Γ' Εθνική: Νίκη Αγκαθιάς - Ερμής Αμυνταίου 1-0 (φωτογραφίες - βίντεο)

Επιτέλους νίκη για την ομάδα της Αγκαθιάς. Έπειτα από ένα σερί ισοπαλιών οι ασπρόμαυροι γεύτηκαν

τη χαρά της νίκης που είχαν να κατακτήσουν από το μεγάλο διπλό τους στη Βέροια.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Η αξιόμαχη ομάδα του Ερμή Αμυνταίου στάθηκε με αξιώσεις στο πρώτο ημίχρονο όπου δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ, δείχνοντας σαφώς καλύτερο πρόσωπο από τους γηπεδούχους. Χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μισό του αγώνα η Νίκη δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία για γκολ! Στην επανάληψη η ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει ένα γκολ γεγονός που πέτυχε νωρίς, που στάθηκε αρκετό για να χαρίσει την πολυπόθητη νίκη.

Ο Ερμής απείλησε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 29΄ με τον Χαϊτίδη, στο 32΄ και 33΄ με τον Ηλιάδη. Υποψία ευκαιρίας για την Αγκαθιά στο 34΄ με το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Αβραμόπουλου να περνάει άουτ.

Ημίχρονο 0-0.

Με άλλο πρόσωπο μπήκε η Νίκη στην επανάληψη που ανέβηκε πιο ψηλά και πίεσε για το γκολ. Αυτό ήρθε στο 50΄, όταν ο Γκελοσάνι πλαγικόπησε την άμυνα από δεξιά και σέρβιρε στον Αβραμόπουλο που με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0. Στο 55΄ λίγο έλειψε ο Γκελοσάνι να διολασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όταν έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Στο 68΄ δυνατό σουτ του Γιορεντζίδη πέρασε άουτ. Στο 76΄ σουτ του Τριανταφυλλίδη μπλόκαρε σταθερά ο Ηλιόπουλος. Στο 79΄ χτύπημα φάουλ του Γιαννόπουλου πέρασε μόλις άουτ. Ο αγώνας τελείωσε με δύο αποβολές για την Αγκαθιά των Κοτζατίσογλου (85΄) και Λιόλιου (94΄), με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με 9 ποδοσφαιριστές.

Διαιτητής ο κ. Τζάμος (Καστοριάς) με βοηθούς τους τους κ.κ Τέγο και Δρουδάκη (Γρεβενών).

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Γιατζιτζόγλου, Λιόλιος, Ρπγγότης, Αβραμόπουλος, Γιαννόπουλος, Γκελοσάνι (95΄ Σιδηρόπουλος), Χατζόπουλος, Κίτσας Ευγ (74΄ Κοτζτίσογλου), Τριανταφυλλίδης, Τζερεμές (34΄ Πέτκος).

Ερμής Αμυνταίου: Ηλιόπουλος, Γιορεντζίδης, Δονές, Σιδηρόπουλος, Πιρίντζιος, Αμαραντίδης, Τσορλίνης, Βλαδίκας, Χαϊτίδης, Ηλιάδης (67΄ Αθανασιάδης), Θεοδουλίδης (85΄ Χαμαλίδης).