ezgif.com gif maker 3

to kotetsi 834pix

zervantaridis banner 3

«Κόλλησαν» στο μηδέν Α.Ε. Κοζάνης και Αλιάκμων Αιανής (φωτογραφίες)

Ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) αναδείχτηκαν Α.Ε. Κοζάνης και Αλιάκμων Αιανής, το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της Λευκόβρυσης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, η Α.Ε. Κοζάνης φιλοξένησε στην έδρα της τον Αλιάκμων Αιανής, με τις καιρικές συνθήκες να είναι ιδανικές για ποδόσφαιρο.

Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, αφού την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκαν εκατέρωθεν.

Η ομάδα του Αλιάκμων Αιανής στερήθηκε τις υπηρεσίες του προπονητή της, Γιώργου Τσέπουρα, ο οποίος είναι άρρωστος με υψηλό πυρετό. Από την άλλη «μελανό» σημείο της αναμέτρησης, ο τραυματισμός του Γιάννη  Ευθυμιάδη για λογαριασμό της Α.Ε. Κοζάνης, στο ίδιο ακριβώς σημείο όπου είχε χτυπήσει στην αρχή της χρονιάς, με τον ίδιο να μην το πιστεύει και τους συμπαίχτες του να του συμπαραστέκονται.

Το www.top-sport.gr θέλει να ευχηθεί και στους δύο καλή ανάρρωση και επιστροφή στα γήπεδο το σηντομότερο.

Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα συνολικά, χωρίς να εντυπωσιάσει καμία από τις δύο ομάδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Μπορεί ο Αλιάκμων Αιανής να είχε την υπεροχή και τις περισσότερες φάσεις στην αντίπαλη εστία, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό να του δώσει κάτι παραπάνω από τον βαθμό της ισοπαλίας. Από την άλλη η Α.Ε. Κοζάνης προσπάθησε να βγάλει κάτι καλό επιθετικά, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού δεν ήταν απειλητική στο παιχνίδι της, δίνοντας περισσότερη βαρύτητα στα αμυντικά της καθήκοντα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στο γήπεδο, σε αντίθεση με το δεύτερο μέρος, όπου το παιχνίδι ισορρόπησε, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν περισσότερε στροφές.

Η πρώτη καλή ευκαιρία θα έρθει στο 7ο λεπτό για την Αιανή, με τον Αροσβίλι έπειτα από ατομική προσπάθεια να κάνει το σουτ από διαγώνια θέση και στο όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας και θα καταλήξει άουτ.

Στο 18’ ο Σαββούδης θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ θα καταλήξει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 22ο λεπτό, η Α.Ε. Κοζάνης θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η μπάλα δεν θα κάνει το χατίρι στους «κιτρινόμαυρους». Συγκεκριμένα ο Νικολαΐδης θα μπει στην περιοχή από τα δεξιά, θα κάνει συρτή σέντρα, με τον Ευθυμιάδη να πιάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι, σε μία στιγμής αδράνειας για την άμυνα της Αιανής.

Στο 35ο λεπτό ο Αροσβίλι με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα (36’) ο Γκουλιάφας με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή θα απειλήσει και πάλι για τον Αλιάκμων Αιανής, αλλά ο Χλιαράς έχοντας σωστή θέση, θα μπλοκάρει την μπάλα.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση  ενός «νωθρού» πρώτου ημιχρόνου, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, ο Γιάννης Ευθυμιάδης σε μία διεκδίκηση θα στραβοπατήσει, πέφτοντας στο έδαφος «σφαδάζοντας», με τον γιατρό της αναμέτρησης να του δίνει τις πρώτες βοήθειες, αποχωρώντας τραυματισμένος από τον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, θα έρθει στο 55ο λεπτό, με τον Μαρτιρόσοβ να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση και την μπάλα να περνάει άουτ. Ο Αλιάλμων Αιανής θα απειλήσει για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 69ο λεπτό, με τον Σαββούδη να κάνει ψηλοκρεμαστό σουτ από μεγάλη απόσταση βλέποντας τον Χλιαρά πιο έξω από την εστία, αλλά η μπάλα θα καταλήξει σε άουτ.

Ο ίδιος παίχτης στο 73’ με σουτ έξω από την περιοχή θα στείλει την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 77’ ο Κουτέρης έπειτα από ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ο Χλιαράς θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 88ο λεπτό, ο Παπαθανασίου από πλευράς Α.Ε. Κοζάνης θα απειλήσει, κάνοντας ξαφνικό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο 90ο λεπτό ο Αλιάκμων Αιανής λίγο έλειψε να σκοράρει, αφού ο Ματικάνος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, θα αναγκάσει τον Χλιαρά σε μία μεγάλη απόκρουση και ενώ είχε μπροστά του αρκετά σώματα.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Σουλίδη, θα μοιράσει στις δύο ομάδες από έναν βαθμό. Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε. Κοζάνης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Μακεδονικό Σιάτιστας, ενώ ο Αλιάκμων Αιανής θα παίξει εκτός έδρας με τον Εθνικό Βατερού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε. Κοζάνης: (Μαλούτας) Χλιαράς, Μαρτιρόσοβ, Καραγινάννης, Ευθυμιάδης (52’ Παπαθανασίου α.α.), Πουλατσόγλου, Αποστολίδης, Μαλούτας, Τράικος, Παπαδόπουλος (87’ Λαβαντσιώτης), Νικολαΐδης, Θεοδωρίδης (46’ Καζαντζίδης)

Στον πάγκο: Φωτούλας, Μαντασας, Γάτας, Ψιάνος

Αλιάκμων Αιανής: Πατουλίδης, Κεϊσίδης, Κουρτίδης, Κοντός, Κουσίδης, Μετικάνος, Σαββούδης, Αροσβίλι, Καλογήρου (85’ Κύρινας), Γκουλιάφας (46’ Πελέκας), Κουτέρης (92’ Μαρουδης)

Στον πάγκο: Βλάχος, Καρπενήσης, Γκαραλιός, Μπαλιάκας

Διαιτητής: Σουλίδης Ε.

Βοηθοί: Μπαλιάκας | Πανυτσίδου

Παρατηρητής: Σαββούδης