Νίκη ανόδου για τις Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης - Πρωταθλητές και μαθηματικά οι «κίτρινοι»! (φωτογραφίες)

Είναι γεγονός! Οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης είναι και μαθηματικά πρωταθλητές του 1ου Ομίλου του Γ' Τοπικού και πλέον από την νέα χρονιά

θα αγωνίζονται στο Β' Τοπικό!

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν εύκολα με σκορ 4-2 απέναντι στο Μικρόβαλτο στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του Γ' Τοπικού. Έτσι έφτασαν τους 36 βαθμούς, ξεφεύγοντας στο +10 από την Δόξα Λευκόβρυσης, τρεις στροφές πριν την λήξη του πρωταθλήματος.

Ξέφρενοι πανηγυρισμοί στο τέλος για τους παίχτες των Ελπίδων, όπου είδαν τους κόπους της χρονιάς να μην πάνε στράφι. Ο στόχος της ανόδου εκπληρώθηκε, με όλη την ομάδα να είναι ευτυχισμένη μετά από αυτή την μεγάλη επιτυχία.

Το top-sport.gr βρέθηκε στο Στρατιωτικό γήπεδο για να καλύψει την αναμέτρηση, καθώς και τους πανηγυρισμούς στο τέλος του παιχνιδιού. Λιγοστός κόσμος στις κερκίδες, με φιλάθλους και από τις δύο ομάδες.

Να πάρουμε το ματς από την αρχή.

Οι Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης κυριάρχησαν καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, κάνοντας αρκετές τελικές ευκαιρίες. Από την άλλη η ομάδα του ΑΙΑΣ Μικροβάλτου δεν μπόρεσε να σπάσει την αντίσταση των γηπεδούχων και περιορίστηκε αναγκαστικά σε παθητικό ρόλο. Βέβαια δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι, ακόμα και όταν το σκορ πήγε στο 4-1.

Στο πρώτος μέρος οι «κίτρινοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και δικαιώθηκαν στη λήξη του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 45ο λεπτό ο Κωδωνάς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Δεληζήση να πετάγεται και με κοντινό πλασέ να ανοίγει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις Ελπίδες να πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ. Στο 59ο λεπτό όμως, ήρθε οι απάντηση για το Μικρόβαλτο, αφού μετά από λάθος της άμυνας η μπάλα στρώθηκε στον Καραμήτρο και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και στο 67ο λεπτό πήραν και πάλι προβάδισμα. Ο Τσολακίδης θα βγάλει μπαλιά ακριβείας στον Ρηγάκη, με τον τελευταία να κάνει δυνατό διαγώνιο σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει. Έτσι στο 75ο λεπτό, ο Κόρδας έπειτα από ατομική προσπάθεια έκανε σέντρα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αλεξόπουλο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πέντε λεπτά αργότερα θα γίνει και το 4-1 από τον Τσολακίδη. Έτσι στο 80ο λεπτό, ο Σταυριανουδάκης θα κάνει την σέντρα από τα αριστερά, και ο Τσολακίδης με κοντινό πλασέ θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Όλα είχαν κριθεί, αλλά το Μικρόβαλτο δεν τα παράτησε. Στο 86ο λεπτό, ο Καραμήτρος διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα όπως και της ομάδας του με φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή, γράφοντας το τελικό 4-2.

Το τελευταίο σφύριγμα της κύριας Γάτσου, βρήκε πρωταθλητές την ομάδα των Ελπίδων και έδωσε το σύνθημα για πανηγυρισμούς. Οι σαμπάνιες και τα συνθήματα έδωσαν παλμό με όλους του παίχτες να γίνονται μια αγκαλιά.

Άριστη η διαιτησία από την κυρία Γάτσου όπως και από τους βοηθούς Λαμριανίδη και Αραβοπούλου.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

3’ Απευθείας φάουλ από τον Κασαπίδη, διώχνει σε κόρνερ ο Αλεξόπουλος.

15’ Σουτ από τον Σταυριανουδάκη, η μπάλα άουτ

19’ Σουτ από τον Τσολακίδη, αποκρούει ο Αλεξόπουλος

24’ Απευθείας φάουλ από τον Τσολακίδη, η μπάλα ελάχιστα έξω

26’ Μπαλιά από τον Τσολακίδη στον Αβραμίδη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τον Αλεξόπουλο να μπλοκάρει

27’ Σουτ από τον Καραμήτρο, μπλοκάρει ο Τσέπουρας

45’ (ΓΚΟΛ 1-0) ΟΚωδωνάς θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Δεληζήσης θα πεταχτεί και με κοντινό πλασέ θα ανοίξει το σκορ

46’ Σουτ από τον Γιαννόπουλο, η μπάλα άουτ

53’ Ο Καλαφατίδης θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ

54’ Απευθείας κόρνερ από τον Τσολακίδη, διώχνει ο Αλεξόπουλος

58’ Σουτ από τον Σταυριανουδάκη, η μπάλα άουτ

59’ (ΓΚΟΛ 1-1) Λάθος της άμυνας από τις Ελπίδες, ο Καραμήτρος το εκμεταλλεύεται και με κοντινό πλασέ ισοφαρίζει

67’ (ΓΚΟΛ 2-1) Ο Τσολακίδης θα βγάλει μπαλιά στον Ρηγάκι, με τον τελευταίο να κάνει διαγώνιο σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

71’ Σουτ από τον Καλαφατίδη η μπάλα ελάχιστα άουτ

75 (ΓΚΟΛ 3-1) Ο Κόρδας θα κάνει ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, θα επιχειρήσει σέντρα σουτ η μπάλα θα κοντράρει στον Αλεξόπουλο και θα καταλήξει στα δίχτυα

78’ Κόρνερ από τον Τσολακίδη, ο Σταυριανουδάκης θα κάνει την κεφαλιά με την μπάλα ν περνάει λίγο άουτ

80’ (ΓΚΟΛ 4-1) Σέντρα από τον Σταυριανουδάκη ο Τσολακίδης θα πεταχτεί και με κοντινό πλασέ θα κάνει το 4-1

86’ (ΓΚΟΛ 4-2) Ο Καραμήτρος με φανταστικό σουτ έξω απ[ό την περιοχή, θα γράψει το τελικό 4-2

Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης: Τσέπουρας, Κόρδας, Δεληζήσης(86’ Σγουρός) , Maloku, Μπακόλας, Αβραμίδης, Καλαφατίδης, Κωδωνάς(52’ Ρηγάκης), Σταυριανουδάκης, Τσολακίδης, Κασαπίδης(83’ Καντρής)

ΑΙΑΣ Μικροβάλτου: Αλεξόπουλος, Χατζόπουλος, Καπρίνης(83’ Παπαδημιτρίου), Κουτσιούκης, Σαΐτης, Θεοφάνους, Παλιανόπουλος, Αλεξόπουλος, Γιαννόπουλος, Καραμήτρος, Θεοδουλίδης(69’ Παπαδόπουλος)

Διαιτητής: Γάτσου – Επόπτες: Λαμπριανίδης, Αραβοπούλου