Μαλούτα προηγήθηκαν 5-16 2 λεπτά πριν το δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε 13-22.

Ο Λασσάνης ήταν σαφώς καλύτερος και έτσι αντέδρασε πολύ γρήγορα στο 17-22 του Αρίων και έκανε το 17-27 με 5 συνεχόμενους πόντους του Μακρή.
Ο Αρίων έμεινε κολλημένος για πάνω από 4 λεπτά στους 20 πόντους αλλά η διαφορά έφτασε μόνο μέχρι τους 11 (20-31 στο 18ο ) αφού και οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν και αυτοί τόσο εύστοχοι.

Στο 19ο με τρίποντο του Μαλούτα η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της (22-34) για να λήξει το ημίχρονο 26-35.
Το 2ο ημίχρονο φάνηκε να ξεκινά όπως και το πρώτο για τους γηπεδούχους που είδαν και το Τούζο να συμπληρώνει 4 φάουλ.
Έτσι στο 24ο το σκορ ήταν 29-39 αλλά κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση για τον Αρίων. Με σερί 11-2 κατάφερε να μειώσει 40-41στο 28ο με το γήπεδο να παίρνει φωτιά και το προπονητή του Λασσάνη να παίρνει τάϊμ-άουτ.

Ο Λασσάνης όμως ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει και έτσι με τρίποντου του Τσιαγκλαγκάνου και δίποντο του Νικολάου έκανε το σκορ 40-46 1:19 πριν το τέλος του δεκαλέπτου.
Το δεκάλεπτο τελείωσε 42-48 με τον Καλομενίδη να σημειώνει τους πρώτους πόντους 42΄΄ πριν το δεκάλεπτο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μακρής με καλάθι και φάουλ έκανε το 43-51 αλλά από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι σήμαναν τη δική τους αντεπίθεση και έτσι πολύ γρήγορα μείωσαν 49-51 με καλάθι του Πανίδη ενώ στο 34ο ο Καλομενίδης με το πρώτο του τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του 52-51.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι ήταν για πολύ γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο.

Οι γηπεδούχοι με τον Αθανασιάδη προηγήθηκαν 61-59 2:34 πριν το τέλος αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με 2/2 βολές του Μαλούτα (κέρδισε φάουλ 4΄΄ πριν το τέλος της επίθεσης) και 4 πόντους του Νικολάου (έπαιζε με 4 φάουλ από το πρώτο ημίχρονο) προηγήθηκαν 61-65 στο 39ο, αφού προηγήθηκαν άστοχα σουτ από Μιχαηλίδη και Πανίδη.

Ο Καλομενίδης με καλάθι και φάουλ 39΄΄ πριν το τέλος έδωσε κάποιες ελπίδες στην ομάδα του (64-65) αλλά 2 βολές από το Μαλούτα και το λάθος στην επαναφορά έγειραν τη πλάστιγγα οριστικά στη πλευρά του Λασσάνη.

Άριστη η διαιτησία των Παφίλη- Τσιαπλή. Ιδανική για τελικούς.

Τα 10λεπτα: 13-22, 26-35 (ημ.)

42-48, 64-68 (τελ.)

Α.Π.Σ. Αρίων: Ιωσήφ, Καλομενίδης 13 (1), Τσολάκης 2, Τούζος 6 (2), Γκόσης 4, Πουτούκης, Πανίδης 13 (2), Αθανασιάδης 15 (3), Μιχαηλίδης 11 (2).

Λασσάνης: Αθανασιάδης 3, Μαλούτας 23 (1), Τσιαγκλαγκάνος 5 (1), Νικολάου 13, Καραγιαννίδης 8 (1), Αμαραντίδης 2, Μακρής 14 (2).

Συντάκτης: Θεόφιλος Ηλιάδης

(Φωτογραφίες: e-ptolemeos.gr)